Zabezpieczenie pensji strajkujących nauczycieli w Trójmieście

Publikujemy list otwarty skierowany do Prezydentów Gdanska, Gdyni i Sopot odczytany podczas trójmiejskiej akcji solidarnościowej z strajkujących nauczycielami Trójmiasta i zapraszamy do podpisywania 

 

Gdańsk, 7 kwietnia 2019r.

Sz. P. Aleksandra Dulkiewicz Prezydentka Miasta Gdańska
Sz. P. Wojciech Szczurek Prezydent Miasta Gdyni
Sz. P. Jacek Karnowski Prezydent Miasta Sopotu

 

LIST OTWARTY
ws. zabezpieczenia pensji strajkujących nauczycielek i nauczycieli


List ten formułowany jest przez grupę uczennic i uczniów trójmiejskich liceów, która nie chce zachować obojętności, wobec tego, co dziś dzieje się w oświacie. Na co dzień spotykamy się z naszymi nauczycielkami i nauczycielami i wiemy, że ich praca to nie tylko te kilka godzin spędzone z nami w klasach. Praca nauczycieli to wielki wysiłek każdego dnia – by nauczyć nas nowego materiału, by sprawdzić nasze prace i sprawdziany, by spełniać rolę wychowawcy. Wymieniać możemy długo, w skrócie - wiemy bezpośrednio, jak wiele muszą oni poświęcić. Dlatego, kiedy pojawiły się informacje o żądaniach podwyżek, nie mieliśmy wątpliwości, że to tak naprawdę ułamek tego, co mogłoby być realnym wynagrodzeniem.

Popieramy strajk, bo wszystkie pięć postulatów, na czele z podwyżkami, są dla nas walką o zwyczajną godność - nawet mimo tego, że wiemy, że wymagać to będzie od nas wysiłku, szczególnie tych, którzy w tym roku zdają matury. Mimo to uważamy, że solidarność międzyludzka jest wartością nadrzędną, zwłaszcza w miejscu tak historycznie ukształtowanym, jak Trójmiasto.

Nie mamy wątpliwości, kto jest adresatem strajku – Rząd, Ministerstwo oraz Ministra Zalewska odpowiadają bezpośrednio za chaos w związku ze zmianami w systemie oświaty. Bez wątpienia zawód nauczyciela przez lata był niedoceniany, a pensje niskie, lecz to właśnie te zmiany napełniły pracownice i pracowników szkół jeszcze większą frustracją. Za nieodpowiedzialne uważamy też przerzucanie odpowiedzialności finansowej na władze lokalne - które często robią tak wiele, jak tylko mogą, co niezmiernie doceniamy.

Pisząc ten list, odwołujemy się do wartości, jaką jest solidarność i o gest właśnie solidarności prosimy. Niezależnie od opinii na temat zmian w oświacie czy strajku, za przyzwoite uważamy zabezpieczenie pensji wszystkich strajkujących w Gdańsku, Gdyni i Sopocie – dlatego, że ta zupełnie ostateczna walka, jaką jest strajk, wymaga od każdego ogromnego wysiłku. Niełatwo jest powiedzieć swoim uczniom “nie wiem, czy egzamin, do którego uczyłem / uczyłam was przez lata się odbędzie”, dlatego prosimy – nie stawiajmy nikogo pod dodatkową presją, związaną z wynagrodzeniem.

Warto być solidarnym!

 

Z poważaniem,

Organizatorki
i organizatorzy akcji Trójmiasto z nauczycielami!, uczennice i uczniowie trójmiejskich liceów

Koko Figura – Schoenhals, Marcelina Wiśniewska, Kornelia Kester, Jakub Ginter, Klaudia Maruszewska, Paulina Prabucka, Mikołaj Gwizdowski, Mikołaj Witoński


Mikołaj Witoński    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Mikołaj Witoński do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...