Apel w sprawie Teatru Warsawy


Warszawa 23 kwietnia 2016 r.

Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska  

My, warszawscy obywatele kultury, artyści i widzowie zwracamy się z apelem do władz Warszawy o zachowanie wyjątkowego miejsca kultury, jakim jest Teatr WARSawy przy Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Przestrzeń, która znakomicie sprawdziła się najpierw jako ważne warszawskie kino, a ostatnio jako teatr, powinna pozostać placówką kultury. Apelujemy, by nie powtórzyła się sytuacja znana z kina Femina, które mimo wspaniałej kulturalnej przeszłości i dobrej teraźniejszości zniknęło, ustępując miejsca supermarketowej przyszłości.

Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego w ciągu minionych 3 lat stworzyło w tym miejscu unikatową na skale kraju instytucje: teatr niepubliczny pod nazwą Teatr WARSawy. Wspieramy proces zamiany i przekazania miastu dawnego kina Wars, przekonani, że jest to idealne miejsce do prowadzenia działalności teatralnej i kulturalnej. Trudno wyobrazić sobie, że w tak klimatycznym i pełnym najlepszych tradycji obiekcie, powstanie supermarket lub oddział banku. Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego kończy w tym roku 18 lat. Oczekujemy, że władze stolicy wezmą pod uwagę opinie artystów i warszawskiej publiczności, która przez 3 lata niemal każdego dnia potwierdzała i potwierdza sens istnienia niepublicznej i niezależnej sceny w tym właśnie miejscu. Ponad 20 premier i 500 spektakli przy Rynku Nowego Miasta, w których uczestniczyło przez ostatnie 3 lata ponad 50 tysięcy widzów, jest najlepszym dowodem, że to miejsce kultury zostało docenione i uznane przez mieszkańców Warszawy.

Kino Wars to unikatowy architektonicznie, modernistyczny budynek, w którym funkcja kulturalna jest realizowana nieprzerwanie od 50 lat i wymaga szczególnej opieki. Mądrze zmodernizowany, z zachowaniem wszystkich elementów starego wystroju, ale dostosowany do współczesnych wymogów instytucji kultury i norm bezpieczeństwa, może stać się jednym z ciekawszych  obiektów stolicy, ważnym dla historycznej części Warszawy, która – inaczej niż Kraków, Wrocław czy Gdańsk – wymaga szczególnej interwencji miasta poprzez nowocześnie pomyślaną politykę kulturalną.

 Zwracamy się o poparcie, zgodnie z zawartym porozumieniem, procesu zamiany budynku dawnego kina Wars na ustaloną z właścicielem obiektu działkę zamienną, przekazanie go miejskiej instytucji kultury z możliwością udostępnienia dotychczasowemu użytkownikowi, prowadzącemu w tym budynku działalność od 3 lat . Ten obiekt jest dziś ostatnim tej rangi obiektem kulturalnym Nowego Miasta i musimy niekorzystną tendencję odchodzenia od kultury w historycznym centrum miasta zatrzymać i odwrócić. 

Do wiadomości: Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Małgorzata Zakrzewska

Przewodnicząca Komisji Infrastruktury i Inwestycji Iwona Wujastyk Radni m.st. Warszawy 

Podpisani pod apelem:

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Teatr Warsawy do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook