Petycja ws. świeckości Rzeczypospolitej Polskiej

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji Petycja ws. świeckości Rzeczypospolitej Polskiej


Gość

#1376 Re:

2015-09-15 15:10

#26: -  

 

orion

#1377

2015-09-15 15:16

dla sprostowania: chsześcijaństwo wypączkowało z judaizmu coś ok 2 a nie 3 tys lat temu. Dokładniej trzeba by nawet przyjąć początek kościoła RK od działalności Konstantyna zwanego Wielkim w IV wieku. Gdyż dopiero pomysł cesarza na spacyfikowanie poddanych religią nakazującą nadstawić drugi policzek podniósł jedną z wielu sekt do rangi kościoła państwowego

Orion

#1378 Re:

2015-09-15 15:27

 

Tekst petycji popieram jako krok we właściwą stronę. Ale widziałbym go krótszym i dobitniejszym. Ot tyle tylko, co przepis/zasada zapisana wytłuszczonym drukiem poniżej:

 

 

 

RP i jej urzędnicy nie dopuszczają do angażowania publicznego majątku w działaniach, których uzasadnienie nie ma dowodu.

 

 

 

Powyższy przepis mieści treść petycji z nawiązką.

 

 

 

W szczególności:

 

1. Na mocy przepisu jak na wstępie RP i jej urzędnicy w czasie służbowym muszą ignorować wszelkie organizacje odwołujące się do wiary. Skutkuje to kasacją wszelkich funkcji konkordatu. Bez wypowiedzenia i bez powiadamiania władz kościelnych.

 

Dla zniwelowania zaszłości dodałbym rewindykację na każdym dostępnym do zajęcia majątku kościelnym, świadczeń dokonanych dotychczas (księżowskich pensji, ZUS, emerytur, utrzymania wszelkich szkół w rodzaju KUL) z uzasadnieniem tej rewindykacji faktem wyłudzenia / wymuszenia na wybrańcach (posłach, senatorach, radnych…) przepisów zapewniających finansowanie w/w świadczeń z publicznego majątku. Bo chyba nie ma potrzeby dowodzić, że wobec wybrańców funkcjonariusze krk stosowali nacisk, którego narzędziem była ambona dająca księżom możliwość skutecznego wsparcia kandydatów spolegliwych lub zdeprecjonowania kandydatów księżom niewygodnych.
2. Truizm wobec zasady.
3. Truizm wobec zasady.
4. Truizm wobec zasady.

 

5. Wstępna zasada nie dopuszcza dekorowania instytucji publicznych symboliką nawiązującą do rzeczy nieudowodnionych.
6. W szkole powinno być więcej fizyki, chemii, matematyki… Wyłącznym sensem etyki w szkole jest stworzenie przytuliska dla nie chcących religii. Gdy religii nie będzie, etyki nauczy życie.
7. Truizm wobec zasady.
8. Należy pobrać podatek od wszelkiej produkcji (dewocjonalia), płatnych usług (pogrzeby, śluby), importu i sprzedaży (samochodów)… Kościół nie powinien pobierać za wstęp do zabytków, w których remoncie miało udział państwo – np. w rejonie Wawelu… Nie opodatkowałbym wynagrodzenia księży za czas odprawiania mszy, zapłacony na poziomie średniej krajowej, bo opodatkowane były pieniądze na datki. Za to wprowadziłbym przepis o przepadku na rzecz państwa każdej rzeczy w posiadaniu kościołów, której legalnego nabycia nie potwierdza dowód wkładu osobistej pracy konkretnego funkcjonariusza krk. Tj gdy brak podstaw wykluczenia nabycia danego przedmiotu w formie zapłaty za „niebo” lub redukcję „mąk piekielnych”. Bo wiara, że ksiądz odpuszcza grzechy ze skutkiem zwolnienia z piekła jest następstwem dokonywanego przez księży oszustwa dla zysku… Czego skutek każdy kodeks uznaje za korzyść nienależną i podlegającą windykacji.

 

9. ??

 

 

 

 

 

 

 

#15: -  

 


Gość

#1379

2015-09-18 13:40

Uważam że żadna wiara nie powinna być narzucania ludziom.
Miejsce krzyża ( rzymskiej szubienicy ) tak czczonego przez katolików jest w kościele a nie w urzędach, szkołach czy przed pałacem prezydenckim bo staje się to parodią wiary .

Gość

#1380

2015-09-18 15:03

Niezaleznosc od wszelkich form wyznan,religii jest gwarantem,ktore pozwoli na demokratyczne wypelnianie zobowiazan Panstwa wobec Narodu i jego funkcjonowania w duchu szacunku do Wszystkich.

Gość

#1381

2015-09-20 20:14

Ze względu na rozpasanie kleru

Gość

#1382

2015-09-21 09:57

Nie lubię kłamliwej wiary którą prowadzi kler

Gość

#1383 Re:

2015-09-21 23:06

#1: -  

 Chętnie podpiszę ale muszą się zawierać w tej petycji WSZYSTKIE religie, wyznania i związki wyznaniowe i gminy żydowskie i hipermarkety , które zwolnione są z podatku!

Prawda

#1384 XS

2015-09-22 10:42

A w zamian proponuję islam! Bo nie ma żadnego społeczeństwa bez religii państwowej, no chyba że robimy komunizm.


Gość

#1385

2015-09-22 14:18

podpisuje petycej w zwiazku z panoszeniem si ekleru w naszym kraju okradaniu go na kazdym kroku oraz przez to ze ksiezy omija prawo zarowno karne jak i podatkowe tylko wyciagaja rece po nasze dobra i tak juz przez nich ukradzione!!!

Gość

#1386

2015-09-23 11:06

jest zgodna z moimi przekonaniami i oceną bieżącej rzeczywistości

Gość

#1387

2015-09-23 11:58

Uważam,że wszystkie instytucje państwowe powinny być świeckie, a sprawy kościelne zamknięte w obrębie kościołów wszystkich (lub budynków) administrowanych przez kościoły.

Gość

#1388

2015-09-23 13:58

podpisałem bo irytuje mnie wplyw kosciola na decyzje rzadu. Mam dosyc wyludzania przez kosciol katolicki pieniedzy na fundusz koscielny i lekcje religii, ktore powinny odbywac sie w salkach katechetycznych na terenie kosciola.

Gość

#1389

2015-09-23 19:35

Niech religia wróci tam gdzie jej miejsce.!!! Żal mi tych wszystkich dzieciaków , które muszą się stykać z tą obłudą.

 


Gość

#1390

2015-09-26 18:08

Kościół za dużo stara sie manipulować ludźmi. Gnębi i doluje psychicznie. Jesteśmy nawet winni temu ze wogole urodziliśmy się. Wciąż każą klękać, bić się w piersi i żałować za wszystko. To jest nękanie i poniżanie godności czlowieka.Religia powinna wrócic do sal przykościelnych.Niech każdy dokonuje sam wybór czy chce korzystać z usług kościoła.

Gość

#1391

2015-09-28 22:07

Chcę, aby każdy człowiek w tym kraju miał prawo do neutralnej przestrzeni osobistej.

Gość

#1392

2015-09-29 06:56

Ponieważ po dziurki w nosie mam panoszenia się
instytucji kościoła w tym kraju.
A fałsz, obłuda oraz pazerność na doczesne dobra jakie
reprezentują przedstawiciele kościoła potwierdzają tylko,
że mam stuprocentową rację zwalczając tą instytucję gdzie się da i jak się da.

Gość

#1393

2015-09-30 05:16

Sam wypisałem dzecko z religii. Jestem podatnikiem jak nas wielu i mam tego dosyć. Jestem ateistą i niemam zamiaru robić na budżetu kościoła 2 miliardów na rok. Dlaczego kościół jest w wojsku. Ludzie obudzcie się genrał polowy idąc na emeryturę odprawy bierze ćwierci miliona dramat

Gość

#1394

2015-10-05 18:23

BO jestem do niej przekonana i chcę żyć w normalnym , neutralnym światopoglądowo kraju.

Gość

#1395

2015-10-07 20:25

W całej rozciągłości zgadzam się z tekstem petycji.


Gość

#1396

2015-10-08 10:36

Popieram warunkowo. Kilka zdań budzi wątpliwości. "Rzeczpospolita Polska zgodnie z zapisem w Konstytucji jest państwem świeckim" nic podobnego, przytoczony fragment artykułu 25 mówi tylko o "bezstronności w sprawach (...) religijnych" i "wzajemnej niezależności" a to za mało.
Należałoby zrobić zmiany w Konstytucji. Przede wszystkim usunąć ze wstępu "Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł" skoro art. 53 gwarantuje "wolność sumienia i religii" to taki wstęp obrażać może czyjeś uczucia religijne skoro Dekalog zabrania "wzywania Imienia Bożego nadaremno" do celów areligijnych w tym wypadku. Tak samo usunąć z art. 104, 130 i 151 "Ślubowanie może być złożone z dodaniem zdania "Tak mi dopomóż Bóg"." zwłaszcza, że Biblia zabrania składania przysiąg (Mt 5,33). Wprowadzić wzorem Konstytucji USA ślubowanie zamiennie z oświadczeniem, bez dodatków wyznaniowych. "Naleeży uprawiać politykę i naukę bez wypowiadania się na temat Pana Boga i atrybutów Jego" jak mawiał Paweł Jasienica (cytat z pamięci).
Ad 1. pojęcie konkordatu akurat jest zgodne z art. 25 "Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawy" pytanie czy jego treść także
Ad 2 mało precyzyjne (za PRL celowo przekręcono ten termin, Urząd do Spraw Wyznań odbierał od duchownych przysięgi wierności i nazywano to "rozdziałam" tak jak odwoływanie sędziów przez Radę Państwa nazywano "niezawisłoscią sądownictwa") lepiej jak w I Poprawce do Konstytucji USA "zabronione jest uznawanie jakiegokolwiek wyznania za urzędowe". Oraz "zabronione jest mianowanie duchownych przez władze świeckie" (Konstytucja RFN) i "państwo powstrzymuje się od działalności religijnej a organizacje religijne nie pełnią władzy państwowej" (Konstytucja Japonii)
Ad 3 rozumiem, że nie jednego a wszelkich kościołów
Ad 4 "odpowiedzialność karna reprezentantów kościoła w Polsce na równi ze wszystkimi innymi obywatelami" a jest inaczej?
Ad 5 zakazać też obchodzenia Chanuki w Pałacu Prezydenckim etc.
Ad 6 po co lekcje etyki? wystarczy, że religia poza szkołą, jak mówi jezuita Jacek Prusak
Ad 7 co to właściwie jest ten fundusz?
Ad 8 ale czy to zgodne z oddzieleniem?
Ad 9 niech zostanie jak jest, obecny Kodeks nie karze za bluźnierstwo jak czynił to Kodeks z 1932 (nie było to tożsame z zakazem manifestacji ateizmu)
Uniemożliwić też takie sprawy jak:
- świętowanie Chanuki czy jakiegokolwiek relignego święta w Belwederze, Sejmie czy jakiejkolwiek państwowej instytucji
-
- "uchwała Sejmu w sprawie kanonizacji Jana Pawła" (gdzie nazwano go "głosicielem ewangelii" i apelowano "do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia" po co to?) z okazji czego Donald Tusk oświadczył "Można być wierzącym i niewierzącym, można mieć różny stosunek do Kościoła w Polsce – to przecież nie ma żadnego znaczenia, bo mówimy o wielkim święcie, jakim jest kanonizacja naszego męża opatrznościowego i autentycznego bohatera narodowego” co to miało być? Kanonizacja jest wewnętrzną sprawą KRK. Konsekwentnie, skoro możliwa jest taka uchwała, to możliwa byłaby także taka w której Sejm nie akceptuje jakiejś kanonizacji etc czyli ingeruje w wewnętrzne sprawy jakiegoś wyznania.
- listy w rodzaju takiego, jaki napisała Rzecznik Praw Dziecka Sowińska (ex członek PZPR) "wierny Bogu lud polski nie widzi godniejszej osoby na stanowisko metropolity warszawskiego poza abpem Stanisławem Wielgusem, a jeśli w jego życiu zaistniała chwila słabości wybacza bezwzględnie"
- najlepsze na koniec "We wniosku o honorowe obywatelstwo dla Dalajlamy radni PiS opisali ze szczegółami jego życie: „W wieku dwóch lat chłopiec, którego świeckie imię brzmiało Lhamo Dhondup, (…) został rozpoznany jako inkarnacja XIII Dalajlamy. Wyświęcono go (…) i nadano imię duchowe – Najczigodniejszy, Doskonałej Chwały, Elokwentny, Inteligentny Dzierżawca Nauk, Ocean Mądrości”. (…) Jako radni tak szczególnie doświadczonego przez historię miasta mamy moralne prawo i zarazem obowiązek (…) uhonorować człowieka, który zabiega dla swoich rodaków i kraju o wolność i suwerenność”. Pomysł że ktoś ma zostać obywatelem bo jest "rozpoznany" jako "inkarnacja" kogoś tam brzmi co najmniej dziwnie. Pomijając prokomunistyczne sympatie dalajlamy, sprzeczne z naszą Konstytucją.
JAQ

#1397 Re: XS

2015-10-08 10:44

#1384: Prawda - XS 

"w zamian proponuję islam!" czemu nie sintoizm? "Bo nie ma żadnego społeczeństwa bez religii państwowej" Tak, to jaka jest religia państwowa USA?

JAQ

#1398 Re:

2015-10-08 10:47

#1356: -  

  "opowiadam się za świeckim modelem państwa i faktycznym rozdziałem Państwa od kościoła" czemu faktycznym a nie prawnym? tylko od jednego koscioła?

JAQ

#1399 Re:

2015-10-08 10:58

#43: -  

"Konkordat (...) wchodzi w kolizję z konstytucyjną regułą rozdziału kościoła od państwa, zadaje kłam gwarantowanej przez ustawodawcę tolerancji" gdzie Konstytucja mówi coś o tym "rozdziale"? nigdzie. A gdzie o "tolerancji"? też nigdzie, poza tym "tolerancja" jest pojęciem znacznie węższym od wolności sumienia (gwarantowanej przez art. 53 konstrytucji).


Gość

#1400

2015-10-09 13:14

Czas najwyższy
Wierzę w Boga ale to co się dzieje między innymi z sprawą pana Rydzyka (celowo nie napisałam księdza)
to skandal.
Ten człowiek daleko odszedł od prawd wiary.
Religia to osobista sprawa.Nie dzielę ludzi na wierzących i niewierzących tylko na dobrych i złych