NIE dla likwidacji stada bizonów w Kurozwękach.

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji NIE dla likwidacji stada bizonów w Kurozwękach.

Lek. Weterynarii

#226 Re:

2015-07-04 15:26

#1: -  

 To jest zagrożenie ze względu, że Polskie Żubry zostały odtworzone dzieki DNA bizona amerykańskiego, więc zagrożenie jest duże.

Alma Maltese
Autor petycji

#227 Re: Re:

2015-07-04 18:57

#226: Lek. Weterynarii - Re:  

 

Tak, oczywiście! Wspólne DNA żubra i bizona może stanowić zagrożenie ale w przypadku hodolwi w Kurozwękach pojawiło się znacznie więcej niedomówień. Jak odpowiedzieć na pytania:

1. dlaczego po nieomal 15 letniej hodowli pojawia się urzędniczy sprzeciw? Gdzie tu logika?

2. w wypowiedziach pojawia się motyw zagrożenia... pasożytami o czym wspomina się a artykule: "Parasitological_evaluation_of_a_bison_herd_from_a_private_farm" z ciekawym zdaniem "..."... Ze względu na brak piśmiennictwa dotyczącego pasożytów bizonów amerykańskich w Polsce uzyskane wyniki badań można odnieść do drugiego gatunku z rodzaju Bison, jakim jest żubr europejski – Bison bonasus...". ... hodowla nie powinna mieć miejsca, a jednak...

3. W 2007 roku powstał nieżyciowy dokument  - strategia ochrony żubra, na który powołuje sie RDOŚ. Mamy rok 2015 czyli przez osiem lat nikt nie wpadlł na pomysł interwencji w Kurozwękach?

4.Czesi  nie zadbali o swoją hodowlę - Wolne-zubry-i-bizony-w-Czechach , czy to znaczy, że właściciel stada w Kurozwękach też z założenia bedzie nieodpowiedzialny?

5. Stanowiska żubrów w Polsce a/ wyniki_monitoringu_zwierzat_bison_bonasus    b/ Zubry.com/map.   + c/ Saga o bizonie  daje dużo do myślenia...

6. Mamy Polskie Żubry, a co będzie jeśli zsekwencjonowanie DNA  tura, czego dokonali naukowcy z University Collage w Dublinie, tudzież odtworzenie zacznie zagrażać... i żubrom i bizoniom i bydłu hodowalnemu?

7. Właściciel stada powołuje się na opinię belgijskiego doktora Oliviera Bertranda , ...a bizony przybyły...z Belgii... 

8. Bizony dreptają swoją ścieżką ale temat dotyczy również grupy pracowników w jedym z najbiedniejszych regionów Polski... bizony nie wyrzucą ludzi na bruk...

9. Argumenty wegetarian zostawię bez komentarza. O gustach nie wypada dyskutować.

10. Powstał szum medialny, sprawa sięga Sejmu, co na czas obecny nie jest dobrym objawem. Niewinne zwierzęta staną się kartą przetargową politycznych ugrupowań?

 

Pytań jest znacznie więcej...

 

 

Z poważaniem


Gość

#228

2015-07-05 14:51

To chyba zrozumiałe - sprzeciwiam się bezmyślnemu zabijaniu zwierząt, bo coś się komuś "uwidziało".

Gość

#229

2015-07-06 14:01

Podpba mi sie w Kurozwękach. Wracam tam co jakiś czas. Bizony sa duż atrakcją, miałam je możliwośc zobaczyć z bliska

Gość

#230

2015-07-07 07:31

Petycja bardzo słuszna i konieczna. Osobiście nie godzę się na celowe dążenie do likwidacji stada zwierząt w imię pozornego "ratowania" innych (czyt. Żubrów). Tym bardziej, iż faktycznego zagrożenia nie ma a cała akcja jawi się jako absurdalna i - nie sposób oprzeć się wrażeniu - jest wymierzona nie tylko w zwierzęta, ale też właściciela kompleksu w Kurozwękach.

Gość

#231

2015-07-08 07:16

Absurdalny pomysł . Bizony to główna atrakcja tego miejsca od lat .... Właśnie z nich są znane Kurozwęki

Gość

#232

2015-07-08 12:25

decyzja jest chora, ratując każde ze zwierząt dajemy wyraz naszego człowieczeństwa. Ten, kto wydaje nakaz zabicia cielaków sam powinien stracić życie. Nie jest Bogiem by o tym decydował.
Działanie człowieka przyniosło więcej chorób.

Gość

#233

2015-07-08 20:17

Obserwuję od samego początku kiedy hrabia Popiel odzyskał prawa własności do swojego majątku. Wtedy mówiliśmy że winni są komuniści. A teraz kto odważa się podnieś rękę na prywatną własność ???? Przyjmijmy stare polskie przysłowia: " Wolność Tomku w swoim domku " , Chłop na zagrodzie - równy wojewodzie. itd

Gość

#234

2015-07-08 20:56

Bo tam byłam i nie zgadzam się na takie traktowanie zwierząt i ludzi a Pani Kempa lepiej w Sejmie zajela by się faktycznym problemem a nie stwarza sztucznego zamieszania. Coś mi się zdaje że jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Ludzie władzy nadużywania sie nie oduczają. Przykre ... pewnie właściciel nie płaszczy się przed nimi i ma swą wiedzę i godność a świetnie wykorzystał potencjał terenu całej infrastruktury i ma pomysł na siebie. Ode mnie duży plus i mam nadzieje że znów was odwiedzę. Pozdrawiam wszystkich w Kurozwekach. Petycja super przedsięwzięcie.


Gość

#235

2015-07-09 10:18

Absurdalna decyzja urzędnicza może zniszczyć te piekny zakątek tak pieczołowicie zagospodarowany przez właściciela. Jest on ogromną atrakcją turystyczną i promocją regionu! Rownież ze względu na bizony. Absurdalny jest argument, że bizony zagrażają populacji żubrów! Raczej właściciel stada chyba komuś się naraził? A co z miejscami pracy w pałacu i hodowli? O tym się nie myśli?!

Gość

#236

2015-07-13 06:25

Nie bardzo rozumiem powód likwidacji stada. Czyżby faktycznie bizony biegały po okolicy? Do Białowieży czy nawet Niepołomic mają kawałek drogi no i musiałyby coś wiedzieć o "kuzynach".
Moim zdaniem należy pomóc hodowcy a nie obarczać go problemami. Jest to atrakcja regionalna i stanowi poniekąd dobro publiczne. Państwo politycy i lokalni włodarze do dzieła.

Pozdrawiam,

Przewodnik - Z.W.
Łukasz Lisowski

#237

2015-07-13 21:56

Absurd powinien być domeną sztuk pięknych, filmu czy literatury. Absurd w życiu publicznym, stanowionym prawie lub polityce powinien być zwalczany przez zdrowe mechanizmy obronne mające silne poparcie w społeczeństwie. Ta petycja jest emanacją takiego mechanizmu, dlatego się pod nią podpisuję. Poza tym darzę dużym sentymentem region w którym znajduje się przedmiotowa hodowla. Życzę powodzenia!

Ten wpis został usunięty przez autora petycji (Pokaż szczegóły)

2015-07-14 08:01


grom73

#239 Bizony

2015-07-14 08:02

Głupota urzędnika !!! Już widzę, jak bizony na setki kilometrów na terenie zurbanizowanej Polski przenikają z Kieleckiego do Białowieży. W takim razie należało by jak najszybciej uśmiercić wszystkie zwierzęta w ZOO na terenie Polski Niemiec Czech, Białorusi, Rosji itd. i do tego parę milionów zwierząt na terenie europy tylko dlatego, że wcześniej ich tu nie było??!!! Widać urzędnik czuje władzę absolutną i jemu ma przysługiwać prawo kto ma żyć, a kto ma umrzeć...


Gość

#240

2015-07-16 12:55

nie rozumiem, jak bizon swiętokrzyski moze zagrozić żubrowi bialostockiemu. Jak mozna niszczyć pracę , i źródlo dochodu i świetności miejsca tak magicznego jak Kurozwęki!

Gość

#241

2015-07-18 16:01

Co raz częściej przekonuję się, że Polskie Ministerstwo Środowiska na Straży środowiska nie Stoi. Argumentacja urzędnika mocno naciągana i nie zgodna z wytycznymi UE. Może należało by skierować sprawę do UE ? 


Gość

#242

2015-07-29 07:26

Podpisałem tą petycję dlatego, ze popieram wszystkie poczynania i inwestycje , które promują region Świętokrzyski , a urzędnikom z ich wymyślonymi problemami i utrudnianiem życia ludziom z pomysłami mówię stanowcze - NIE!
Maciek

#243 Prawo to prawo

2015-07-29 09:28

Warto przeczytać, co do powiedzenia w sprawie mają specjaliści, a nie tylko emocje. Sam miałem problem i w stosunku do bizonów miałem zdanie, że to zbędna nadgorliwość. Równocześnie nigdy też nie znajdowałem uzasadnienia dla hodowli akurat bizonów. I dalej coś z tych myśli w głowie mi pozostało. Ale... o ile sama hodowla w Kurozwękach prawdopodobnie nie niesie bezpośredniego zagrożenia, albo jest ono bardzo małe dla żubra w Polsce, (na mój rozum, ale biorę pod uwagę fakt, że może być zupełnie inaczej) a w związku z tym i na świecie to niestety ewentualne zwiększenie liczby takich hodowli w kraju już tak. I stąd rygorystyczne prawo. A prawo dotyczy wszystkich. Skoro może bizony hodować p. Popiel, to nie można zabronić komuś kto wymyśli, że będzie te zwierzęta hodował w Hajnówce. Lepiej zakazać hodowli wszystkim i zliwkidowac ryzyko, że ktoś innych wpadnie na podobny pomysł. Nie ma wiedzy na temat tego, jaka liczba hodowli jest bezpieczna, podobnie jak nie ma wiedzy jaka odległość od naturalnych stanowisk czy hodowli żubra jest bezpieczna. Mając na uwadzę to, że żubr jest gatunkiem na skraju wymarcia w cłąym swoim zasięgu, jest wymagana najwyższa ostrożność. Nawet jeśli może się wydawać absurdalna. Dlatego też bizony nie powinny być w ogóle hodowane ani w Polsce ani na Białorusi. Warto też dodać, że o ile w mediach była podkreślana duża odległość między Kurozwękami a Białowieżą (największą naturalną populacją Żubra) i Bieszczadami to do najbliższej hodowli żubrów (a hodowle mają wielkie znaczenie w zachowaniu gatunku na skraju wymarcia) jest już tylko 80km w linii prostej (hodowla w Puszczy Niepołomickiej). Swoją drogą podziwiam upór p. Popiela. Gdyby parę lat temu zamienił hodowlę bizonów na żubry miałby gatunek nieodróżnialny dla większości społeczeństwa, posiadający podobne walory kulinarne. O niewątpliwym wydźwięku patriotycznym (w porównaniu do bizona) nie wspominając.

Polecam tekst osoby mającej ogromne odświadczenie w badaniach nad żubrami. Jest zdecydowanie bardziej godny miana opniotwórczego, niż żale pana, który obraża się bo nie przyjmuje do wiadomości, że pewnych rzeczy nie wolno.

http://www.smz.waw.pl/

 

tekst w dziale "Aktualności".


Gość

#244

2015-07-29 18:54

Nie widzę podstaw do likwidacji tak pięknego stada bizonów w Kurozwękach. Zwierzęta są zadbane i na pewno nie zagrażają żubrom.

Gość

#245

2015-07-29 22:20

Absurdalnych decyzji w naszym kraju jest mnóstwo;szkoda że wiele z nich dotyczy istot bezbronnych -tak ludzi jak zwierząt. Oglądałam bizony w Kurozwękach wraz z moimi dziećmi,wrażenia jakie tam nas spotkały pamiętamy do dziś. Szacunek dla ludzi,którzy sprawili,że można oglądać te piękne zwierzęta.Decyzja urzędnika winna być cofnięta,a jego kompetencje zawodowe poddane weryfikacji.Wierzę,że zwycięży prawdziwa wiedza z zakresu ochrony środowiska,bezstronna,oświecona,nie ulegająca presji ze strony żadnych lobby. Życzyłabym sobie i innym-także bizonom-aby wreszcie na stanowiskach decyzyjnych zatrudniano osoby profesjonalne, o szerokich, humanistycznych horyzontach.

Gość

#246

2015-08-01 06:55

Dzialania urzednikow zza biurka to skandal i chamstwo.Arogancja niekompetentnych biuralistow osiagnela wyzyny.Pewnie zaden nie byl w Kurozwekach,nie ma pojecia o sprawie ,ale decyduje.Nie,nie ,nie!
rafal

#247 bizony

2015-08-15 08:37

a może zlikwidowac tego nieudacznika z Kielc on tez zagraża a co tam przeciez on tez jest nikomu nie potrzebny 


Gość

#248

2015-08-19 10:57

Po co likwidować coś co jest piękne, zadbane a w dodatku przynosi zyski i przyciąga turystów?! Poza tym tym bizonom nie dzieje się tam żadna krzywda! Mają świetną opiekę i warunki.


Gość

#249

2015-08-24 13:27

Dlatego że właśnie dzięki bizonom przyjechałam w te strony i poznałam męża , poza tym wiele osób ma dzięki tej hodowli pracę

Gość

#250

2015-08-26 20:09

Kurozwęki to przepiękne miejsce do którego chętnie wracam z rodziną co roku podczas wakacji. Mój 7 letni synek Kacper zakochał się w tym miejscu, pałacu, safari z bizonami, poznał historię zarówno pałacu jak i rodu Popielów i jest nią zafascynowany. Czeka na kolejne wakacje, aby znów odwiedzić bizony, labirynt oraz pałacowe piwnice. Jako 5 latek rozróżniał herby wszystkich właścicieli pałacu od początku jego powstania. Marzy o spotkaniu z właścicielami pałacu, nie wyobrażam sobie, żeby to miejsce zniknęło...