LIST OTWARTY DO SPOŁECZNOŚCI AKADEMICKIEJ W SPRAWIE REPRESJI WOBEC OSÓB NIOSĄCYCH POMOC HUMANITARNĄ

 

Szanowni Państwo,

Studentka Uniwersytetu Warszawskiego padła ofiarą represji politycznych, niosąc pomoc humanitarną na granicy polsko-białoruskiej. Jako społeczność UW solidaryzujemy się z zatrzymaną i innymi pokrzywdzonymi oraz chcemy wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec wszelkich represji.

25 marca 2022 roku, w trakcie akcji humanitarnej prowadzonej przy granicy z Białorusią przez wolontariuszy i wolontariuszki współpracujące z Grupą Granica i Klubem Inteligencji Katolickiej, zatrzymana została studentka Uniwersytetu Warszawskiego Weronika Klemba. Pomagała w dostarczaniu jedzenia, wody, ubrań i leków grupie wycieńczonych uchodźców. Dwudziestoletnia wolontariuszka została zatrzymana poza strefą stanu wyjątkowego, a następnie przewieziona na komendę policji w Sokółce. Tam przetrzymywano ją przez niespełna 48 godzin i traktowano jak szczególnie niebezpieczną kryminalistkę. W trakcie przesłuchań była zakuta w kajdanki. Odmówiono jej także kontaktu z rodziną i prywatnej rozmowy z adwokatem.

Studentce zarzucono organizację nielegalnego przekraczania granicy Polski. Na tej podstawie prokuratura złożyła wniosek o trzymiesięczny areszt dla zatrzymanej. Choć sąd rejonowy w Sokółce odrzucił wniosek, to prokurator wniósł zażalenie od tej decyzji. Nasza studentka nadal stoi przed perspektywą aresztu i ciągnącego się miesiącami, a nawet latami procesu. 

W działania pomocowe dla uchodźców i uchodźczyń angażuje się wiele osób studiujących i pracujących na Uniwersytecie Warszawskim. Stanowczo sprzeciwiamy się wszelkim represjom i solidaryzujemy się z ich ofiarami – w tym z zatrzymaną 25 marca studentką. Nie ma i nie będzie również naszej zgody na przemoc, jaka spotyka uchodźców przedostających się do Polski z Białorusi, ani na kryminalizację pomocy. Sprzeciw budzą podwójne standardy, z jakimi polskie władze podchodzą do tragedii rozgrywających się wzdłuż granic naszego państwa.

Z wyrazami szacunku,

Osoby studiujące i pracujące na Uniwersytecie Warszawskim


Osoby studiujące i pracujące na Uniwersytecie Warszawskim    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Osoby studiujące i pracujące na Uniwersytecie Warszawskim do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...