Petycja w sprawie zmiany patrona ulicy generała Sylwestra Kaliskiego

 

 

Do Wojewody Mazowieckiego Pana Zdzisława Sipiery

 

Szanowny Panie Wojewodo,

W imieniu swoim i innych mieszkańców Bemowa chciałbym zaprotestować przeciwko narzuconej nam bez żadnych konsultacji „dekomunizacji” patrona jednej z naszych ulic generała Sylwestra Kaliskiego[1]. To fakt, że generał Kaliski był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a nawet (o zgrozo!) członkiem jej Komitetu Centralnego (1975-78), Ministrem Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki (1974-78) i posłem na Sejm PRL dwóch kadencji. Ale był również człowiekiem który odmówił przymusowej służby w Kriegsmarine za co był więziony przez Gestapo i przetrzymywany w obozie koncentracyjnym. Kaliski był jednak przede wszystkim wybitnym polskim naukowcem (ponad 500 publikacji!) i pionierem polskich badań nad laserową mikrosyntezą jądrową. W uznaniu swoich dokonań na tym polu uzyskał tytuł naukowy profesora i został wybrany członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. Proponowana zmiana boli nas tym bardziej, że generał Kaliski jako długoletni pracownik Wojskowej Akademii Technicznej, jej Komendant-Rektor w latach 1967-74, a jako także twórca i pierwszy dyrektor zlokalizowanego na Bemowie Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy był osobą silnie związaną z naszą Dzielnicą [2].

Chciałbym aby potraktował Pan nasz głos również jako sprzeciw przeciwko czarno-białej wizji historii, w której plakietka „komunisty” którą, z takich lub innych powodów, nosi dana postać jest w stanie zanegować jej, nieraz wybitne, dokonania na innych polach. Z perspektywy historii generał Kaliski stanął po „niesłusznej” stronie, ale to nie uprawnia nikogo do traktowania go na równi z komunistycznymi zbrodniarzami i skazywania jego imienia na zapomnienie. Ośmielę się nawet stwierdzić, że jego postać, łącząca wybitne zdolności naukowe i organizacyjne mogłaby być dla nas wzorem nowoczesnego patriotyzmu rozumianego jako praca dla dobra Ojczyzny w okolicznościach takich w jakich przyszło nam akurat żyć.

Na koniec chciałbym wyrazić swoje ubolewanie, że podejmując decyzje dotyczące bezpośrednio mieszkańców naszej Dzielnicy nie uznał Pan za stosowne wysłuchać ich opinii na ten temat.

Z poważaniem,

dr Michał Jóźwikowski

 

Źródła:

[1]https://warszawawpigulce.pl/tylko-u-nas-nowe-nazwy-ulic-po-dekomunizacji-pelna-lista/

[2]Biogram Sylwestra Kaliskiego https://pl.wikipedia.org/wiki/Sylwester_Kaliski

 

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )