Maria Orwid patronką krakowskiej ulicy

Petycja jest wyrazem wsparcia dla wniosku o nadanie jednej z krakowskich ulic imienia Marii Orwid.

20210308_144645.jpg

Maria Orwid urodziła się jako Maria Pfeffer 23 lipca 1930 roku w Przemyślu. Straciła znaczną część rodziny w Holokauście. Tuż po wojnie, wraz z mamą i ojczymem przeprowadziła się do Krakowa. Chodziła do gimnazjum i liceum sióstr Urszulanek, a następnie podjęła studia w Akademii Medycznej. Po studiach medycznych, jako jedna z pierwszych kobiet w Polsce, zdecydowała się zająć psychiatrią. Wraz ze swoim mentorem, Antonim Kępińskim, prowadziła badania i terapię byłych więźniów obozów koncentracyjnych - były to pierwsze w świecie prace dotyczące traumy poobozowej. Była autorką pionierskich prac, opisujących psychiczne skutki wojennych przeżyć, mających również wpływ na kolejne pokolenia. Byłą jednym z pierwszych psychiatrów, który zainteresował się zdrowiem psychicznym nastolatków. W 1978 roku założyła w Krakowie pierwszą polską Klinikę Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, którą kierowała do 2000 roku. Była wielką zwolenniczką wielowymiarowej pomocy pacjentom, angażowała w pracę profesjonalistów różnych specjalności. Zabiegała o tolerancję i pluralizm, udzielała się społecznie w wielu organizacjach. Zmarła 9 lutego 2009 roku i zgodnie ze swoją ostatnią wolą, pochowana została na nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie.

Maria Orwid była niezwykłą osobą, która uratowane z wojennej zawieruchy życie poświęciła pomocy innym. Pokazywała kolejnym pokoleniom psychiatrów, psychologów i psychoterapeutów, jak powinna wyglądać całościowa i oparta na szacunku opieka nad pacjentem. Była pionierką terapii rodzin w Polsce, jej idee i koncepcje w dziedzinie psychiatrii, w tym zwłaszcza psychiatrii dzieci i młodzieży, rewolucjonizowały tę dziedzinę.

Wniosek ten popierają:

dr hab. n. med. Maciej Pilecki, kierownika Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Katedrze Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie,

Jonathan Ornstein, dyrektor Centrum Społeczności Żydowskiej JCC Krakow.

Sugerowaną przez nas lokalizacją jest jedna z nowopowstających ulic w obrębie kompleksu Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Macieja Jakubowskiego 2 lub w sąsiedztwie starego budynku Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie przy ul. Kopernika 21a.

Dołącz do nas i poprzyj ten wniosek! Kraków potrzebuje więcej kobiet w przestrzeni publicznej, w tym w nazewnictwie ulic! 

Fotografia pochodzi z publikacji "Krakowski Szlak Kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek" Fundacji Przestrzeń Kobiet.

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam Alicja Zioło do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...