NIE dla budowy Pomnika Wdzięczności nad poznańską Maltą

Basil Poledouris

/ #137 Re:

2015-01-05 17:46

#24: Basil Poledouris -  

 Odpowiedź do @pipiskarpecianka:  Wartość artystyczna tego pomnika jest taka sama jak ta przedwojenna - z tego, co wiem, rekonstrukcja ma być wierną kopią pierwowzoru. Po raz kolejny przypominam, że lokalizacja planowanej rekonstrukcji również nie wydaje mi się szczęśliwa, z uwagi na fakty, o których wspomniałem w mojej pierwotnej wypowiedzi. Jednak nie mam nic przeciwko samej odbudowie - również uzasadniałem wcześniej dlaczego tak sądzę. Sprawy ustosunkowania do wiary katolickiej osób organizujących protest zdają się być dla mnie jasne - założyłem, że organizatorzy to ludzie niewierzący, bo taką przeciwwagę można postawić w stosunku do instytucji starającej się o odbudowę. Instytucji, której sam sens istnienia związany jest z wiarą. Możliwe, że teza jest mało subtelna, ale przez swoją bezpośredniość jest jasna. Natomiast mam stu procentową pewność, że wśród osób podpisujących się pod petycją, mogą znaleźć się i takie, które z innych względów niż brak wiary zdecydowały się zaprotestować. Jak najbardziej mogą znaleźć się wśród nich również osoby wierzące, ale protestujące z innych powodów, np. jak wskazuje Pani - estetycznych lub chcących wyraźnie dać do zrozumienia, że integracja wartości kościelnych z życiem rekreacyjnym nie jest potrzebna. Choć - tak na dobrą sprawę - istnieją przypadki łączenia tych wartości, które pokazują, że sztuka ta jest możliwa do osiągnięcia. Bariery wyznaczają sobie wyłącznie ludzie.