Zachowajmy bibliotekę na "starym Bydgoskiem Przedmieściu" w Toruniu, w jej dotychczasowej formie i metrażu.
Zgodnie z badaniami PISA OECD (Reading for change, 2011) przytaczanymi przez Fundację Powszechnego Czytania, jeśli uczeń lubi czytać (czyta dla przyjemności, sięga po książki), to ma to większy wpływ na jego sukces edukacyjny niż jego pochodzenie socjoekonomiczne. PISA udowodniła zatem, że czytanie niweluje nierówności społeczne. Istnieją dziesiątki badań z najróżniejszych ośrodków (Oxford, Harvard, OECD etc.) i dziedzin (psychologia, pediatria, socjologia, neuronauka, psychiatria), które łącznie udowodniły mniej więcej tyle: czytanie książek od małego buduje na poziomie indywidualnym nasze zdrowie psycho-fizyczne i sukces życiowy, co przekłada się, na poziomie społecznym, na sukces naukowo-gospodarczy i kapitał społeczny zbiorowości. [więcej na stronie: https://fpc.org.pl/bank-wiedzy/dlaczego-czytanie-jest-wazne/]
Znając tę niezwykłą supermoc czytania i wiedząc jak ogromne znaczenie ma aktywność w sercu tzw. starego Bydgoskiego Przedmieścia filii Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Mickiewicza (wejście od Klonowica) my mieszkanki i mieszkańcy korzystający z jej zbiorów i biorący udział w organizowanych przez nią wydarzeniach stanowczo domagamy się pozostawienia biblioteki w jej dotychczasowej wielkości i lokalizacji, aktualnie proponowany lokal ma ok. 30 m2.
Stawaliśmy w obronie naszej biblioteki już kilka razy, co zostało opisane w artykule pt. Czytelnicy: Nie przenoście nam biblioteki na Fałata, który ukazał się w toruńskim dodatku do "Gazety Wyborczej" z 01.09.2018 r. Opisana w nim walka przebiegała tak:
"Do tej pory próbowano już trzy razy ją zlikwidować i za każdym razem mieszkańcy nie wyrażali na to zgody. W 2001 roku zebrano tysiąc podpisów pod petycją przeciwko likwidacji. W 2005 roku w ciągu dwóch tygodni zebrano 324 podpisy – tylko tyle mieliśmy czasu, ponieważ zostaliśmy zaskoczeni ponowną decyzją likwidacji naszej filii. Księgozbiór i meble zostały wywiezione do filii nr 12. Na skutek naszej interwencji oraz toruńskich mediów cofnięto decyzję. Część księgozbioru wróciła. Ciekawe, czy ktoś poniósł konsekwencje tej kosztownej decyzji."
W 2018 roku mieszkańcom reprezentowanym przez Radę Okręgu udało się powstrzymać kolejną próbę likwidacji filii na starym Bydgoskim i uzyskać od pani dyrektor Książnicy Danetty Ryszkowskiej-Mirowskiej obietnicę, że filia na starym Bydgoskim zostanie przeniesiona z Klonowica tylko do tak samo dużego lub większego lokalu w obrębie tego osiedla. Argumentem dla wcześniej postulowej konieczności przeniesienia filii z Klonowica na Fałata była zbyt mała powierzchnia lokalu przy ulicy Klonowica. Wynosi ona 100 m kw. Wówczas było dla naszej Rady oczywiste, że skoro w konsultacjach społecznych rewitalizacji budynków na Bydgoskiej 50-52 mieszkańcy wyrazili potrzebę przygotowania tam pomieszczeń dla biblioteki, to dla osób odpowiedzialnych za projekt rewitalizacji jest powszechnie dostępną wiedzą jaki metraż i rozkład pomieszczeń powinna mieć biblioteka.
Od około roku wiemy, że w zrewitalizowanych pomieszczeniach Bydgoskiej 50-52 nie przewidziano odpowiedniego lokalu dla filii z Klonowica. Miejsce przewidziane na punkt biblioteczny jest całkowicie błędnym rozwiązaniem, o powierzchni około 30 m2 i nie da się w nim realizować funkcji, które pełni dziś filia przy Klonowica. Wskazana przestrzeń przy Bydgoskiej 50-52 cieszy sie od momentu otwarcia olbrzymim zainteresowaniem miszkanców, którzy organizuja tu (takze w lokalu 30 m kw. Przeznaczonym dla biblioteki) wiele warsztatow i spotkan. Przestrzeni dla biblioteki, czynnej w standardowych godzinach otwarcia z miejscem do zabaw dla dzieci, przechowywania i czytania ksiazek aktualnie w hubie nie ma.
W związku z powyższym, mając na uwadze dobro mieszkanek i mieszkańców tej części osiedla, dla których obecność biblioteki w procesie rewitalizacji społecznej jest kluczowa, uwzględniając fakt iż biblioteka publiczna jest utrzymywana z podatków, które każdy z nas płaci, a prawo do korzystania z bibliotek ma charakter powszechny, stanowczo protestujemy przeciwko likwidacji lub zmniejszeniu filii Książnicy Kopernikańskiej nr 3 przy ulicy Mickiewicza (Klonowica).
Nie zrezygnujemy z tej walki i po raz kolejny prosimy Państwa o podpisy pod naszą petycją, którą złożymy na ręce Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego – Piotra Całbeckiego, Prezydenta Miasta Torunia – Pawła Gulewskiego, oraz dyrektor Książnicy Kopernikańskiej – Danetty Ryszkowskiej – Mirowskiej.
Z poważaniem
Członkinie i Członkowie Rady Okręgu Bydgoskie Przedmieście
Członkinie i członkowie Rady Okręgu Bydgoskie Przedmieście Skontaktuj się z autorem petycji