Apel do Ministra Zdrowia refundację wymienników ciepła i wilgoci (HME) oraz plastrów i rurek silikonowych dla osób po usunięciu krtani

Apelujemy do Pana Ministra Zdrowia o refundację wymienników ciepła i wilgoci (HME) oraz plastrów i rurek silikonowych niezbędnych do umiejscowienia ich w otworze tracheostomy u osób po całkowitym usunięciu krtani.
Problemem jak dotąd nierozwiązanym pozostaje zaopatrzenie otworu tracheostomijnego
u pacjentów po laryngektomii całkowitej. Powoduje to szereg negatywnych konsekwencji zarówno zdrowotnych jak i rehabilitacyjnych. Uporczywy kaszel, nadmiar wydzieliny, którą trudno odkrztusić z dróg oddechowych bezpośrednio z tracheostomy, brak ochrony zwłaszcza w sezonie infekcyjnym oraz w dobie pandemii Covid-19 to problemy, z którymi na co dzień zmagają się nasi pacjenci.
Stosowanie wymiennika ciepła i wilgoci HME pozwala na przywrócenie utraconych funkcji nosa i jamy ustnej. Wymienniki te ogrzewają, nawilżają i filtrują wdychane powietrze, zmniejszając wytwarzanie śluzu i kaszlu. Zapewniają odpowiednią rehabilitację oddechową oraz naukę głosu i mowy. Dodatkowo wymienniki, które posiadają odpowiedni filtr bakteryjno-wirusowy zapewniają wysoką skuteczność ochrony (pow.99%) naszych pacjentów - co jest niezmiernie ważne zwłaszcza w sezonie zachorowań na grypę i Covid-19, jak również dla pacjentów ze zdiagnozowaną astmą czy alergią. Niezabezpieczona tracheostoma to otwarte wrota do zakażenia! Nasi pacjenci ze względów finansowych zmuszeni są rezygnować z profesjonalnych wyrobów medycznych. Najczęściej sięgają po prymitywny środek ochrony otworu w szyi jakim jest apaszka.
Niestety wymienniki ciepła i wilgoci (HME), plastry i rurki silikonowe to produkty nierefundowane i tym samym niedostępne dla naszych pacjentów.
Dlatego też zwracamy się do Pana Ministra z prośbą o pomoc polskim pacjentom po całkowitym usunięciu krtani. Decyzja o wpisaniu produktów niezbędnych do codziennego funkcjonowania w zdrowiu, bezpieczeństwie i komforcie do wykazu refundowanych wyrobów medycznych z pewnością istotnie wpłynęłaby na wyrównanie jakości życia pacjenta laryngektomowanego.


Bydgoskie Stowarzyszenie Laryngektomowanych, Szpital Uniwersytecki nr 2 im dr Jana Biziela ul. Kornela Ujejskiego 75, 85-168 Bydgoszcz. Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Krzysztof Gąsiorowski    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Bydgoskie Stowarzyszenie Laryngektomowanych, Szpital Uniwersytecki nr 2 im dr Jana Biziela ul. Kornela Ujejskiego 75, 85-168 Bydgoszcz. Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Krzysztof Gąsiorowski do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...