Petycja w obronie Paprociowego Lasu w Czyżynach

Skontaktuj się z autorem petycji

Sukces petycji - wstrzymanie sprzedaży Paprociowego Lasu!

2020-05-25 17:53:52

Szanowni Państwo,

 

Państwa podpisy pod petycją i związane z tym nagłośnienie sprawy w mediach przyniosły pożądany efekt - władze Krakowa wycofały projekt uchwały w sprawie sprzedaży i zabetonowania Paprociowego Lasu i obiecują jeszcze raz przyjrzeć się sprawie! To zasługa każdego z was, kto podpisał tę petycję i pomógł ją nagłaśniać. Presja ma sens!

Oddaliliśmy ryzyko zniszczenia lasu ale to jeszcze nie oznacza, że Paprociowy Las jest w pełni bezpieczny. Na razie jest to tylko wstrzymanie sprzedaży - zyskaliśmy więc kilka miesięcy, może pół roku, może rok. Musimy ten czas wykorzystać na podjęcie takich działań, które uratują ten teren raz na zawsze. W szczególności:

- uprzątnięcie śmieci i zadbanie o ten teren bez niszczenia dzikości tego miejsca,

- zmiana planu miejscowego tak by zmienić przeznaczenie terenu z budowlanego na zieleń,

- oficjalne uznanie Paprociowego Lasu jako las w gminnej ewidencji gruntów.

O działaniach które będziemy podejmować w tej sprawie jako grupa mieszkańców, będziemy informować na założonej w tym celu stronie "Paprociowy Las" na Facebooku. Jeżeli są Państwo na FB, zachęcam do polubienia strony i polecenia jej waszym znajomym. Adres strony to: www.facebook.com/paprociowylas

---

Warto pamiętać, że Paprociowy Las jest cenny w dużej mierze dzięki temu, że jest częścią większej zielonej sieci Czyżyn i Mistrzejowic - dwóch nowohuckich dzielnic, które zmagają się z ostrą presją deweloperską. Jest elementem korytarzy ekologicznych i tras spacerowych czy też biegowych, łączących różne tereny zielone w sąsiedztwie. Dlatego tak ważne jest, by również sąsiednie obszary zieleni uratować przed grożącą im zabudową i zabetonowaniem. Niestety, takie ryzyko istnieje w Czyżynach oraz sąsiednich Mistrzejowicach.

O Mistrzejowicach poinformuję za kilka tygodni, natomiast obecnie walczymy o zachowanie przed zabudową ogromnego terenu zielonego, będącego zarazem cennym zabytkiem techniki. Mam na myśli Lotnisko Rakowice - Czyżyny, jedno z pierwszych lotnisk na ziemiach polskich. Tych z Państwa, którzy nie znają dobrze naszego lotniska lub chcieliby dowiedzieć się więcej, zapraszam na założoną przez pasjonatów tego miejsca facebookową stronę, dostępną pod adresem: https://www.facebook.com/rakowiceCzyzyny  Jest tam też umieszczona galeria zdjęć pięknych terenów zielonych, które zostaną bezpowrotnie zabetonowane, jeżeli władze Miasta i Województwa przeforsują swój niekonsultowany z Mieszkańcami pomysł budowy w tym miejscu Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon wraz z fatalnym układem drogowym, który uzbroi działki deweloperom umożliwiając totalną zabudowę tego miejsca. Poniżej zdjęcie tego, co zostanie zalane betonem wskutek budowy Cogiteonu:

Obraz może zawierać: drzewo, niebo, roślina, trawa, na zewnątrz i przyroda

Szczytna idea jaką jest propagowanie nauki nie może być pretekstem do zabudowy cennych terenów zielonych i to w sytuacji, gdy przecież to właśnie najnowsza myśl naukowa mówi o konieczności walki ze zmianami klimatycznymi. Naszym zdaniem należy odstąpić od budowy tego obiektu w tym miejscu nawet, jeżeli przepadnie przydzielona na ten cel dotacja unijna. To absurd by łakomić się na unijne środki przeznaczając to na bezpowrotne zniszczenie cennych terenów zielonych, o dużo większym znaczeniu, niż Paprociowy Las. Oczywiście Cogiteon powinien funkcjonować jako mobilna jednostka popularyzująca naukę na różnych wyjazdowych wystawach w każdym powiecie i gminie Małopolski. Do budowy siedziby można wrócić za kilka lat - w innej lokalizacji, poprzez rewitalizację już istniejących obiektów, a nie kosztem zieleni.

Uratowanie dawnego lotniska leży w waszych rękach. W tej sprawie zostały złożone dwie petycje. Zachęcam do ich podpisywania i udostępniania, a jeżeli mają Państwo możliwość nagłośnienia sprawy w mediach (również ogólnopolskich i zagranicznych) lub podrzucenia tego tematu mediom i organizacjom ekologicznym - gorąco o to proszę.

Oto linki do petycji:

1) W sprawie przeznaczenia środków na zrównoważony transport, a nie betonowy Cogiteon: https://bit.ly/2ZBHJQe

2) W sprawie utworzenia "Krakowskiego Central Parku na dawnym lotnisku": www.petycjeonline.com/parklotnisko

 

Z poważaniem,

 

Jakub Łoginow

Autor petycji w obronie Paprociowego Lasu

Stowarzyszenie "Kraków dla Mieszkańców"

---

Mój profil na Twitterze

Mój profil na Facebooku


Kuba ŁoginowUdostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook