Likwidacja podatku od zysków kapitałowych podatku Belki

Mając na uwadze sytuację w jakiej znalazł się nasz kraj, polscy pracownicy, a także polskie przedsiębiorstwa, zwracamy się z prośbą o likwidację podatku od dochodów kapitałowych, zwanego potocznie “podatkiem Belki”. 






List otwarty: 
Kancelaria Premiera RP
Kancelaria Prezydenta RP
Ministerstwo Finansów
Giełda Papierów Wartościowych

Szanowny Panie Premierze,

Mając na uwadze sytuację w jakiej znalazł się nasz kraj, polscy pracownicy, a także polskie przedsiębiorstwa, zwracamy się z prośbą o likwidację podatku od dochodów kapitałowych, zwanego potocznie “podatkiem Belki”. 

Światowa gospodarka przeżywa kryzys, którego skutki odczujemy jeszcze przez kilka najbliższych lat. Stan epidemiczny na całym świecie, zerwanie łańcuchów dostaw, kwarantanna, skutki Covid19 sparaliżowały popyt oraz podaż. 

Ministerstwo Finansów w 2017 roku, w odpowiedzi na jedną z interpelacji poselskich odpowiedziało, że wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów (dochodów) z kapitałów pieniężnych byłoby możliwe tylko wówczas, gdy skutki tej preferencji podatkowej, w postaci zmniejszenia wpływów do budżetu państwa pozwoliłyby na realizację celów, które w konsekwencji stworzyłyby długotrwałe mechanizmy do dalszego rozwoju gospodarki państwa i poprawy życia polskich obywateli.

Podatek Belki w swoich założeniach wprowadzono tymczasowo, a właśnie mija dziewiętnasta rocznica jego funkcjonowania. Nad narodem polskim ponownie gromadzą się ciemne chmury w postaci konsekwencji kryzysu THE GREAT LOCKDOWN. Już nie tylko chodzi o podatki z zysków giełdowych inwestorów, ale również płacą drobni ciułacze, którzy gromadzą swoje oszczędności na lokatach. W obliczu obecnych zmian koniunkturalnych nie można kazać płacić obywatelom płacenia za posiadanie oszczędności. 

Według badań wpływy z podatku Belki do budżetu nie stanowią nawet 1 proc. Podatek od zysków kapitałowych zajmuje czołowe miejsce głównych zagadnień zniechęcających w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów. Nie można nazwać przesadą jeśli przyjmiemy, że w związku z tym to największy problem rozwoju polskiego rynku kapitałowego. Sam podatek nie zachęca Polaków do inwestowania pieniędzy, a tym bardziej do oszczędzania. Oprócz tego likwidacja podatku upraszcza system biurokracji, zmniejsza biurokrację. 

Podatek ten wpływa negatywnie na motywację wielu Polaków do inwestowania min w Polską gospodarkę poprzez Giełdę Papierów Wartościowych. Odzwierciedleniem tego stanu jest niski odsetek inwestorów indywidualnych na GPW w porównaniu do lat 90tych i lat 2004-2008. 

Jako Fundacja Trading Jam, która zrzesza ponad 38 000 polskich inwestorów indywidualnych, a której celem jest szerzenie świadomości i edukacji finansowej, w codziennej pracy często spotykamy się z sygnałami od inwestorów, że podatek od zysków z oszczędności jest dla nich istotnym czynnikiem negatywnie wpływającym na chęć odkładania środków na gorsze czasy. Ponadto likwidacja podatku od zysków kapitałowych ułatwiłaby firmom pozyskanie finansowania w tym ciężkim dla nich okresie, a tym samym zmniejszyłaby konieczność występowania przez te firmy o wsparcie ze środków państwowych, które mogłyby zostać wykorzystane w znacznie lepszy sposób - przykładowo poprzez zwiększenie finansowania dla szpitali.

Liczymy na to, że Pan Premier przychyli się do naszej prośby i dzięki temu jako obywatele będziemy mogli wspierać rodzime firmy, jednocześnie budując poprzez oszczędzanie, narodową finansową poduszkę bezpieczeństwa.

Jednocześnie z tym listem rozpoczynamy akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy znoszącej “podatek Belki”

Z poważaniem

Rafał Zaorski

Prezes zarządu

Fundacja Trading Jam

www.tradingjam.pl 

Jakub Mościcki
Przewodniczący Rady Ekspertów
Fundacja Trading Jam

Grupa naszej społeczności na FB: https://www.facebook.com/groups/tradingjam


Rafał Zaorski Fundacja Trading Jam    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Rafał Zaorski Fundacja Trading Jam będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...