Petycja w sprawie braku połączeń Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na odcinku Skawina-Oświęcim

Skontaktuj się z autorem petycji

Aktualizacja na dzień 28.11.2023

2023-11-28 21:11:09

W nadchodzącej aktualizacji kolejowego rozkładu jazdy (od 10.12.2023) wszystkie połączenia SKA relacji Kraków Główny-Przeciszów oraz Kraków Główny-Podbory Skawińskie zostaną wydłużone na pełną trasę Kraków Główny-Oświęcim. 19 par pociągów będzie zatrzymywać się na wszystkich stacjach pośrednich, co zapewni regularną obsługę przystanków Włosienica i Dwory, dotychczas pozbawionych połączeń kolei aglomeracyjnej. Ponadto niektóre kursy z Oświęcimia będą realizowane na wydłużonych trasach Oświęcim-Miechów/Kozłów/Sędziszów, co umożliwi bezprzesiadkową podróż na północ od Krakowa.

Rozkład_jazdy_Wlk_Drogi_28.11_.2023_.png

Przykładowy nowy rozkład jazdy dla przystanku Wielkie Drogi.

 

Jeśli zaznaczone grudniowe zmiany dojdą do skutku, będzie to całkowite spełnienie postulatów naszej petycji. Ponownie dziękuję wszystkim sygnatariuszom i zaangażowanym w naszą petycję, życzę szczęśliwych i spokojnych podróży na pełnej trasie SKA2 już od grudnia (:


Michał Lelek

Aktualizacja na dzień 29.09.2022

2022-09-29 09:54:13

Już za dwa dni uruchomione zostaną wydłużone połączenia SKA2 relacji Kraków Główny-Przeciszów. Codziennie w dni robocze realizowanych będzie 10 par połączeń, a w dni wolne 8.

Rozkład_Brzeźnica_29.09_.png

Obecny rozkład jazdy dla stacji Brzeźnica.

Bardzo cieszy to, że nasza petycja doprowadziła do uruchomienia połączeń po większej części LK94. Kursują one rzadziej i na krótszej trasie niż pierwotnie zakładano, trzeba jednak uwzględnić ograniczenie przepustowości linii z powodu remontu i przebudowę stacji Oświęcim.

Jednym z głównych problemów obecnej trasy jest, jak już wspominałem miesiąc temu, brak połączenia między Przeciszowem a Oświęcimiem. Może dałoby się wydłużyć trasę do Dworów, a od niej uruchomić autobusową komunikację zastępczą do stacji w Oświęcimiu? Jestem pewien, że połączenie z dworcem głównym w tym mieście zwiększyłoby wielokrotnie atrakcyjność połączenia.

Mimo wszystkich tych problemów chciałbym jeszcze raz bardzo podziękować wszystkim sygnatariuszom i zaangażowanym w rozpropagowanie petycji, dzięki Wam już za dwa dni będziemy mogli się cieszyć wygodnymi i szybkimi połączeniami kolejowymi do Krakowa. Mam szczerą nadzieję, że prace na linii zakończą się jak najszybciej i pociągi wyruszą na pełną trasę z wysoką częstotliwością.


Michał Lelek

Aktualizacja na dzień 29.08.2022

2022-08-29 18:59:56

Aktualizacja kolejowego rozkładu jazdy w dniu 27.08.2022 dotycząca najbliżej jego zmiany (4.09.2022-5.11.2022) przyniosła niespodziewane dobre wieści. Pojawiła się informacja o połączeniach SKA2 relacji Kraków Główny-Przeciszów, realizowanych 10 razy w dni powszednie i 8 w soboty i niedziele, których realizacja miałaby rozpocząć się 1.10.2022. Póki co połączenia rozpisane są na do 5.11.2022, brak informacji na temat kursów od listopada do grudnia.

Aktualizacja_Brzeźnica.png

Zaktualizowany relacyjny roczny rozkład jazdy dla stacji Brzeźnica.

Aktualizacja_Brzeźnica_szczeg.png

Fragment zaktualizowanego szczegółowego rocznego rozkładu odjazdów dla stacji Brzeźnica.

Fakt, że połączenia mogą zostać uruchomione, mimo ich mocno okrojonego zakresu obsługi, cieszy, szczególnie, że wcześniej, jak informowałem, Urząd Marszałkowski odnosił się negatywnie do planowania jakichkolwiek połączeń przed 2023 rokiem. Bardzo mocno smuci jednak to, że trasa SKA2 kończyłaby się w Przeciszowie zamiast w Oświęcimiu. Na LK94 wciąż nie rozpoczęto żadnych prac remontowych ani nie podano informacji o tym, by prace na odcinku Przeciszów-Oświęcim miałyby się zacząć w najbliższym czasie. Jeśli decyzja o wydłużeniu trasy SKA2 na niepełną trasę nie jest podyktowana remontem, trasa ta nie będzie wystarczająca – mimo że oznacza to obsługę dużej większości LK94 (bez jakichkolwiek przewozów pozostałyby dwa przystanki: Włosienica i Dwory), to nie umożliwi ona dotarcia do dużego miasta Oświęcimia ani przesiadki na inny pociąg lub środek transportu – stacja w Przeciszowie nie posiada infrastruktury parkingowej, a transport publiczny w okolicy nie pozwoli na dotarcie do miasta powiatowego. Linia o takiej trasie nie da możliwości bezpośredniej podróży z Oświęcimia do Krakowa, co jest szczególnie fatalne, biorąc pod uwagę, że remont linii Trzebinia-Chrzanów zmusi pasażerów do podróży zastępczą komunikacją autobusową, co oznacza, że Oświęcim pozostanie praktycznie bez bezpośredniego, nieobjętego zamknięciami połączenia kolejowego z Krakowem. Poskutkuje to najpewniej dalszym podkopaniem już i tak zniszczonego (przez lata zaniedbania i braku obsługi) zaufania pasażerów do podróży koleją. Szczerze wierzę, że nowe połączenie mimo tych problemów odniesie sukces, co z kolei zmotywuje organizatora do starania się o wydłużenie trasy SKA2 na maksymalną możliwą podczas trwania remontu, a także do dopilnowania, by prace remontowe na LK94 zakończyły się w terminie.


Michał Lelek

Aktualizacja na dzień 20.07.2022

2022-07-20 09:41:50

Otrzymałem odpowiedź z Urzędu Marszałkowskiego, jej treść zamieszczam poniżej:

Tekst_odpowiedzi1.png

Wynika z niej, że na wydłużenie połączenia do Oświęcimia najpewniej będziemy musieli poczekać do końca planowanego remontu. Na początku tego roku w mediach pojawiały się wieści, że remont miał się rozpocząć już w czerwcu, niestety dalej nie zaczęto żadnych prac. Ponadto po raz kolejny pojawiło się odniesienie do rosnących kosztów uruchamiania połączeń. UM także niestety nie zaproponował żadnych alternatywnych sposobów rozwiązania trudnej sytuacji komunikacyjnej w regionie, mam jednak szczerą nadzieję, że ta petycja zwróci uwagę na lokalne problemy i mimo remontu LK94 uda się zapewnić tymczasowe środki pozwalające na zmniejszenie wykluczenia komunikacyjnego, jak na przykład wydłużenie połączeń SKA2 do najdalszej stacji, na jaką pozwoli przepustowość lub uruchomienie komunikacji autobusowej wzdłuż LK94 (która docelowo zostanie zastąpiona przez lub będzie uzupełniała SKA dojeżdzające do Oświęcimia).

Ponadto w ostatnim czasie otrzymałem odpowiedź od gminy Spytkowice, której radni zdecydowali, iż udzielają poparcia naszej petycji. Bardzo cieszy fakt, iż gminy położone wzdłuż LK94 są zainteresowane rozwojem SKA.

W związku z tym, że walka o szybkie połączenia kolejowe z Krakowa do Oświęcimia przez Skawinę póki co dobiegła końca, chciałbym złożyć serdeczne podziękowania wszystkim sygnatariuszom oraz wszystkim przedstawicielom mediów, którzy pomogli nagłośnić sprawę. Wierzę, że dzięki Waszemu zaangażowaniu tutejsze problemy komunikacyjne zostały dostrzeżone i dzięki temu od razu po zakończeniu remontu linii będziemy mogli szybko, wygodnie i bezpiecznie podróżować koleją z Krakowa do Oświęcimia. Petycję pozostawiam dalej z włączoną możliwością składania podpisów – zbierajmy je do momentu, aż sprawny transport, którego się tutaj domagamy, zostanie uruchomiony.


Michał Lelek

Aktualizacja na dzień 08.05.2022

2022-05-08 17:58:26

Petycja zebrała na chwilę obecną 679 podpisów w formie elektronicznej i 66 w formie papierowej. Bardzo dziękuję wszystkim podpisanym za wsparcie, a dziennikarzom za rozpowszechnienie jej w mediach. Uważam, że nie ma już powodu, aby czekać dłużej i należy przekazać jej treść wraz z listą podpisów adresatom. Stanie się to w ciągu najbliższych kilku dni. Petycję pozostawię z możliwością dalszego składania podpisów online. Najbliższa zmiana rozkładów jazdy będzie miała miejsce w czerwcu – nasze pismo może przekonać organizatora do uruchomienia SKA2 na wydłużonej trasie przy tej zmianie. Poinformuję o otrzymanych odpowiedziach. Mam nadzieję, że już za miesiąc będziemy mogli zobaczyć efekty naszych starań o poprawę komunikacji zbiorowej w województwie.


Michał Lelek

Aktualizacja na dzień 14.03

2022-03-14 12:59:29

Od wczoraj trasę pociągów SKA2 wydłużono o dwa przystanki w kierunku zachodnim: Skawina Zachodnia i Podbory Skawińskie. Jest to z pewnością bardzo pozytywna zmiana dla mieszkańców z zachodu Skawiny oraz z Borku Szlacheckiego, którzy w końcu mogą skorzystać ze zmodernizowanych stacji. Niestety wciąż nieobsłużone pozostają przystanki od Zelczyny do Dworów, a w okolicy nowouruchomionych stacji nie ma infrastruktury P+R, na której można by było spokojnie zaparkować samochód. Oznacza to, że w celu przesiadki na pociąg nadal trzeba jechać na dworzec w Skawinie.


Ostatnia aktualizacja rozkładów jazdy niesie ze sobą także złe wieści – wszystkie połączenia na odcinku Podbory Skawińskie-Oświęcim, których uruchomienie było planowane na czerwiec, zostały usunięte. Według nowych rozkładów rocznych SKA2 ma kursować na trasie jedynie do Podborów do końca roku. Może to jednak wciąż ulec zmianie.

Brak_rozkładów_w_Brzeźnicy.png
Na stronie portalpasazera.pl nie są już dostępne rozkłady, według których SKA2 miała rozpocząć kursowanie do Oświęcimia w czerwcu. Na ilustracji dla przykładu brak rozkładów dla Brzeźnicy.


PKP PLK pod koniec lutego ogłosiły przetarg na „Opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych na odcinku Podbory Skawińskie - Oświęcim w ramach projektu pn. »Prace na linii kolejowej nr 94 na odcinku Kraków Płaszów – Skawina – Oświęcim«”. Według zapowiedzi spółki podanych do mediów prace (mające na celu przystosowanie linii do obsługi regularnych połączeń pasażerskich) mogą rozpocząć się już w połowie roku, ale będą prowadzone tak, aby ruch (przynajmniej po jednym torze) został utrzymany. Niestety remont ten może ograniczyć przepustowość linii i wpłynąć na to, czy pociągi SKA w najbliższym czasie zostaną uruchomione na pełną trasę. Jednak z powodu tego, że całkowite zamknięcia trasy nie są planowane, województwo powinno nadal dążyć do tego, aby jak najszybciej wydłużyć trasę SKA2 w kierunku Oświęcimia.


Michał Lelek



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.