Komunikacja Miejska na Wojszycach i Ołtaszynie

Komunikacja miejska na Wojszycach i Ołtaszynie

Zwracamy się do Prezydenta Miasta Wrocławia jako mieszkańcy Wojszyc i Ołtaszyna. Codziennie dojeżdżamy do szkoły i pracy komunikacją miejską i codziennie marnujemy dużo czasu na przesiadanie się, czasem nawet nie raz, a dwa lub trzy razy w jedną stronę. Z tego powodu coraz więcej osób zamiast komunikacji zbiorowej wybiera samochód – i tym samym zwiększa korek na ulicy Grota-Roweckiego, Strachowskiego i Parafialnej. Wszystkie tutejsze linie autobusowe kończą trasę przy Dworcu Głównym PKP. Ponadto autobusy jeżdżą tutaj za rzadko, zdarzają się też takie sytuacje, że autobus z niewiadomych przyczyn nie przyjeżdża w ogóle. Zauważamy, że są części miasta, w które się inwestuje i poprawia komunikację miejską – Popowice, Nowy Dwór, Jagodno, Tarnogaj – a o naszym rejonie od bardzo wielu lat nie mówi się zbyt wiele.  

Problemy komunikacyjne Wojszyc i Ołtaszyna

Wojszyce i Ołtaszyn mają wspólne linie autobusowe 112 i 113, oraz podmiejski autobus 612. Wszystkie te linie łączą trzy problemy:

1. Żadna z tych linii nie dojeżdża dalej niż do Dworca Głównego PKP, co zmusza mieszkańców do przesiadek i wydłuża czas dojazdu.

2. Częstotliwość kursów jest niewystarczająca – autobusy w godzinach szczytu są przepełnione.

3. Nigdzie na trasie tych linii nie ma buspasa, przez co autobusy stoją w bardzo dużych korkach na ul. Zwycięskiej, Parafialnej i Grota-Roweckiego. Sprawia to, że przejazd w godzinie porannego i popołudniowego szczytu jest ekstremalnie długi.

Liczba linii autobusowych i częstotliwość kursów nie zmienia się od lat, natomiast liczba mieszkańców w ciągu ostatnich lat zwiększyła się prawie dwukrotnie, a wraz z nią znacznie zwiększyły się korki na głównych wojszycko-ołtaszyńskich ulicach. Oba te osiedla nadal się rozrastają i problem korków rośnie. Jest duża potrzeba polepszenia tutejszej komunikacji, w przeciwnym razie… co tu się będzie działo za kilka lat?  

Proponowane rozwiązania do rozważenia i konsultacji

Jednym z najprostszych rozwiązań byłoby wydłużenie linii 113, np. przez pl. Dominikański do pl. Grunwaldzkiego.

Można także przywróć pomysł wydłużenia linii N na Wojszyce, poprzez przeniesienie pętli z Petrusewicza na planowaną pętlę przy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia.

Ponadto problemy komunikacyjne Wojszyc i Ołtaszyna w znacznym stopniu mogłyby rozwiązać dwie dodatkowe linie, jadące na wschód i na zachód miasta, a mające swój początek w planowanej pętli na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, na końcu ul. Grota Roweckiego, w miejscu gdzie bardzo intensywnie rozwija się zabudowa mieszkaniowa.

Pierwsza linia, głównie dla studentów: z pętli przy Wschodniej Obwodnicy Wrocławia, przez ul. Grota-Roweckiego, dalej omijając jej najbardziej zakorkowaną część - przez ul. Asfaltową i buspas na Jagodnie, dalej przystanek Bardzka (duży przystanek przesiadkowy, z licznymi liniami tramwajowymi i autobusowymi), następnie np. przez Aleję Wielkiej Wyspy na pl. Grunwaldzki.
Po zakończeniu budowy buspasa wzdłuż ul. Buforowej, znacznie sensowniejsze będzie kierowanie komunikacji miejskiej z Wojszyc i Ołtaszyna przez Jagodno niż przez zakorkowaną ul. Grota-Roweckiego.
Ten autobus to także możliwość przesiadki na tramwaje jadące z Gaju i Tarnogaju oraz na planowany tramwaj na Jagodnie, z którego skorzystają także mieszkańcy Wojszyc i Ołtaszyna.

Druga linia, dedykowana głównie uczniom szkół średnich: z pętli przy Wschodniej Obwodnicy, przez rondo na Powstańców Śląskich, ul. Zaporoską, pl. Orląt Lwowskich w kierunku placu Jana Pawła II (na tej trasie mieści się wiele szkół średnich).

Obydwie te linie, tak jak wspomniałem, miałyby zaczynać trasę na pętli na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Tymczasowa zatoczka postojowa w tamtym miejscu jest planowana w ramach Paktu dla Południa już na przyszły rok. Apelujemy więc, aby była to większa zatoczka, która pomieści kilka autobusów i umożliwi poprowadzenie nie jednej, a kilku nowych linii z Wojszyc-Ołtaszyna.

Oprócz pętli, w ramach Paktu dla Południa proponowana jest budowa buspasa przez ul. Grota-Roweckiego. Jest to również ogromna szansa na uatrakcyjnienie tutejszej komunikacji miejskiej, która, po wprowadzeniu dwóch nowych linii, pozwalałaby, omijając korki, sprawnie przemieszczać się w najczęściej wybierane kierunki. Tym samym więcej kierowców, zamiast stać w korkach, wybrałoby komunikację miejską i odkorkowało Wojszyce i Ołtaszyn.

Pamiętajmy też, że obydwa te osiedla wciąż się rozrastają, i za te kilka lat, mieszkańców będzie dużo więcej. Jednak korki wcale nie muszą być dużo większe. Wystarczy, że komunikacja zbiorowa będzie realną alternatywą dla samochodu.

Prosimy o rozważenie powyższych propozycji.


Szymon Elsner i Dawid Elsner    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Szymon Elsner i Dawid Elsner będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...