Apel do Jego Ekscelencji Abp. Stanisława Gądeckiego w sprawie pochowania abp. Juliusza Paetza w katedrze

Poznań 2019-11-17  Czcigodny Księże Arcybiskupie, Metropolito Poznański  W związku z okolicznością śmierci abp. Juliusza Paetza i komunikatem Kurii Metropolitalnej sugerującym jego pochowaniew krypcie katedry poznańskiej, jako wierni i kapłani Kościoła a wśród nich także ofiary działań zmarłego, czujemy zgorszenie zaistniałą sytuacją i zwracamy się do Waszej Ekscelencji z apelem.  Od ujawnienia sprawy skandali nadużyć seksualnych przez abp. Juliusza Paetza w 2002 roku, władze Kościołanigdy oficjalnie nie poinformowałyo jej rozstrzygnięciu. Dochodzącym do opinii publicznejświadectwom Kościół nigdy nie zaprzeczył, a jednocześnieczyniący ustalenia w tej sprawie nie wycofali się ze swoich oskarżeń, płacąc za to nierzadko ogromną cenę. Upubliczniona przezpoprzedniego Nuncjusza Apostolskiegow Rzeczypospolitej Polskiej reprymendadana zmarłemu, zakazująca jego udziału w wydarzeniach publicznych,była jednak sygnałem, że kary zostały nałożone przez Stolicę Apostolską. Pomimo oczekiwań wiernych i duchowieństwa sprawa pozostała ukrywana, nieustanniezatruwając nasz Kościół, odbierając mu wiarygodność oraz zaufanie, siejąc niepewność i podziały wśród wiernych i duchowieństwa. Dochodzi do dramatycznych sytuacji i sporów wewnątrz wspólnoty Kościoła, pojawia się poczucie braku szczerości i transparentności,które należy powstrzymać. Podpisując ten list kierujemy się również odpowiedzialnością za ofiary bezpośrednich działań zmarłego metropolity, ale także za tych, którzy zostali przez niego skrzywdzeni pośrednio.

 1.         Prowadzeni troską o Kościół zwracamy się z prośbą o nieskładanie doczesnych szczątków abp. Juliusza Paetza  - z uwagi na grzech publiczny i publiczne zgorszenie -  w poznańskiej katedrze chrztu, obok władców oraz wybitnych i heroicznych postaci polskiego Kościoła, gotowych oddać za niego życie, jak abp Antoni Baraniak, abp Walenty Dymek czy abp Jerzy Stroba. Pochowanie w tym samym miejscu abp.Juliusza Paetza będzie w odczuciu wiernych profanacją pamięci spoczywających tam mężów Kościoła,jak i samej katedry chrztu Polski, będzie sprzeciwieniem się naszej narodowej świadomości historycznej. Miejsce spoczynku w katedrze odbieramy jako rehabilitację i uniewinnienie arcybiskupa. W tym przypadku, zastosowanie argumentu  Kodeksu Prawa Kanonicznego dotyczącego miejsca pochówku zakrywa odpowiedzialność za życie wspólnoty wiernych, za nasze wspólne dobro . Ta decyzja nie zakończy sprawy, przeciwnie, spowoduje dalsze jątrzenie,poznański Kościół narazi na długotrwałą utratę szacunku, podobnie jak wizerunek miasta Poznania. 

2.        Kierujemy również do Waszej Ekscelencji apel o publiczne zakomunikowanie rozwiązania tej sprawy przez Stolicę Apostolską, przecinające spekulacje i pozwalające na oczyszczenie.  

Nasz apel nie jest wskazaniem cudzego grzechu– mamy świadomość, że każdy z nas jest grzesznikiem, a Miłosierdzie Boże otrzymujemy niezasłużenie – ale zwróceniem uwagi na mechanizmy, które blokują oczyszczenie i stwarzają – używając sformułowania papieża Franciszka – „zatruwającą kulturę tajemnicy”, od lat utrzymującą się przy tej sprawie. Podpisując nasz apel wyrażamy solidarność z ofiarami oraz troskę o wiarygodność Kościoła, szczególnie wobec przyszłych pokoleń wiernych.  My podpisani pod tym apelem nie zostawiamy Księdza Arcybiskupa samego w tej trudnej decyzji, nie kryjemy się za anonimowością, czy kalkulacją. Kierując się dewizą wyzwolenia które przynosi Chrystus, jesteśmy przekonani, że  z tej dramatycznej sytuacji jest wyjście tylko przez prawdę.  

 

Z wyrazami należnego szacunku

Sygnatariusze  

Maria Ankiersztajn, architekt

dr inż. Michał Ankiersztajn, architekt

Michał Balcerkiewicz, przedsiębiorca

o. Roman Bielecki OP, redaktor naczelny mięsięcznika “W Drodze”.

prof. Czesław Błaszak, UAM, doctor honoris causa

dr Małgorzata Działyńska, radca prawny

Piotr Działyński, przedsiębiorca

Iwona Piasecka-Grajek, przedsiębiorca

Prof. dr hab. med. Stefan Grajek

Łukasz Ferchmin, przedsiebiorca

Maciej Grela, lekarz pediatra

Justyna Iwaszkiewicz - filolog

Prof. UAM Michał Januszkiewicz, UAM

Prof. Tomasz Jasiński, UAM, Biblioteka Kórnicka

Prof. Mikołaj Jazdon, UAM

Dr Katarzyna Thiel – Jańczuk, UAM

Dr Cezary Kościelniak, UAM

Dr Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu

Tadeusz Kieliszewski, radca prawny

Bogusław Kiernicki, prezes Fundacji Świętego Benedykta

Prof. Halina Lorkowska, rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu

Prof. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej

Prof. UAM Magdalena Musiał-Karg

Andrzej Mikosz, radca prawny

Ks. Adam Pawłowski

Izabela Pilecka-Lasik, nauczyciel

Jarema Piekutowski, Nowa Konfederacja

Jarosław Pucek, wiceprezes HCP w Poznaniu

Dr Marcin Poprawski, UAM

Tomasz Rożek, dziennkarz

Ks. Krzysztof Różański

Wanda Różycka, reżyser

Prof. SWPS Bianka Rolando

Prof. UAM Tomasz Sójka

Prof. UEP Barbara Bedowska-Sójka

Bogna Szymańska, filolog anglista

Agnieszka Ośmielak-Stankiewicz, architekt

Dariusz Stankiewicz, architekt

Anna Streżyńska, prezes MC2 Innovations

Grażyna Strykowska, artystka malarka

Michał Szułdrzyński, dziennikarz

Leonard Szymański, inżynier

Dr Tomasz Terlikowski, dziennikarz

Magdalena Trepińska

Prof. UAM dr hab. Maria Wojtczak

Ks. Daniel Wachowiak

ks. Marcin Węcławski

prof. Jan Węglarz, Politechnika Poznańska, PAN dr honoris causa multiplex

Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent miasta Poznania

Dr Katarzyna Wróblewska, radiolog

Jerzy Wróblewski, inżynier

Piotr Zaremba, dziennikarz

Tomasz Zborowski, przedsiębiorca

Prof. Maciej Żukowski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu 


Cezi@poczta.onet.pl    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Cezi@poczta.onet.pl do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...