Nie dla obwodnicy Kołbieli przez obszary chronione

Przeforsowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad wariant i rozmiar "obwodnicy" nie tylko wykracza poza swój cel jakim jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości Kołbiel, ale doprowadzi też do bezpowrotnego zniszczenia wartościowych przyrodniczo i krajobrazowo terenów położonych między miejscowościami Kołbiel i Rudzienko oraz drogą krajową nr 50 i korytem rzeki Świder. Na tym obszarze Rezerwat Świder jest już otoczony drogą ekspresową S17 od zachodu i drogą krajową nr 50 od wschodu. Planowana "obwodnica" będzie dodatkowo zlokalizowana między tymi drogami. Realizacja inwestycji w tym kształcie negatywnie wpłynie na obszary chronione oraz atrakcyjność turystyczną Kołbieli i okolicznych wiosek. Zniszczony zostanie przyrodniczo wartościowy kompleks leśny zlokalizowany na północnych obrzeżach Kołbieli. Las ten stanowi „zielone płuca” Kołbieli jak również atrakcję turystyczną z oznakowanym zielonym szlakiem pieszym. W zamian mieszkańcy otrzymają wzmożony hałas i zanieczyszczenie powietrza.

Z decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie w dniu 31 grudnia 2019 r. (WOOŚ-II.420.391 wynika, że "zamierzenie przebiega przez specjalny obszar ochrony siedlisk Natura 2000 Dolina Środkowego Świdra PLH140025, rezerwat przyrody Świder, Mazowiecki Park Krajobrazowy oraz jego otulinę, Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu, Miński Obszar Chronionego Krajobrazu, korytarze migracji zwierząt Dolina Bugu-Lasy Parczewskie, Miński oraz lokalne szlaki migracji, które to korytarze i szlaki migracji włączone zostały do korytarza ekologicznego o znaczeniu paneuropejskim „Dolina dolnego Bugu-Dolina dolnego Wieprza” (GKPnC-7). Stwierdzono występowanie na tym terenie chronionych gatunków roślin, ryb, ssaków i płazów. Ustalono też, że obszar inwestycyjny przebiega w kolizji z 5 obiektami o szczególnym znaczeniu kulturowym i religijnym.". Mimo takich ustaleń wydano decyzję pozytywną.

Od czasu wydania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko w lutym 2018 r.  tereny te jeszcze bardziej zyskały na wartości przyrodniczej. Występują tu łosie, sarny, bobry, zimorodki, osiedlają się żurawie.

Projekt koliduje też z planowanymi (wzdłuż dwóch cieków wodnych zasilających rezerwat Świder) zespołami przyrodniczo–krajobrazowymi między miejscowościami Borków i Rudzienko.

Zupełnie niezrozumiała jest kilkunastokilometrowa długość przedsięwzięcia nazwanego „budową obwodnicy Kołbieli” które będzie dublowało istniejącą już drogę krajową nr 50. Obie drogi będą biegły równolegle w odległości kilkuset metrów od siebie.

DK 50 biegnie przez Kołbiel na odcinku około 1,5 km. Bezpośrednio przy DK 50 mieszka bardzo mało mieszkańców Kołbieli, gdyż znajdują się tam głównie sklepy i usługi. Żeby ominąć ten 1,5 km odcinek przez który i tak wkrótce przestaną jeździć samochody ciężarowe w związku z budową Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej, proponuje się zniszczenie przyrody na odcinku ok. 12 km za prawie 500.000.000 zł (pół miliarda złotych), zamiast zmodernizować istniejącą DK 50. Budowa obwodnicy Kołbieli jest projektem przestarzałym, przeskalowanym i noszącym cechy niegospodarności.

Proszę o podpis każdego, kto chciałby pomóc w walce z bezsensownym niszczeniem wartościowych przyrodniczo obszarów chronionych.

 

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Adam do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...