APEL O PRZYZNANIE NAGRODY W KATEGORII "NAJLEPSZY CASTING" NA 46. FESTIWALU POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH W GDYNI 2021

Szanowni Państwo,

Zbliża się kolejna edycja najważniejszego Festiwalu Filmowego w Polsce. Gdynia 2021. Festiwalu, który honoruje pracę wszystkich departamentów artystycznych, tworzących obraz polskiego kina.

Jednocześnie zwracamy uwagę, że my, REŻYSERKI i REŻYSERZY CASTINGU jesteśmy jedynym twórczym departamentem, który nie otrzymuje tej Nagrody a pomijanie nas sprawia, że lista nagradzanych kategorii tworzy niepełny obraz procesu pracy nad filmem i serialem.

Postanowiliśmy to naprawić i dlatego postulujemy ustanowienie już od najbliższej 46tej edycji kategorii NAJLEPSZY CASTING.

Nasz zawód jest w Polsce stosunkowo młodą, ale znaczącą grupą zawodową. Dobór obsady ma poważny wpływ na kształt artystyczny filmów i seriali. „Dobra obsada to 80% powodzenia filmu” – powiedział Andrzej Wajda.

Casting jako sztuka doceniany jest na świecie od lat. Świadczą o tym nagrody w kategorii „Najlepszy Casting” przyznawane na festiwalach w USA (Artios Awards, czyli nagrody Casting Society of America; a także kategorie castingowe Tony oraz Emmy Awards), Niemczech (Deutscher FilmPreis), Wielkiej Brytanii (Casting Directors Guild Awards oraz nagrody na Festiwalu w Kilkenny). Indywidualną nagrodę przyznaje International Casting Directos Network – ICDN (Semiramis Award). Reżyserzy castingu zapraszani są jako pełnoprawni goście na kolejne festiwale filmowe: w Kanadzie (Canadian Screen Awards), Australii (Australian Academy of Cinema and Television Arts AACTA) oraz we Włoszech (Donatello Awards). Wielkim sukcesem i radością było zaproszenie reżyserów castingu oraz przyznanie nam kategorii w nagrodach BAFTA. Kolejnym wyjątkowym i przełomowym dla naszego zawodu wydarzeniem było powołanie reżysera castingu Davida Rubina na Przewodniczącego AMPAS. To już tylko krok do.. Oscarów.

W Polsce do dziś, żaden Festiwal ani żadna Instytucja czy Akademia Filmowa nie nagradza naszych dokonań.

Jedyną – nieformalną – Nagrodę za Najlepszy Casting, przyznaje rokrocznie Fundacja im. Weroniki Migoń, założona z inicjatywy Agnieszki Holland. Bardzo cenimy tę nagrodę i jesteśmy z niej dumni.

Czas zauważyć, że nasz wkład artystyczny jest istotnym elementem w procesie produkcji filmu.

 

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, to jak najbardziej słuszne miejsce, w których kategoria CASTING powinna być uznana, doceniona i zaproszona do grona profesjonalistów. Miejmy nadzieję, że najbliższe edycje odbędą się już w pełnym składzie zawodów reprezentujących i tworzących polskie kino.

Mamy nadzieję na że uznanie naszej pracy i włączenie w oficjalny program Festiwalu, już jako stałego punktu artystycznego, stanie się faktem.

Będzie nam niezwykle miło wziąć udział w uroczystości rozdania nagród i wspólnie z Koleżankami i Kolegami świętować ich – oraz nasze sukcesy. Już jako pełnoprawni i docenieni Twórcy.

 

Z wyrazami szacunku,

 

Ewa Bakalarska

Piotr Bartuszek

Viola Borcuch

Ewa Brodzka

Konrad Bugaj

Sylwia Czaplewska

Alina Trybiło - Falana

Gniewko Falana

Monika Figura

Joanna Gaudziak

Aleksandra Gruber

Ewa Hornich

Katarzyna Janicka

Paulina Krajnik

Żywia Kosińska - Wdowiak

Katarzyna Gryciuk - Krzywda

Marta Kownacka

Nadia Lebik

Ewa Łepecka

Krzysztof Łączak

Katarzyna Małyszko

Julia Popkiewicz

Izabela Popkowska

 

Reżyserki i Reżyserzy Castingu w Polsce    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Reżyserki i Reżyserzy Castingu w Polsce do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...