Absolwenci sprzeciwiają się obecności ONR w Małachowiance

Skontaktuj się z autorem petycji

Temat pod dyskusję został automatycznie utworzony do petycji Absolwenci sprzeciwiają się obecności ONR w Małachowiance

Ten wpis został usunięty przez autora (Pokaż szczegóły)

2016-03-22 08:24


Dawid Walczak

#2

2016-03-22 12:40

Witam, 

piszę jako absolwent Małachowianki, proszę o informację w temacie ostatnie wydarzenia, z którym związana jest niniejsza petycja.

Dotarłem do informacji, iż Dyrektor szkoły nie jest osobą zarządzającą aulą, jak również nie jest osobą organizującą to wydarzenie. W związku z powyższym kierowanie petycji do Dyrektor może być niewłaściwie zaadresowane. Jeżeli tak by było, iż Dyrektor nie miała wpływu na przebieg wydarzeń, nie była organizatorem, ani osobą zarządzającą aulą to chciałbym wycofać swój podpis pod petycją. Proszę o odpowiedź w tym temacie.

 

Drugie pytanie: Czy prawdą jest, iż podobne wydarzenia miały miejsce w Jagielonce oraz UM Płocka? Do takich informacji również dotarłem analizując niniejszą sprawę.

 

Z poważaniem,

Dawid Walczak

2004 - rok ukończenia Małachowianki


Gość

#3 Re:

2016-03-22 15:51

#2: Dawid Walczak -  

Szanowny Panie,  

W odpowiedzi na Pańskie pytania moja krótka odpowiedź.

Jeżeli chodzi o fakty i zaangażowanie szkoły w całą imprezę to w tym zakresie panuje spory bałagan, ale ma to miejsce ze względu na mało konsekwentne wyjaśnienia przedstawiane przez szkołę (w prasie wypowiada się Pani Dyrektor). Wersji, że Pani Dyrektor nie decyduje o tym jakie imprezy i przez kogo organizowane odbywają się w szkole przez nią kierowaną jeszcze nie słyszałem. Kompetencja Pani Dyrektor w tym zakresie wynika z art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie oświaty (Dyrektor kieruje działalnością szkoły). Mogę dodać także z własnego, że organizowałem jako uczeń Małachowianki, co najmniej kilka spotkań w Małachowiance (w tym na auli) i zawsze wymagało to akceptacji Dyrektora. W tym przypadku, z wyjaśnień Pani Dyrektor wynika, iż była to uroczystość szkolna organizowana z udziałem uczniów i nauczycieli. 

Nie jest także tak, że Pani Dyrektor nie wiedziała, kto będzie współorganizatorem tej uroczystości bądź też, że tej propozycji złożonej przez ONR nie przyjęła. Otóż tę propozycję Pani Dyrektor "przyjęła w imieniu społeczności Małachowiaków", że pozwolę sobie na cytat. Wkleiłem tutaj podpisany przez Panią Dyrektor dokument, który potwierdza, iż miała ona świadomość, kto taką uroczystość będzie współorganizował i to zaakceptowała (zdjęie tego dokumentu było prezentowane w prasie, przy opisie tej uroczystości). 

Pojęcie "podobne wydarzenia" jest pojęciem szerokim i nieprecyzyjnym. Z tego co udało mi się dowiedzieć z prasy w Jagiellonce odbyła się debata oxfordzka pod patronatem IPN. W każdym razie nie znalazłem informacji, aby w Jagiellonce osoby w opaskach ONR występowały z wystąpieniami. 

Nasz list powstał nie z powodu uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych - absolwentów Małachowianki, co uważamy za ważne i pozytywne, a ze względu na dopuszczenie do sytuacji w której przedstawiciel ONR w opasce tej organizacji przemawia na terenie szkoły publicznej, która ma określone misje i zadania. Jest wiele organizacji o dyskusyjnych celach, które pod przykryciem szczytnych idei starają się legitymizować, rzeczą roztropnej Dyrekcji jest takim sytuacjom zapobiegać.

I na końcu jedna ważna rzecz, Pani Dyrektor zasłania się faktem, iż ONR występuje jako oficjalny partner obchodów 4 Dnia Żołnierzy Wyklętych. Jakkolwiek nie uważam żeby miasto miało się czym szczycić pozyskując takiego partnera. To mnie osobiście jako absolwenta Małachowianki oburza jednak fakt przebiegu uroczystości w szkole, którą miałem zaszczyt ukończyć.

Każdą Pana decyzję, co do Pana podpisu będę oczywiście szanować, list ma charakter otwarty i każdy w zgodzie z własnym sumieniem i przekonaniami musi zdecydować, czy go podpisuje czy nie.

 

Piotr Paśnik


Gość

#4

2016-03-22 16:38

Bo nie lubię dwulicowości. Góralska uciekła z Wawy do Płocka z obawy przed zwolnieniem w Kuratorium a teraz gra na dwa fronty

Gość

#5 Re:

2016-03-22 16:55

#4: -  

 Szanowny Autorze,

Nasz list nie dotyczy przypisywanych przez Autora cech Pani Dyrektor, które zresztą mają charakter wysoce subiektywny Mogę powiedzieć, że kwestia opisywana przez Autora postu #4 niezależnie od tego czy prawdziwa czy też nie, nie ma nic wspólnego z listem w sprawie obecności ONR w Małachowiance. Nasz list ocenia zachowanie nie osobę i tego myślę chcielibyśmy się trzymać.

Pozdrawiam,

Piotr Paśnik  

 


Gość

#6 Re: Re:

2016-03-23 20:44

#3: - Re:  

 Witam ponownie, 

bardzo dziękuję za odpowiedź. Zgadzam się z Panem, iż obecna sytuacja związana z zarządzaniem aulą powoduje, iż odpowiedzialność za gości, którzy tam występują się rozmywa. Nie wdziałem wcześniej podesłanego przez Pana dokumentu z podpisem Pani Dyrektor, stąd moje zaniepokojenie wyrażone w poprzednim poście. 

Podobnie jak Pan jestem zdecydowanym przeciwnikiem udostępniania osobom z ONR pomieszczeń szkolnych w celu szerzenia mowy nienawiści. Podobnie jak Pan napawa mnie niejakim obrzydzeniem fakt, iż osoby z ONR występowały na auli mojego Liceum. Pragnę jednak, aby niniejsze petycja została skierowana do osób rzeczywiście odpowiedzialnych za zaistniałą sytuację, stąd zawieszam chwilowo swój podpis do czasu, aż będę przekonany iż tą osobą jest Pani Dyrektor, a nie inna osoba odpowiedzialna za organizację tego wydarzenia z Urzędu Miasta.

Pozdrawiam,

Dawid Walczak


Gość

#7 Re: Re: Re:

2016-03-24 10:13

#6: Dawid Walczak  

 Szanowny Panie,

 

chyba się nie do końca zrozumieliśy :-) Pisząc o "bałaganie" mieliśmy na myśli wyjasnienia Pani Dyrektor, a nie stan faktów, które zaistniały. Jeszcze raz powtarzamy - z wyjaśnień Pani Dyrektor wynika, iż była to uroczystość szkolna, organizowana z udziałem uczniów i nauczycieli, na terenie Szkoły. Odpowiedzialnym za całość jest więc z pewnością Dyrektor - nie możemy więc mówić o rozmywaniu się odpowiedzialności. Jest ona z pewnością przypisana konkretnej funkcji - Dyrektorowi Szkoły.

Pański podpis wycofamy spod petycji, bo tak rozumiem Pana informację o jego "zawieszeniu".

Dziękujemy za zainteresowanie tematem,

Joanna Paśnik


Gość

#8

2016-03-24 15:38

"Małachowianka" kojarzyła mi się zawsze jako miejsce gdzie szczególnie dbano o wychowanie patriotyczne i szacunek dla człowieka. Ostatnie wydarzenia pokazały że nie można tolerować wszystkiego co tam się dzieje .Musimy dbać o dobre imię szkoły. Trudno w takiej chwili zachować milczenie.

Gość

#9 Re: Re: Re: Re:

2016-03-24 18:05

#7: - Re: Re: Re:  

 Witam serdecznie,

jako absolwent Małachowianki i członek KOD Płock, zdecydowany przeciwnik szerzeniu mowy nienawiści jestem wielce zainteresowany tym tematem. 

Pragnę również podzielić się z Państwem informacjami dotyczącymi zarządem nad aulą oraz muzeum, jakie powstało w podziemiach Małachowianki. Mianowicie z informacji do jakich mi udało się dotrzeć wynika, iż po rewitalizacji auli oraz muzeum zarząd nad tymi konretnymi pomieszczeniami przeszedł z rąk Dyrektora Małachowianki na rzecz Urzędu Miasta. Na auli oraz w muzeum mogą być organizowane spotkania niezależnie od zgody bądź jej braku Dyrektora Małachowianki ( w okresie co najmniej 5 lat ). 

W związku z powyższym nadal uważam, iż petycja powinna zostać rozszerzona o osoby odpowiedzialne za organizację tego wydarzenia z ramienia Urzędu Miasta.

Niezależnie jednak od powyższego, pragnę potwierdzić ( już ostatecznie ) swój podpis pod petycją. Niezależnie czy Pani Dyrektor organizowała to wydarzenie czy też nie, jej spoufalanie się z ONR, nie wyrażenie żadnej formy sprzeciwu, jest w mojej ocenie niezwykle szkodliwe. Oczekuję od Dyrektora każdej szkoły w Polsce, iż będzie stał na straży tolerancji, wolności, równości, a tego Pani Dyrektor w tej konkretnej sytuacji nie uczyniła.

 

Pozdrawiam i cieszę sie, iż przygotowali Państwo tą petycję.

Dawid Walczak


Gość

#10 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-03-24 18:27

#9: - Re: Re: Re: Re:  

 Panie Dawidzie,

zatem nie usuwam wpisu. Planowaliśmy skierować petycję takze do wiadomości Prezydenta Miasta, jako przedstawiciela samorządu sprawującego nadzór nad Szkołą i Dyrekcją.

 

Joanna Paśnik


Gość

#11

2016-06-07 18:49

Przykro mi. Wstydzę się za swoją szkołę. Pozdrawiam dawnych kolegów.
Karol Grabski

#12

2016-06-07 18:54

Dziękuję za całą akcję. Serdecznie pozdrawiam, 
Karol Grabski
(1974 fianalista, 1975 laureat olimpiady matematycznej, właściwie warszawiak na wygnaniu w pięknym Płocku)