NIE SPALARNI PRZY GRANICY POWIATU ŚWIDNIK !!! #STOPsmog !!! #SpalarNIE !!!

Nowy_obraz_(1).png

NIE SPALARNI PRZY GRANICY POWIATU ŚWIDNIK !!! #STOPsmog !!! #SpalarNIE !!! 

 PETYCJA MIESZKAŃCÓW ŚWIDNIKA w sprawie wyrażenia przez Radę Miasta Świdnik jednoznacznego sprzeciwu wobec planowanej budowy trzech spalarni odpadów komunalnych na granicy miasta Świdnik

Świdnik, dnia 26 maj 2025

Do: RADA MIASTA ŚWIDNIK

      BURMISTRZ MIASTA ŚWIDNIK

 

I. PODSTAWA PRAWNA:

Działając na podstawie:

art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej,

art. 2 ust. 1 i 2 oraz art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz.U. z 2018 r., poz. 870),

art. 3 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2024 r. poz. 609 ze zm.),

w trosce o zdrowie, bezpieczeństwo i dobrostan mieszkańców Świdnika, składamy niniejszą petycję, w której jako Mieszkańcy Świdnika, działający w ramach Inicjatywy Lepszy Świdnik, stanowczo domagamy się:

II. TREŚĆ ŻĄDANIA:

Niezwłocznego zajęcia jednoznacznego, negatywnego stanowiska przez Radę Miasta Świdnik wobec planowanej przez Miasto Lublin inwestycji budowy trzech spalarni odpadów komunalnych w bezpośrednim sąsiedztwie granic gminy Świdnik.

Wydania formalnej decyzji w formie uchwały lub publicznego stanowiska sprzeciwiającego się tej inwestycji oraz przekazania tego stanowiska władzom Miasta Lublin, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wojewodzie Lubelskiemu oraz opinii publicznej.

Zobowiązania Burmistrza Miasta Świdnik do podjęcia działań służbowych i prawnych, mających na celu ochronę interesów mieszkańców Świdnika, w tym: wystąpienia z żądaniem dopuszczenia Gminy Świdnik do postępowań środowiskowych i planistycznych, przekazania do RDOŚ i WIOŚ formalnego sprzeciwu wobec budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów w pobliżu Świdnika, organizacji konsultacji społecznych z mieszkańcami oraz informowania społeczności o zagrożeniach.

III. UZASADNIENIE:

W ostatnich miesiącach pojawiły się konkretne informacje o planach budowy aż trzech spalarni odpadów komunalnych na terenie Miasta Lublin, w bliskim sąsiedztwie granic administracyjnych Świdnika. Pomimo skali i wpływu tej inwestycji, władze Świdnika milczą lub wyrażają stanowisko aprobatywne, zasłaniając się formalnym argumentem, że "teren nie należy do gminy Świdnik".

Taka postawa jest niedopuszczalna w obliczu realnego zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców.

1. ZAGROŻENIA ZDROWOTNE I ŚRODOWISKOWE.

Spalarnie odpadów komunalnych, mimo zaawansowanych technologii, emitują szereg groźnych substancji do atmosfery i środowiska naturalnego, w tym:

dioksyny i furany – związki rakotwórcze, mutagenne, trwale odkładające się w organizmie ludzkim,

dwutlenek siarki i dwutlenek węgla – powodujące choroby układu oddechowego i krążenia,

arszenik, ołów, rtęć, kadm – metale ciężkie wywołujące uszkodzenia układu nerwowego i rozrodczego,

kwas chlorowodorowy, amoniak, pyły zawieszone PM2.5 i PM10 – zanieczyszczenia prowadzące do przewlekłych chorób płuc oraz zaostrzeń astmy i alergii.

Spalarnie zagrażają najbardziej narażonym grupom – dzieciom, seniorom i osobom    z chorobami przewlekłymi. Wprowadzenie trzech takich instalacji w jednym regionie skumulowałoby wpływ zanieczyszczeń na cały obszar Świdnika i okolicznych gmin.

2. SPOŁECZNA I PLANISTYCZNA NIEAKCEPTOWALNOŚĆ.

Nie przeprowadzono żadnych rzeczywistych konsultacji społecznych z mieszkańcami Świdnika. Inwestycja narusza ideę sprawiedliwości środowiskowej, koncentrując uciążliwe instalacje w jednym regionie. Planowanie trzech spalarni w jednej aglomeracji (w tym przy granicy gminy) to niespotykana koncentracja ryzyka.

Wprowadzenie instalacji na obrzeżach Lublina przy granicy Świdnika sugeruje próbę przerzucenia kosztów środowiskowych na sąsiednią gminę.

3. NIEAKCEPTOWALNA POSTAWA WŁADZ MIASTA ŚWIDNIK.

Zamiast chronić interesy mieszkańców, władze Świdnika wykazują bierność lub przychylność dla inwestycji, twierdząc, że „nie leży ona na terenie gminy”. To uchylanie się od odpowiedzialności publicznej. Taka postawa jest sprzeczna z ideą samorządu, który powinien działać w interesie wspólnoty lokalnej.

Nie chcemy władz, które chowają głowę w piasek lub kierują się potencjalnym zyskiem biznesowym, ignorując protesty mieszkańców i ryzyko dla zdrowia publicznego.

IV. ŻĄDAMY.

podjęcia jasnego, publicznego i oficjalnego sprzeciwu wobec planów Lublina,

wydania pisemnej uchwały lub stanowiska Rady Miasta Świdnik,

działań Burmistrza na szczeblu administracyjnym, prawnym i medialnym,

organizacji konsultacji społecznych i pełnej informacji dla mieszkańców.

VI. ZAKOŃCZENIE.

Domagamy się podjęcia natychmiastowych działań, zanim dojdzie do nieodwracalnych decyzji planistycznych i inwestycyjnych.

Oczekujemy od Rady Miasta Świdnik oraz Burmistrza jasnej deklaracji – czy są po stronie mieszkańców, czy po stronie inwestorów i władz Lublina.

V. ZAŁĄCZNIKI.

Wzór listy podpisów mieszkańców.  

Z poważaniem,

Mieszkańcy Świdnika

Inicjatywa Lepszy Świdnik

(podpisy mieszkańców w załączeniu)


InicjatywaLepszyŚwidnik    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że InicjatywaLepszyŚwidnik będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...