Zachować drzewa na Rynku w Radzyniu Podlaskim

Zwracamy się do Burmistrza Radzynia Podlaskiego, Jerzego Rębka z wnioskiem o zachowanie wszystkich drzew w przestrzeni Rynku w Radzyniu Podlaskim, który w II kwartale 2021 roku poddany będzie modernizacji. Prosimy o pielęgnację istniejących drzew, aby przyjemością było wypoczywanie w ich cieniu, aby ich istnienie powodowało obniżenie temperatury w tej przestrzeni w upalne, letnie dni.

Tak będzie:03a.jpg

Tak jest:drzewa4.jpg

Opis:

Wkrótce w Radzyniu Podlaskim rozpocznie się rewitalizacja Rynku (tzw. stary PKS). Wyłoniono już wykonawcę, a prace mają ruszyć lada dzień (drugi kwartał 2021 roku). Projekt zakłada rozbiórkę dwóch budynków użytkowych stojących na placu (wiadomo już, ze nie zostaną rozebrane), przebudowę nawierzchni, oświetlenia, instalację małej architektury - ławki, fontanna, monitoring; odbudowanie hal targowych. W ostatnim czasie dyskusję w kilku miejscach wywołało planowane "urządzenie zieleni".

Link do dyskusji w komentarzach na portalu iledzisiaj.pl

Zgodnie z projektem i zamieszczonymi na stronie UM wizualizacjami spośród kilkunastu rosnących na placu dużych drzew pozostaną jedynie trzy. Tyle mówi wizualizacja.
Wielu mieszkańców Radzynia boi się, że również na rynku naszego miasta zapanuje "betonoza". Tak jak stało się w Parczewie (foto) po tamtejszej rewitalizacji i wielu innych miastach Polski.  

parczew.jpg

Rynek bez drzew - choć schludny - nie zachęca do odpoczynku i spędzenia tam czasu. Dominować będzie beton, który w lecie dodatkowo podniesie
temperaturę tego miejsca. Czy chcemy odpoczywać w miejscu bez drzew dających cień?

62412489_2298922117011717_6244258003088834560_n_copy1.jpg
Każde drzewo to przecież dodatkowe zielone płuca. Jakość powietrza w naszym
mieście, szczególnie w sezonie grzewczym, pozostawia wiele do życzenia. Dla
wielu z nas to również sentymentalne wspomnienia związane z tym miejscem.
Kto nie jadł latem w cieniu tych drzew lodów i nie pił oranżady od
Szczepaniuka.

Czy miejsce to ma podzielić los rynków wielu polskich miast, gdzie bezpowrotnie wycięto stare drzewa? A może warto zachować drzewa, poddać je pielęgnacji i cieszyć się cieniem w upalne dni i powietrzem, które produkują?

Sonda przeprowadzona wśród mieszkańców Radzynia w marcu 2021 roku.

56960716_656335458137873_6000397297689559040_n.jpg


Stowarzyszenie "Radzyń Moje Miasto"    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Stowarzyszenie "Radzyń Moje Miasto" do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...