Petycja ws. zakazu przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt w Ostrowcu Świętokrzyskim

20190729_235334_0000.jpg

Podążając za szczytnym przykładem licznych państw (Holandia, Austria, Singapur, Izrael i wiele innych) oraz polskich miast i gmin (m.in. Łódź, Bielsko-Biała, Kołobrzeg, Słupsk) apelujemy do władz miasta Ostrowca Świętokrzyskiego o wprowadzenie ustawowego zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach w całym kraju.

Sprzeciwiamy się przedmiotowemu traktowaniu zwierząt w cyrkach i podobnych miejscach, gdzie zwierzęta są wykorzystywane dla potrzeb ludzkiej rozrywki. Zmuszanie zwierząt do pracy niezgodnej z ich naturą, uważamy za etycznie naganne.

Ponadto, pokazy cyrkowe z wykorzystaniem zwierząt są pozbawione walorów edukacyjnych i potencjalnie szkodliwe dla rozwoju dzieci, co potwierdził Komitet Psychologii Polskiej Akademii Nauk w marcu 2015 roku.

A co na to Ostrowiec Świętokrzyski i jego włodarze?      

Czy nadal będzie przyzwolenie na przedmiotowe traktowanie zwierząt w cyrkach, zmuszanie ich do wykonywania czynności niezgodnych z ich naturą za pomocą barbarzyńskich metod tresury, karygodny sposób ich transportu, fatalne warunki przetrzymywania?              

Panie Prezydencie! Te występy nie mają nic wspólnego ze sztuką, cyrk może być sztuką, jeśli przyjmie zmieniające się kanony etyczne i artystyczne i stanie się miejscem prezentowania nadzwyczajnych możliwości człowieka. Żadna sztuka nie może karmić się czyjąkolwiek krzywdą.

Zwierzęta w cyrkach przebywają często w obcym dla nich klimacie, oderwane od stada i pozbawione możliwości nawiązywania właściwych dla nich relacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Przez całe życie przetrzymywane są w stalowych klatkach, które opuszczają tylko na czas występów. Są nieustannie przewożone z miejsca na miejsce. Standardową techniką szkolenia zwierząt jest stosowanie kar cielesnych – nikt bowiem nie zmusiłby żadnego z nich, aby wykonywało sztuczki, które nie mają nic wspólnego z ich naturalnymi zachowaniami. Zwierzęta są silne, więc do ich kontroli wykorzystuje się środki pełne przemocy psychicznej i fizycznej oraz leki uspokajające. Ponieważ tresura odbywa się poza zasięgiem wzroku publiczności, prawda o jej przebiegu pozostaje w większości nieznana widzom.  

Uważamy, że cyrk z udziałem zwierząt pozbawiony jest walorów edukacyjnych; wręcz przeciwnie, uczy on dzieci przedmiotowego stosunku do zwierząt. Pod płaszczykiem edukacji pokazuje się dzieciom zwierzęta zniewolone, zachowujące się wbrew własnej naturze, złamane psychicznie, ośmieszone.            

Niech Ostrowiec Świętokrzyski pokaże, że jest naprawdę innowacyjny i nowoczesny, dołączmy do Gdańska, Gdyni, Sopotu, Ciechanowa, Warszawy, Wrocławia, Bielska Białej, Kołobrzegu, Czerska, Gorzowa Wielkopolskiego, Śremu, Łodzi, Szprotawy, Legnicy, Dębicy, Tarnobrzegu i Słupska. Niech władze Ostrowca Świętokrzyskiego wykażą się empatią – jak przystało na Radnych europejskiego miasta.

Zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach obowiązuje w  Finlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji, Chorwacji, Izraelu, Peru, Singapurze, Holandii, Grecji, Boliwii, Chinach, Brazylii, na Węgrzech i Kostaryce. W Danii, Australii, USA, Szwajcarii, Kanadzie, Nowej Zelandii i Indiach wprowadzono częściowe ograniczenia.            

Liczymy, że los wystawianych ku uciesze ludzi, kaleczonych, poniżanych, bitych, zmuszanych do nienaturalnych czynności, krępowanych łańcuchami i bezwzględnie tresowanych zwierząt nie będzie Panu i Radnym Miasta obojętny.

W trosce o dobro zwierząt, prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszego apelu.

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Patryk Stępień do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.








Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...