Szczepienia przeciw COVID-19 dla Bibliotekarzy z Bibliotek Publicznych

Profesor Piotr Gliński,
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu

 

Szanowny Panie Ministrze,

zwracamy się z gorącym apelem, aby dobrowolnymi szczepieniami przeciw COVID-19 objęci zostali w grupie "I" również pracownicy bibliotek publicznych, tak jak ma to już miejsce w przypadku bibliotekarzy-nauczycieli pracujących w bibliotekach szkolnych. Grupa, którą należałoby zaszczepić, obejmuje ok. 20 tys. osób w skali całej Polski.

Biblioteki to nie tylko książki - to przede wszystkim instytucje działające dla dobra publicznego, miejsca, gdzie można ciekawie spędzić czas. W bibliotekach toczy się życie kulturalne, tutaj spotyka się lokalna społeczność, która dzięki temu integruje się, a także zdobywa wiedzę i poszerza swoje horyzonty. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych. W 2019 r. biblioteki publiczne zorganizowały 275 tys. wydarzeń, w których uczestniczyło 7 milionów mieszkańców. Jako placówki działające bezpłatnie, są jednocześnie tymi, które są najbardziej dostępne.

W Polsce działa ponad 7881 bibliotek publicznych, a na każdą placówkę przypada średnio niemal 5000 mieszkańców (dane GUS z roku 2019). Jednocześnie ponad połowa placówek mieści się w małych miejscowościach i na wsiach, gdzie nierzadko stanowią one jedyną publiczną instytucję kultury.

Biblioteki, nie bez trudu, dostosowały ofertę i sposoby działania do warunków epidemicznych, aby w dalszym ciągu realizować swoją funkcję lokalnych placówek kulturalnych i edukacyjnych. Organizują spotkania i zajęcia w formie online, zachęcają do wypożyczania e-booków i audiobooków, jednak w dalszym ciągu nie mogą całkowicie uniknąć kontaktu z czytelnikami, którzy przychodzą do budynku instytucji, by oddać lub wypożyczyć książki w formie drukowanej. Pomimo stosowania się do rządowych zaleceń, pracownicy bibliotek, działając na pierwszym froncie odradzającego się życia kulturalnego - są w grupie wysokiego ryzyka zarażenia wirusem COVID-19. Zaszczepienie pracowników tych placówek pozwoliłoby nie tylko na szybszy powrót do normalności, ale przede wszystkim zapobiegłoby dalszej społecznej izolacji.

Panie Ministrze, apelujemy do Pana o działania, które pozwolą wprowadzić do Narodowego Programu Szczepień zmiany, które zagwarantują pracownikom bibliotek publicznych możliwość jak najszybszych szczepień przeciw COVID-19.

Good Books Marcin Skrabka
w imieniu Bibliotekarzy Bibliotek Publicznych


Good Books Marcin Skrabka    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Good Books Marcin Skrabka do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...