Petycja w sprawie wycinki drzew i budowy gazociągu nad Kanałem Żerańskim w Warszawie

Sator

/ #36

2015-06-14 08:12

Jak czytam niektóre wpisy o gazie i "braku ciepła" to zastanawiam się, czy się śmiać czy płakać... Przecież tu nie ma żadnej filozofii, stytuacja jest prosta jak konstrukcja przysłowiowego cepa: EC Żerań dostarcza ciepło i będzie to robić, niezależnie od paliwa. Samej inwestycji (blok gazowy/gazociąg) nikt nie zamierza blokować! - co innego wycinkę drzew i niszczenie zieleni. Ciepło dla Warszawy z EC Żerań było, jest i będzie.

Natomiast dla mnie bardzo ciekawe są inne sprawy:

1) Czy są jakieś dane (np. wyniki badań) na temat ewentualnego ograniczenia emisji w przypadku zmiany z węgla na gaz? Tylko konkretne, z danymi, a nie jakieś zasłyszane w internecie frazesy typu "będzie ekologicznie". Bo z punktu widzenia mieszkańców używane w elektrociepłowni paliwo nie ma żadnego znaczenia. Serio. I tutaj przechodzimy do punktu drugiego...

2) Niestety wygląda to tak, że PGNiG/Termika ma nóż na gardle, bo tylko czekać aż Unia nam narzuci takie normy emisji, że węgiel stanie się totalnie nieopłacalny. Tak tak, nieopłacalny, bo o to chodzi tak naprawdę. Konkretnie o kary, jakie może dostać PGNiG za przekroczenie norm. Ekologia to tylko płaszczyk, pod którym starają się (z resztą w myśl unijnej filozofii) ukryć takie "kwiatki" jak planowane i tu opisane zniszczenie środowiska (swoją drogą niezły paradoks), czy... i tu przechodzimy do jeszcze jednej sprawy.

3) Wiadomo, że PGNiG jako państwowy moloch nie ma tu nic do gadania, ale warto żebyśmy zdali sobie sprawę z tego że w tym tempie uzależniamy totalnie (w tym przypadku od rosyjskiego gazu) bardzo istotne segmenty gospodarki. Nie chcę tu roztaczać czarnych wizji, ale jeżeli za jakiś czas Rosja wyda komendę "gaz stop" to wtedy faktycznie w wielu mieszkaniach może się zrobić zimno. Już ostatnio kilkudniowa przerwa, i to z tego co pamiętam nie w szczycie sezonu grzewczego, wywołała niezłą panikę... Co będzie jak przestawimy się w 100% na gaz? Rezerw za wielkich nie ma, na ile one wystarczą...

Reasumując (jakby komuś się nie chciało czytać wszystkiego), niech EC Żerań przestawia sięna gaz, niech budują gazociąg - proszę bardzo, warto jednak zdawać sobie sprawę z konsekwencji. I niezależnie od tego, NIE MA ZGODY NA DEGRADOWANIE ŚRODOWISKA I NISZCZENIE OKOLICY W KTÓEJ ŻYJEMY!