Apel do Jacka Majchrowskiego ws. ochrony Wzgórza Kaim

Szanowny Panie Prezydencie,

Apelujemy do Pana o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu niedopuszczenia do powstania zabudowy mieszkalnej na Wzgórzu Kaim, tuż obok pomnika historycznego, upamiętniającego odparcie przez armię austro-węgierską ofensywy wojsk rosyjskich, chcących zdobyć Kraków podczas I Wojny Światowej. 

Teren ten, znajdujący się w dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim, posiada walory historyczne ważne nie tylko dla tej dzielnicy i naszego miasta, ale także dla całego kraju.

Inwestor planuje postawić budynek mieszkalny tuż obok jednego z najważniejszych zabytków krakowskich, oddającego cześć bohaterom biorącym udział w walkach w obronie naszego miasta przed agresorami w czasie trwania I Wojny Światowej. Pomnik ten ma już ponad 100 lat – został odsłonięty w pierwszą rocznicę wydarzeń, które upamiętniał, czyli 6 grudnia 1915 roku.

Oprócz wartości historycznej teren, na którym znajduje się ten monument, pełni także bardzo ważną rolę krajobrazową i rekreacyjną. Jest miejscem, gdzie okoliczni mieszkańcy mogą spędzać czas wolny, spacerując po zielonych terenach wzgórza, a miłośnicy historii oddają się wspomnieniom dotyczącym jego heroicznej przeszłości. Tymczasem prywatny inwestor już zagrodził część tego terenu i zmienił go w plac budowy.

To niedopuszczalne, by władze miasta pozostawały obojętne – a wręcz były przychylne – na działania, których skutki mogą być katastrofalne dla tego ważnego dla Krakowa miejsca. Dlatego apelujemy o to, aby podjął Pan kroki, które uchronią Wzgórze Kaim przed zniszczeniem, zabetonowaniem i utratą wartości historycznych, krajobrazowych i rekreacyjnych, a mianowicie:

  1. Apelujemy o wykup prywatnych terenów, na których znajduje się pomnik. To niedopuszczalne, że ten historyczny monument nie znajduje się pod pełną ochroną władz miasta.
  2. Apelujemy o utworzenie w trybie natychmiastowym miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, aby zabezpieczyć tereny wokół wzgórza przed jakąkolwiek zabudową, która doprowadziłaby do zrujnowania walorów tego miejsca.
  3. Apelujemy o niewydawanie inwestorowi pozwolenia na budowę przez podległych Panu urzędników, dopóki punkt pierwszy i drugi nie zostanie spełniony.

Wyrażamy głęboką nadzieję, że i Pan równie mocno jak my będzie chciał ochronić Wzgórze Kaim przed zniszczeniem i zrobi wszystko, by obchody kolejnych rocznic bitwy toczącej się na jego terenie nie odbywały się wśród bloków, sklepów i garaży, a mieszkańcy dalej mogli odpoczywać, korzystając z unikatowych walorów tych terenów.


Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Stowarzyszenie Logiczna Alternatywa do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook