Petycjeonline.com

Petycja o pilną przebudowę i poszerzenie ul. Leśnej oraz ul. Magnoliowej w Wieliczce

Sz. P. Rafał Ślęczka- Burmistrz Miasta i Gminy Wieliczka

Petycja w sprawie pilnej przebudowy, poszerzenia oraz poprawy bezpieczeństwa na ul. Leśnej i ul. Magnoliowej w Wieliczce, a także modernizacji skrzyżowania z ul. Ochota.

Działając na podstawie art. 2 i art. 6 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz.U. z 2018 r. poz. 870), w interesie publicznym mieszkańców oraz użytkowników dróg gminnych w Wieliczce, wnosimy o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do kompleksowej przebudowy i poszerzenia ulic Leśnej oraz Magnoliowej, wraz z poprawą geometrii i przepustowości węzła komunikacyjnego z ulicą Ochota.

Domagamy się uwzględnienia w planach inwestycyjnych Gminy Wieliczka:

  1. Poszerzenia pasów jezdni na całej długości ul. Leśnej i ul. Magnoliowej w sposób umożliwiający swobodne i bezpieczne mijanie się dwóch pojazdów osobowych.

  2. Wybudowania chodnika lub bezpiecznego ciągu pieszo-rowerowego chroniącego pieszych (w tym dzieci) przed potrąceniem.

  3. Gruntownej modernizacji nawierzchni (zamiast dotychczasowego, nieskutecznego łatania dziur) oraz dostosowania infrastruktury drogowej do drastycznie zwiększonego natężenia ruchu.

  4. Zaprojektowania i wykonania nowoczesnego oświetlenia ulicznego na całej długości obu ulic.

  5. Podjęcia przez Gminę Wieliczka pilnych rozmów z Zarządem Dróg Powiatowych w Wieliczce w celu zawarcia porozumienia międzyinstytucjonalnego i wypracowania wspólnego projektu przebudowy skrzyżowania ulic Ochota (droga powiatowa), Leśnej (droga gminna) i Modrzewiowej, zmierzającego do poprawy jego geometrii, bezpieczeństwa oraz płynności włączania się do ruchu (poprzez jego powiększenie lub zmianę na skrzyżowanie o ruchu okrężnym typu rondo), wraz z zabezpieczeniem przez Gminę środków na współfinansowanie tej inwestycji. 

UZASADNIENIE

Ulice Leśna i Magnoliowa stanowią kluczową oś komunikacyjną dla dynamicznie rozwijającej się części Wieliczki. Obecny stan techniczny oraz parametry tych dróg nie zapewniają bezpieczeństwa dla podróżujących mieszkańców, a także całkowicie paraliżują płynność ruchu. Skala zrealizowanych inwestycji deweloperskich oraz zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) jednoznacznie wskazują, że bez natychmiastowej rozbudowy tych ulic rejon ten czeka całkowity paraliż komunikacyjny.

Głównymi argumentami przemawiającymi za koniecznością pilnej inwestycji są:

  1. Skokowy wzrost liczby mieszkańców w latach 2024–2026: W ostatnich kilkudziesięciu miesiącach oddano do użytku i zamieszkano trzy duże inwestycje mieszkaniowe, których obsługa komunikacyjna opiera się wyłącznie na ul. Leśnej i ul. Magnoliowej:

  • Osiedle Magnoliowa Twin (dz. nr 168/5 do 168/30 oraz 169/5 do 169/29) – ok. 41 mieszkań.

  • Osiedle Magnoliowa Polana Etap 1 (dz. nr 167/6) – 24 mieszkania.

  • Osiedle Magnoliowa Polana Etap 2 (dz. nr 166/5–166/8 oraz 166/10–166/16) – ok. 55 mieszkań.

    Daje to łącznie ponad 120 nowych lokali mieszkalnych, generujących ruch rzędu minimum kilkuset dodatkowych pojazdów dziennie na drogach, które nie zostały do tego przystosowane. Obecnie w budowie jest kolejny etap osiedla Magnoliowa Polana (ok. 70 lokali), który jeszcze mocniej obciąży tę infrastrukturę.

Dalszy napływ zabudowy jednorodzinnej: Ul. Leśna musi obsłużyć również planowane inwestycje w zabudowie jednorodzinnej. Na realizację czekają już zamierzenia budowlane m.in. na działkach nr 133/7 (0,96 ha), 162/3, 162/4 oraz 163 (1,2 ha). Ponadto w bezpośrednim sąsiedztwie zlokalizowana jest bardzo duża liczba obecnie niezabudowanych działek, które w MPZP mają przeznaczenie pod budownictwo jednorodzinne i stanowią rezerwę pod dalszą rozbudowę.
Inwestycje te podlegają dyspozycji art. 16 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, który nakłada na inwestora niedrogowego obowiązek budowy lub przebudowy dróg publicznych. Jako mieszkańcy oczekujemy od władz Gminy Wieliczka aktywnego i bezwzględnego egzekwowania tzw. offsetów drogowych od podmiotów komercyjnych.

Perspektywa ogromnej rozbudowy wielorodzinnej (zgodnie z MPZP): Zgłoszone do zagospodarowania tereny w rejonie ul. Leśnej i częściowo ul. Magnoliowej obejmują kolejne duże działki przeznaczone w planie miejscowym pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Mowa tu m.in. o działkach: dz. nr 140/22 (2,2 ha), dz. nr 170/2 (0,86 ha) oraz dz. nr 142/13 (0,7 ha). Uruchomienie procesów budowlanych na łącznym obszarze blisko 4 hektarów doprowadzi do ostatecznego załamania wydolności dróg dojazdowych.

Krytyczny punkt sieci drogowej – niebezpieczne skrzyżowanie z ul. Ochota (Wymóg współpracy Gminy i Powiatu): Ulica Leśna łączy się bezpośrednio z ulicą Ochota, która posiada status drogi powiatowej. Samo skrzyżowanie posiada skrajnie niekorzystną, trudną i niebezpieczną geometrię, wynikającą z ostrych kątów zbiegu ulic oraz faktu, że w tym samym miejscu podłącza się ulica Modrzewiowa. Skrzyżowanie to stało się wysoce kolizyjne, a bezpieczne włączenie się do jazdy w godzinach szczytu graniczy z cudem. Mając na uwadze, że punkt ten łączy drogę gminną z powiatową, kluczowa jest tu koordynacja działań obu szczebli samorządu. Oczekujemy od Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka wykazania inicjatywy i wystąpienia do władz Powiatu Wielickiego z gotowością współfinansowania przebudowy tego węzła. Zgodnie z art. 216 ust. 2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych, Gmina ma pełne prawo udzielić pomocy finansowej Powiatowi na realizację zadania na drodze powiatowej, jeśli służy ono bezpieczeństwu mieszkańców gminy – a w tym przypadku jest to absolutny priorytet. 

Brak alternatywy komunikacyjnej (ul. Chabrowa): Układ urbanistyczny tej części Wieliczki sprawia, że ruch z ulic Leśnej i Magnoliowej nie ma żadnej realnej alternatywy ani drogi ewakuacyjnej. Jedyny teoretyczny objazd – ulica Chabrowa – to droga skrajnie wąska, pozbawiona chodników i posiadająca katastrofalną nawierzchnię, która absolutnie nie jest w stanie przejąć ruchu generowanego przez nowe osiedla. Sytuacja ta stwarza ogromne ryzyko bezpieczeństwa: w przypadku jakiejkolwiek awarii sieci podziemnych, kolizji drogowej czy zablokowania ulicy Leśnej przez sprzęt budowlany deweloperów, setki mieszkańców tej części miasta zostaną fizycznie odcięte od jedynej drogi wyjazdowej. Brak alternatywnego, bezpiecznego korytarza transportowego nakłada na Gminę Wieliczka szczególny obowiązek priorytetowego zabezpieczenia parametrów technicznych i przepustowości osi Leśna-Magnoliowa. 

Brak bezpiecznego oświetlenia i skrajne zagrożenie po zmroku: Ulica Leśna jest oświetlona jedynie częściowo, starego typu latarniami. Sytuacja na ulicy Magnoliowej jest jeszcze gorsza – nie posiada ona zupełnie żadnego oświetlenia. W połączeniu z brakiem chodnika, poruszanie się tam pieszych po zmroku (zwłaszcza dzieci wracających ze szkół w okresie jesienno-zimowym) stanowi bezpośrednie, śmiertelne zagrożenie.

Ekstremalne zagrożenie dla pieszych i brak możliwości mijania: Zarówno ul. Leśna, jak i ul. Magnoliowa są drogami zbyt wąskimi. W wielu miejscach minięcie się dwóch samochodów osobowych wymaga zjeżdżania na pobocza i blokuje ruch. Piesi zmuszeni są lawirować między autami bezpośrednio na zniszczonej, łatanej doraźnie jezdni.

Skrajne niebezpieczeństwo i paraliż komunikacyjny w okresie zimowym: Specyfika ukształtowania terenu oraz obecny stan nawierzchni obu ulic generują krytyczne zagrożenie w miesiącach zimowych. Ulica Leśna charakteryzuje się dużym nachyleniem terenu. W połączeniu z dziurawym, zdegradowanym asfaltem, który przy opadach staje się wyjątkowo śliski, pokonanie tego wzniesienia w zimie stwarza ogromne trudności dla pojazdów i drastycznie zwiększa ryzyko poślizgów oraz kolizji. Dodatkowo, po przejeździe pługów odśnieżających, zgarnięty na boki śnieg całkowicie likwiduje i tak już wąskie pobocza. Piesi są wówczas zmuszeni do poruszania się środkiem śliskiej, stromej jezdni, bezpośrednio przed jadącymi samochodami, co stwarza realne zagrożenie dla ich życia. Z kolei ulica Magnoliowa, choć stosunkowo płaska, z racji swojej małej szerokości oraz śliskiej w warunkach zimowych nawierzchni z kostki brukowej, staje się pułapką dla kierowców. Auta nie mają możliwości bezpiecznego minięcia się, co w zimowych warunkach i przy szybko zapadającym zmroku prowadzi do paraliżu i sytuacji ekstremalnie niebezpiecznych zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych.

Zagrożenie dla bezpieczeństwa pożarowego i ratownictwa medycznego oraz uciążliwości budowlane: Obecne parametry ulic (brak możliwości swobodnego mijania) stanowią realne zagrożenie dla życia i zdrowia w sytuacjach kryzysowych. Gabaryty wozów bojowych Straży Pożarnej i karetek pogotowia w połączeniu z zablokowaną drogą uniemożliwiają dojazd służb ratunkowych. Sytuację tę dramatycznie pogarsza ciężki sprzęt budowlany z trwających inwestycji deweloperskich, który regularnie blokuje i niszczy te wąskie ulice.

Dopuszczanie do realizacji kolejnych tak intensywnych inwestycji mieszkaniowych bez jednoczesnego zapewnienia przez Gminę Wieliczka podstawowej infrastruktury drogowej, oświetleniowej oraz bezpiecznych węzłów skrzyżowań jest działaniem na szkodę mieszkańców i jawnym obniżaniem bezpieczeństwa publicznego.

Mając na uwadze powyższe, jako mieszkańcy Wieliczki, apelujemy o pilne zabezpieczenie środków finansowych i przystąpienie do kompleksowego projektu rozbudowy, poszerzenia oraz doświetlenia ul. Leśnej oraz ul. Magnoliowej, wraz z przebudową skrzyżowania z ul. Ochota.

Z poważaniem,

Małgorzata Samujłło-Suska

w imieniu Mieszkańców Wieliczki

ul.Magnoliowa 25h/1, 32-020 Wieliczka

Do wiadomości:

  1. Rada Miejska w Wieliczce

  2. Zarząd Dróg Powiatowych w Wieliczce

 


Małgorzata Samujłło-Suska, mieszkanka ul.Magnoliowej w Wieliczce
Skontaktuj się z autorem

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Małgorzata Samujłło-Suska, mieszkanka ul.Magnoliowej w Wieliczce będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.


LUB

Nie wyświetlimy Twojego adresu publicznie online.


Musimy sprawdzić, czy jesteś człowiekiem.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

Petycjeonline.com będzie reklamować tę petycję wśród 3000 osób.

Dowiedz się więcej...