PETYCJA W SPRAWIE PILNEJ BUDOWY DROGI DLA ROWERÓW ORAZ CHODNIKÓW NA UL. GROTA ROWECKIEGO

W imieniu mieszkańców Wrocławia postulujemy do Prezydenta Wrocławia, Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta oraz Biura Zrównoważonej Mobilności o pilną budowę wzdłuż ul. Grota Roweckiego wydzielonej, dwukierunkowej drogi dla rowerów (DdR) oraz chodników zgodnie z przygotowanym na zlecenie ZDiUM projektem.

Budowa drogi dla rowerów wzdłuż Grota Roweckiego leży w interesie mieszkańców Wrocławia, których jakość życia znacząco pogarsza dziś ogromna liczba wjeżdżających codziennie do miasta samochodów powodujących zanieczyszczenie powietrza, hałas i korki. Powstanie dobrej infrastruktury rowerowej otworzy tysiącom osób możliwość wyboru roweru, jako środka transportu i rezygnacji z samochodu przyczyniając się do zmniejszenia tych uciążliwości.

Budowa drogi rowerowej na Grota Roweckiego jest konieczna ze względów bezpieczeństwa. Obecnie na części tej ulicy nie ma możliwości bezpiecznej jazdy rowerem, ani poruszania się pieszo. Często dochodzi tam do wypadków. Miejscami jest tam tylko wąska wydeptana ścieżka a zaraz obok rów, do którego można zostać „zdmuchniętym” przez przejeżdżające samochody. Co niestety już kilka razy się zdarzyło. 

Budowa drogi dla rowerów na Grota Roweckiego, wbrew opinii Rady Osiedla Wojszyce (postulującej zastosowanie tam rozwiązań niezgodnych ze standardami), cieszy się ogromnym poparciem mieszkańców. O czym świadczy 2377 głosów oddanych w 2023 roku na projekt WBO: „ROWEROWY WROCŁAW - Droga rowerowa ul. Grota Roweckiego Etap 1”. Te 2377 głosów świadczy również o spodziewanej liczbie rowerzystów, którzy mają zamiar z tej drogi korzystać. Jednocześnie należy zauważyć, że w głosowaniu tym nie brali udziału mieszkańcy podwrocławskich miejscowości, a przecież DDR na Grota połączy się z istniejącą już DDR w kierunku Radomierzyc. Czyli jego mieszkańcy również będą z niej korzystać. Pamiętajmy, każdy kto pozostawi samochód w garażu i nie wjedzie nim do Wrocławia, przyczyni się do zmniejszenia korków, zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza oraz obniżenia poziomu hałasu w naszym mieście.

Argument dla naszych postulatów stanowi fakt, iż zgodnie z MPZP (Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego) przygotowany przez miasto projekt DDR (drogi dla rowerów) wraz z wydzielonymi chodnikami w całości przebiega w rezerwie przeznaczonej pod komunikację (KD). Ponadto Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Wrocławia zakłada na ul. Grota Roweckiego, od ronda Bednarza do Wspólnej, zbiorczą drogę rowerową.

Wbrew opinii Rady Osiedla Wojszyce, żaden z mieszkańców nie zostanie obciążony kosztami związanymi z tą inwestycją. Projekt nie zakłada przesunięcia przyłączy, a jedynie pięciu skrzynek energetycznych. Ponadto projekt został tak opracowany, by uchronić zieleń. W miejscu gdzie rosną świerki projektant je zostawia, a nawet zawęża infrastrukturę, by je zachować. Ponadto sugerowane przez Radę Osiedla Wojszyce (w uchwale z dnia 15 stycznia 2024 r.) przeniesienie latarni na stronę zachodnią Grota Roweckiego wiązałoby się z dużymi kosztami i świadczyło o niegospodarności.  

W szczególności postulujemy:

1) Postulujemy aby, chodniki były po obu stronach drogi.

Uzasadnienie: Brak chodnika po jednej stronie wymusi częste przechodzenie pieszych z jednej strony jezdni na drugą. Jest to niedopuszczalne przy tak ruchliwej drodze jaką jest Grota Roweckiego i będzie powodować sytuacje niebezpieczne oraz rodzić konflikty między pieszymi i kierowcami, a także zaburzać płynność poruszania się samochodów i generować korki.

2) Postulujemy aby, droga dla rowerów biegła w obu kierunkach po stronie wschodniej.

Uzasadnienie: Wymuszanie na rowerzystach przekraczania (i to dwa razy), jednej z głównych, bardzo ruchliwej ulicy jaką jest Grota Roweckiego: będzie spowalniać i zaburzać płynność jazdy rowerów oraz samochodów powodując korki; będzie również rodzić niepotrzebne konflikty między kierowcami i rowerzystami (jak to ma obecnie miejsce na ul. Borowskiej na przejeździe rowerowym przy ul. Kukuczki); ponadto będzie generować niebezpieczne sytuacje i wypadki, stanowiąc zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Część rowerzystów nie chcąc powodować wyżej wymienionych problemów pojedzie pod prąd ewentualnie chodnikiem, a to również będzie generować sytuacje niebezpieczne i wypadki oraz rodzić konflikty między pieszymi i rowerzystami. Należy również dodać, że ogłoszony niedawno przetarg na tramwaj i pętlę przy ul. Borowskiej zakłada budowę drogi dla rowerów na Borowskiej również po stronie wschodniej. Droga dla rowerów po jednej stronie jezdni to bezpieczeństwo i brak utrudnień dla wszystkich, w tym również kierowców, którzy nie są blokowani przez przejeżdżających przez ulicę rowerzystów. 

3) Postulujemy, aby projektowana droga dla rowerów była na całości swojego przebiegu oddzielona od chodnika. 

Uzasadnienie: 2377 głosów oddanych w 2023 r. na projekt WBO: „ROWEROWY WROCŁAW - Droga rowerowa ul. Grota Roweckiego Etap 1” dowodzi, iż będzie to jedna z bardziej ruchliwych tras rowerowych. Biorąc pod uwagę tempo w jakim rozbudowuje się ta okolica, należy spodziewać się również sporego ruchu pieszych. Uważamy, iż wspólna droga dla rowerów i pieszych będzie rodzić konflikty między pieszymi i rowerzystami oraz generować sytuacje niebezpieczne zagrażające życiu i zdrowiu mieszkańców.

4) Postulujemy, aby droga dla rowerów spełniała wymogi zgodne z dokumentem: „Standardy projektowe i wykonawcze dla infrastruktury rowerowej województwa dolnośląskiego”.

Uzasadnienie: Tylko zastosowanie nowoczesnych standardów projektowych zagwarantuje, że powstała infrastruktura zachęca do rezygnacji z samochodów na rzecz rowerów, przyczyniając się do zmniejszenia korków samochodowych, zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i obniżenia poziomu hałasu. Chodniki oraz droga rowerowa muszą być zaprojektowane zgodne z przyjętymi w przepisach normami również po to, aby móc starać się o dofinansowanie lub refinansowanie inwestycji.

5) W przypadku ewentualnej wycinki drzew postulujemy o nasadzenia rekompensacyjne wzdłuż ul. Grota Roweckiego oraz o dodatkowe nasadzenia drzew i krzewów wzdłuż tej ulicy.

6) Postulujemy o utworzenie dwóch dodatkowych przejazdów dla rowerów w okolicach ulic Iwaszkiewicza i Gerberowej. Ponadto sugerujemy aby, ze względu na duża gęstość zamieszkania tej części Grota Roweckiego, droga rowerowa biegła w tym rejonie po obu stronach jezdni.

Uzasadnienie: Jest to teren gęsto zabudowany, bloki z duża ilością mieszkańców. Przejazdy te ułatwią bezpieczne dotarcie do domów i zredukują przypadki jazdy po chodniku.

7) Postulujemy o rozważenie możliwości budowy ronda na skrzyżowaniu Iwaszkiewicza i Grota Roweckiego.

8) Postulujemy o uwzględnienie konieczności zachowania na ul. Grota Roweckiego rezerwy pod przyszłą trasę autobusowo-tramwajową (TAT), zgodnie ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Wrocławia.

Nie możemy pozwolić sobie na budowanie infrastruktury generującej wypadki, zagrażającej życiu i zdrowiu ludzkiemu, powodującej sytuacje konfliktowe i korki. Powstawanie dobrej infrastruktury leży w interesie wszystkich użytkowników drogi: rowerzystów, pieszych, a także kierowców. Uprzejmie prosimy więc o uwzględnienie naszych postulatów. Nie stać nas na budowanie złych rozwiązań infrastrukturalnych, które trzeba będzie poprawiać. Byłaby to niegospodarność.


Wrocławska Inicjatywa Rowerowa    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Wrocławska Inicjatywa Rowerowa do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...