STOP łączeniu klas w łomżyńskich szkołach! Chrońmy edukację naszych dzieci!
Jako Radny Miasta Łomży, działam w imieniu zaniepokojonych rodziców uczniów szkół podstawowych, którzy zwrócili się do mnie z prośbą o interwencję. Sprzeciwiamy się planom łączenia klas w roku szkolnym 2025/2026, które uderzają w jakość edukacji, bezpieczeństwo dzieci i komfort nauczania. Apelujemy do władz miasta o natychmiastowe zatrzymanie tych działań. Podpisz petycję i pokaż, że głos rodziców ma znaczenie!
AKTUALIZACJA 21.05.2025 NOWE FAKTY
Nowe Szkoły dołączają do protestu ! Wygląda na to, że problem jest we wszystkich Łomżyńskich szkołach !
SP10 nie ma informacji, ale mówi sie w kuluarach "tam uczą sie prezydenta dzieci".
STOP ŁĄCZENIU KLAS W ŁOMŻY! NIE DLA LIKWIDACJI ODDZIAŁÓW! CHROŃMY EDUKACJĘ NASZYCH DZIECI!
ADRESAT:
Prezydent Miasta Łomża – Mariusz Chrzanowski i Andrzej Stypułkowski
TREŚĆ PETYCJI:
My, rodzice uczniów Szkół Podstawowych nr 1, 4, 5, 7 i 9 w Łomży, stanowczo sprzeciwiamy się planom łączenia klas i likwidacji oddziałów w szkołach od roku szkolnego 2025/2026.
To działania szkodliwe, nieprzemyślane i skrajnie niebezpieczne dla zdrowia psychicznego oraz komfortu edukacyjnego naszych dzieci. Pod przykrywką "racjonalizacji wydatków" w rzeczywistości dewastuje się stabilność i jakość łomżyńskiej edukacji.
Co się dzieje w szkołach?
W SP 1 planowana jest likwidacja klasy III F i przeniesienie jej uczniów na przyszłe IV klasy, po troje-czworo dzieci. Rodzice zapisując dzieci do klasy o profilu sportowym, nie spodziewali się że po 3 latach ustanie finansowanie zajęć basenowych co pociągnie za sobą rozbicie klasy, a tak naprawdę najbardziej negatywne konsekwencje związane z budżetowymi sprawami, o których decydują włodarze miasta poniosą nasze dzieci!
W SP 4 zapadają decyzje o podobnym charakterze — likwidowane są oddziały, bez konsultacji z rodzicami, bez uwzględnienia dobra dzieci Połączenie w jedną klasy IVB i IVC gdzie bedzie łącznie 31 uczniów i klasy 5A, 5B, 5C na dwie klasy po 30 i 29 osób.
W SP 5 podobna sytuacja łączenia klas IV. W związku z informacjami, które przedstawiono nam przez panią dyrektor szkoły – Małgorzatę Pietrusewicz na spotkaniu w dniu 5 maja 2025 roku o konieczności rozdzielenia uczniów uczęszczających do klasy III b i przydzieleniu ich do innych klas III uczących się w szkole wyrażamy stanowczy sprzeciw takiemu działaniu, które jest całkowicie nieakceptowalne i szkodliwe !
W SP 7 planowane jest połączenie klas VIA i VIB akurat w momencie rozpoczęcia VII klasy, czyli najtrudniejszego etapu edukacji podstawowej. Dzieci czeka nowe przedmioty, nowe wymagania, okres dojrzewania, a także... nowi nauczyciele. To przepis na chaos i traumę.
W SP 9 planowana jest likwidacja klasy IV D i rozbicie jej uczniów na pozostałe oddziały, już dziś bliskie przepełnienia. W klasie są uczniowie z orzeczeniami o niepełnosprawności, cudzoziemcy, dzieci wymagające większego wsparcia. Pomimo tego, planuje się stworzenie klas licznych na 30 osób, co uniemożliwi indywidualizację nauczania.
Nie ma na to naszej zgody! Prezydencie Chrzanowski — to Pan odpowiada za politykę oświatową miasta, nie dyrektorzy szkół, których stawia się w sytuacji bez wyjścia. Oszczędności nie mogą być dokonywane kosztem dzieci, ich psychiki, zdrowia i przyszłości.
Zdecydowanie protestujemy przeciwko:
rozbijaniu zintegrowanych już zespołów klasowych,
przepełnianiu klas do granic absurdu,
ignorowaniu zaleceń opinii psychologiczno-pedagogicznych (dot. małych zespołów),
łamaniu zasady indywidualizacji nauczania, promowanej w nowoczesnej edukacji.
Podstawy prawne i bezpieczeństwo:
Nie możemy zgodzić się na zmiany, które łamią podstawowe przepisy prawa i bezpieczeństwa:
1. Ustawa Prawo oświatowe (Dz.U. 2017 poz. 59 z późn. zm.):
Art. 1 pkt 5 i 7: szkoła ma dostosowywać nauczanie do możliwości psychofizycznych uczniów, nie je ignorować.
Art. 44d: obowiązek indywidualizacji nauczania – co w klasie 30-osobowej jest niewykonalne.
2. Rozporządzenie ws. BHP w szkołach (MEN z 2002 r.):
§4 ust. 1: liczba uczniów w sali musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki.
§7 ust. 1: obowiązek dostosowania sal i metod pracy do dzieci z orzeczeniami – klasy przepełnione łamią ten przepis.
3. Przepisy ppoż:
Szkoły nie mogą przekraczać dopuszczalnej liczby uczniów w klasach – minimum to 1,5 m² na ucznia. W przeciwnym razie zagrożona jest ewakuacja i bezpieczeństwo przeciwpożarowe.
4. Edukacja włączająca / programy wspierające (np. Program Kamilka):
Uczniowie z orzeczeniami mają prawo do edukacji w małych zespołach. Likwidacja oddziałów to naruszenie zaleceń specjalistów, poradni i rozporządzeń MEN.
Domagamy się:
1. Natychmiastowego wstrzymania likwidacji i łączenia klas w SP9, SP4, SP7, SP5 i innych szkołach w Łomży.
2. Publicznego ujawnienia planów zmian organizacyjnych w szkołach i ich uzasadnienia.
3. Włączenia rodziców, nauczycieli i specjalistów w proces decyzyjny.
4. Priorytetowego traktowania dobra dziecka — nie tylko w teorii, ale w praktyce.
Nie róbmy "pozornych oszczędności", które i tak zostaną zniwelowane kosztami pomocy psychologicznej, korepetycji czy leczenia depresji u dzieci.
Szkoła to nie firma. To miejsce, gdzie powinno się chronić, a nie niszczyć potencjał młodych ludzi.
Podpisz tę petycję. Brońmy edukacji naszych dzieci. Zatrzymajmy ten absurd!
Marcin Mieczkowski - Radny Miasta Łomży Skontaktuj się z autorem petycji