Zamknięcie przedszkoli na lipiec-sierpień 2024 w Krakowie w dzielnicy Podgórze

Skontaktuj się z autorem petycji

Odpowiedź z Wydziału Edukacji z dnia 17.04.2024

2024-04-17 12:07:30

Dzień dobry,

W związku z odpowiedzią z Wydziału Edukacji (poniżej) informuję, że będę składać skargę do Rady Miasta.

Poszukuję wsparcia prawnika lub osoby z wiedzą w zakresie prawa administracyjnego. 

Pozdrawiam

Katarzyna Ryniewicz

---------------------

Dzień dobry,

odpowiadając na Pani wiadomość mailową uprzejmie informuję, że wykonywanie remontów oraz zadań inwestycyjnych jest obowiązkiem organu prowadzącego zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900 ze zm.). Organ prowadzący realizuje również zadania związane z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieci w przedszkolach określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2020 r. poz. 1604). Zgodnie z §6 ust. 1 ww. rozporządzenia prace remontowe, naprawcze i instalacyjne w pomieszczeniach szkoły lub placówki przeprowadza się pod nieobecność w tych pomieszczeniach osób, którym szkoła lub placówka zapewniają opiekę.

Niestety zakres remontów w niektórych przedszkolach samorządowych przekroczył okres jednego miesiąca. Dlatego też Wydział Edukacji w porozumieniu z Miejskim Centrum Obsługi Oświaty oraz Dyrektorami przedszkoli - uwzględniając bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do tych jednostek - postanowił o ich wyłączeniu.

Zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 2736) organ prowadzący ustala przerwę w funkcjonowaniu przedszkola w oparciu o wnioski dyrektorów przedszkoli i rad rodziców. Powyższe regulacje nie wskazują, że obowiązek zapewnienia opieki przedszkolnej, o której mowa w art.  31 ust. 8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.)  rozciąga się na okres ustalonej przerwy wakacyjnej. Mając na uwadze jak najlepsze zaspokojenie potrzeb mieszkańców organ prowadzący opracował i przesłał 27 lutego 2024 r dyrektorom prośbę o zastosowanie ujednoliconego terminu oraz procedur rekrutacji na okres wakacyjny w krakowskich samorządowych przedszkolach. Zgodnie z ww. pismem dyrektorom zasugerowane zostało między innymi przyjmowanie w pierwszej kolejności dzieci z przedszkoli zamkniętych na dwa miesiące na terenie danej dzielnicy oraz rodzeństwa uczęszczającego do wyłączonego z pracy w wakacje przedszkola. Biorąc pod uwagę ww. pismo, Państwa dziecko ma pierwszeństwo przyjęcia do przedszkola samorządowego na terenie zamieszkiwanej przez Państwo dzielnicy.

Zgodnie z art. 130 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2023 r. poz. 900 z późn. zm.) o przyjęciu dziecka do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej (…) w trakcie roku szkolnego, decyduje odpowiednio dyrektor przedszkola.

Z poważaniem,
Dariusz Domajewski
Zastępca Dyrektora Wydziału
WYDZIAŁ EDUKACJI
+48 12 616 52 00/02
dariusz.domajewski@um.krakow.pl


Katarzyna Ryniewicz, członek Rady Rodziców Przedszkola nr 11



Udostępnij tę petycję

Pomóż uzbierać więcej podpisów tej petycji.

Jak promować petycję?

  • Udostępnij petycję na swojej tablicy na Facebooku i w grupach związanych z tematyką petycji.
  • Skontaktuj się ze swoimi przyjaciółmi
    1. Napisz wiadomość, w której wyjaśnisz, dlaczego podpisujesz się pod tą petycją, jako że ludzie są bardziej skłonni złożyć swój podpis, gdy rozumieją, jak ważny jest temat.
    2. Skopiuj i wklej adres internetowy petycji do swojej wiadomości.
    3. Wyślij wiadomość za pomocą poczty e-mail, usługi SMS, serwisów Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram i LinkedIn.



Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...