Ocalmy Muzeum Ziemi PAN w Warszawie!

Skontaktuj się z autorem petycji

Stop likwidacji PAN Muzeum Ziemi!

2023-10-05 07:47:11

17 października 2023 Prezydium Polskiej Akademii Nauk będzie decydować o likwidacji PAN Muzeum Ziemi. Argumentom za likwidacją jednostki ma przyświecać jej przekształcenie w Narodowe Muzeum Historii Naturalnej, którego przyszłość jest niepewna, a z pewnością bardzo odległa – z perspektywą dekady do otwarcia. Na ten czas PAN Muzeum Ziemi ma stać – według planów władz Polskiej Akademii – oddziałem Narodowego Muzeum Techniki. Plany te jednak według naszej wiedzy nie zostały sformalizowane.

Przedstawiony plan dla przyszłości PAN Muzeum Ziemi niesie wiele zagrożeń i obaw – ze względu na dalsze losy Zespołu muzeum, muzealnych zbiorów i siedziby jednostki: Willi Pniewskiego i białego pałacyku Branickich. Koszty społeczne likwidacji PAN Muzeum Ziemi, przy braku zabezpieczeń formalnych, są olbrzymie. Przebieg działań PAN zmierzających od sprzedaży budynków (lipiec 2023) po likwidację w celu przekształcenia (sierpień 2023) budzi co najmniej pytania i wątpliwości dotyczące transparentności procesu.

PAN Muzeum Ziemi od 75 lat rozwija interdyscyplinarną działalność, mającą na celu dotarcie z edukacją interdyscyplinarną i geologiczną do jak najszerszych kręgów odbiorców. Kolekcje PAN Muzeum Ziemi są nośnikiem wiedzy o przeszłości i teraźniejszości geologicznej naszej planety.

W dobie kryzysu klimatycznego w dobrze rozumianym interesie społecznym leży utrzymanie istnienia PAN Muzeum Ziemi. Apelujemy o zaniechanie planów likwidacji jednostki wobec tylu niepewnych i zagrożeń.

Dziękujemy za wszystkie tygodnie wspierania PAN Muzeum Ziemi w obronie przed likwidacją. Pamiętajmy o PAN Muzeum Ziemi w najbliższych tygodniach!


Dr Adam Przywara

Wręczenie petycji na ręce ministra kultury i prezesa PAN (14.08.23)

2023-08-13 12:22:22

Szanowna Sygnatariuszko, Szanowny Sygnatariuszu, 

Od założenia petycji minęło 10 dni, a zabraliśmy już prawie 5300 podpisów i tysiące komentarzy. Tym samym pokazaliśmy, jak wielu osobom leży na sercu los Muzeum Ziemi w Warszawie i jego siedziby — białego pałacyku Branickich oraz willi Pniewskiego. Petycja odbiła się echem w mediach, a presja społeczna przyczyniła się do zmiany sposobu, w jaki prezes PAN mówi o przyszłości muzeum. Nie możemy jednak osiadać na laurach, lecz musimy dopilnować, aby nasz głos został usłyszany — a nadarza się ku temu świetna okazja: 

Jutro (poniedziałek, 14.08.23) o godzinie 10:00 przed siedzibą Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie odbędzie się konferencja nt. przyszłości Muzeum Ziemi PAN z udziałem m.in. ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego i prezesa PAN prof. Marka Konarzewskiego. 

W trakcie konferencji planuję wręczyć ministrowi i prezesowi naszą petycję wraz ze wszystkimi podpisami i komentarzami (350 stron A4!). 

Pogoda ma dopisywać, a konferencja jest na świeżym powietrzu. Można zatem pojawić się na miejscu, aby osoby decyzyjne zobaczyły, że jest nas wiele — nie tylko na papierze. Zapraszamy!

Informacja o konferencji: https://www.gov.pl/web/kultura/konferencja-prasowa-ministra-kultury-i-dziedzictwa-narodowego-prof-piotra-glinskiego-w-warszawie

 

_____________________________________________

 

W nadchodzący czwartek (17.08.2023) w tym samym miejscu odbędzie się też konferencja Komitetu Narodowego Międzynarodowej Rady Muzeów ICOM Polska. Komitet sprzeciwia się decyzji prezesa PAN o likwidacji muzeum i sprzedaży jego siedziby. 

Więcej informacji: https://icom-poland.mini.icom.museum/konferencja-prasowa-poswiecona-probom-likwidacji-muzeum-ziemi-pan-w-warszawie-17-08-2023-godzina-1400/

Konferencja prasowa poświęcona próbom likwidacji Muzeum Ziemi PAN w Warszawie – 17.08.2023; godzina: 14:00


Dr Adam PrzywaraUdostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...