#NiedlaBetonu Sprzeciw wobec planu zabudowy działki na Łódzkim Manhattanie

TYCH DRZEW NIEDŁUGO NIE BĘDZIE

TEN WIEŻOWIEC NIE BĘDZIE NIEDŁUGO WIDOCZNY

MIESZKAŃCY WIEŻOWCA BĘDĄ MIEĆ ZA OKNEM DRUGI WIEŻOWIEC

#NIEdlaBETONU

D7500_(2023-05-24_16-58)_631.jpg

Fot. Piotr Pędzich

 

 

Wydział Urzędu Miasta Łodzi wydał decyzję o zabudowie na terenie w centrum osiedla "Manhattan". Pomiędzy już istniejącymi wieżowcami będzie można wybudować budynek mieszkalny długości 140 metrów i wysokości do 70 metrów. Mieszkańcy bloku przy Piotrkowskiej 182 i Piłsudskiego będą mieli widok na okna i ścianę drugiego wieżowca.

Działki, o których mowa mają łączną powierzchnię 10600 metrów kwadratowych . Teren porasta trawnik oraz kilkadziesiąt drzew. Drzewom groziła wycinka w 2024 roku, ale mieszkańcom udało się powstrzymać tę decyzję. Drzewostan jest w dobrym stanie, nie zagraża niczyjemu bezpieczeństwo i stanowi unikalny element krajobrazu tego osiedla. Właścicielem terenu jest polsko-niemiecka spółka PN Immobilien.

W tym tygodniu firma uzyskała plan zabudowy terenu, o co walczy od momentu uzyskania działki. Decyzja nie jest jeszcze prawomocna. Jako mieszkańcy i osoby pracujące w okolicy wyrażamy swój sprzeciw. Plan zabudowy dopuszcza budowę bloku szerokości 140 metrów oraz wysokości 70 metrów. Oznacza to likwidację ostatniego terenu zielonego w centrum miasta. Mieszkańcy ani turyści nie będą już mieli gdzie iść na spacer ani spotkać się na świeżym powietrzu. Najbliższe tereny zielone znajdują się przynajmniej 1 km od "Manhattanu". Piotr Biliński, były architekt miasta chce, abyśmy mieli “łódzki Hong Kong”. Uważa, że taka zabudowa zwiększy atrakcyjność okolicy. Doświadczenia Hong Kongu i warszawskiej Woli pokazują, że jest zupełnie odwrotnie. Gęsta wysoka infrastruktura pozbawiona terenów zielonych nie jest korzystna dla mieszkańców.

Nie chcemy Hong Kongu, chcemy zieleni.

Potrzebujemy mieszkań, ale nie zamiast drzew.

Nie okno w okno z sąsiadem.

Kolejny budynek mieszkalny na Łódzkim Manhattanie to:

  • ograniczenia dostępu do światła w sąsiednich blokach
  • zaburzenia cyrkulacji powietrza
  • nieodwracalna zmiana mikroklimatu
  • większe zanieczyszczenie powietrza na tym terenie
  • uniemożliwienie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu
  • gorszy dostęp do placówek medycznych w okolicy
  • gorszy dostęp do żłobków, przedszkoli i szkół w okolicy
  • zwiększenie ilości odpadów komunalnych
  • więcej samochodów
  • brak miejsc parkingowych
  • większe korki
  • zwiększenie ilości psich odchodów 
  • więcej szczurów w mieście!

 

Powyższe czynniki mogą mieć szkodliwy i dramatyczny wpływ na zdrowie mieszkańców tej dzielnicy, a także dzielnic sąsiadujących.

Władze miasta twierdzą, że nie istnieją przepisy, które uniemożliwiają dewastację 

Tymczasem wydany plan zabudowy może łamać rezolucję wydaną przez ONZ 28 lipca 2022 roku, która uznaje prawo do czystego, zdrowego i zrównoważonego środowiska za prawo człowieka. 

Ponadto kompleks budynków znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowych kamienic przy ulicy Piotrkowskiej i Wigury. Ich prezencja całkowicie zmieni się po zabudowaniu terenu. Proponowany kompleks budynków obniży jakość życia mieszkańców, zmniejszy wartość sąsiednich mieszkań i utrudni dostęp do miejsc pracy. Najgorszym spodziewanym efektem jest nieodwracalna utrata atrakcji turystycznej w centrum Łodzi.

Łódzki Manhattan stanowi atrakcję nie tylko z powodu wysokich budynków, ale bardzo dobrze przemyślanej architektury. W ostatnich latach kompleks stał się atrakcją turystyczną uwiecznianą na wielu fotografiach i w licznych artykułach. Jakakolwiek budowla na tym terenie zlikwiduje unikalną panoramę osiedla i miasta. Po wybudowaniu planowanej budowli pełna fotografia zabytkowych wieżowców będzie już niemożliwa. 

Domagamy się cofnięcia planu zabudowy i odstąpienia od dalszych planów zabudowy w przyszłości. Jeżeli zależy Ci na zachowaniu drzew w miastach, dołącz do petycji. Wyraź też swój sprzeciw w wiadomości mailowej do departamentów wydających tę skandaliczną decyzję:

Miejska Pracownia Urbanistyczna w Łodzimpu@mpu.lodz.pl

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi: sekretariat@wuoz-lodz.pl

Departament Planowania i Rozwoju Gospodarczego: sekretariat.dpir@uml.lodz.pl

Biuro Architekta Miasta: bam@uml.lodz.pl

Departament Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi: dek@uml.lodz.pl

 

Poniżej publikujemy pełny tekst petycji, która zostanie przekazana do Urzędu Miasta Łodzi i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w łodzi.

Dziękujemy Sąsiadom i Sympatykom

 

Mieszkańcy osiedla “Manhattan”

 

Żródła

  1. NOIZZ "Gorsze niż warszawski Hong Kong" - W Łodzi może powstać osiedlowy gigamoloch
  2. United Nations - HABITAT II, Istambul conference
  3. United Nations Conference on the Human Environment, 5-16 June 1972, Stockholm
  4. Hum Rights Council Forty-eightth session "Resolution adopted by the Human Rights Council on 8 October 2021 48/13. The human right to a clean, healthy and sustainable environment"
  5. Przełomowa rezolucja ONZ: czyste środowisko jest prawem człowieka
  6. Ustawa o ochronie przyrody
  7. Mieszkalnictwo a zdrowie - Janusz Szymborski

 

PETYCJA

Baner_Manhattan.png

 

Łódź, dn. 26.07.2025r

Członkowie Spółdzielni Mieszkaniowej“Śródmieście” w Łodzi

Mieszkańcy i Pracownicy Centrum Łodzi

Lokatorzy, Rodziny i Sympatycy

 

Sz. P. mgr inż. arch. Magdalena Talar-Wiśniewska

Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Łodzi

Pracownia Urbanistyczna w Łodzi

ul. Kościuszki 19

90-418 Łódź

 

Sprzeciwiamy się decyzji wydania planu zabudowy działki znajdującej się pomiędzy ulicami Sienkiewicza, Wigury, Piotrkowskiej i Sienkiewicza, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla Manhattan. 

Odwołujemy się do Ustawy o Ochronie Przyrody Art. 75 (Wersja od: 1 lipca 2025 r. do: 31 grudnia 2025 r. 1.)

W trakcie prac budowlanych inwestor realizujący przedsięwzięcie jest obowiązany uwzględnić ochronę środowiska na obszarze prowadzenia prac, a w szczególności ochronę gleby, zieleni, naturalnego ukształtowania terenu i stosunków wodnych.

oraz do Rezolucji Rady Praw Człowieka ONZ z 2021 roku, tj. Human Rights Council Forty-eighth session, 13 September–11 October 2021, “Promotion and protection of all human rights, civil, political, economic, social and cultural rights,including the right to development”, doc. A/HRC/RES/48/13: 

The Human Rights Council [...] 1. Recognizes the right to a clean, healthy and sustainable environment as a human right that is important for the enjoyment of human rights;,

a także do wymagań ONZ ogłoszonych podczas II Konferencji HABITAT w Stambule (1996 r.) dotyczących adekwatnego miejsca zamieszkania ludzi (A/CONF.165/14, 7 August 1996, ENGLISH, Original: ARABIC/ENGLISH/SPANISH; Istanbul (Turkey), 3-14 June 1996):

B. Adequate shelter for all 1. Introduction60. Adequate shelter means more than a roof over one's head. It also means adequate privacy; adequate space; physical accessibility; adequate security; security of tenure; structural stability and durability; adequate lighting, heating and ventilation; adequate basic infrastructure, such as water-supply, sanitation and waste-management facilities; suitable environmental quality and health-related factors; and adequate and accessible location with regard to work and basic facilities: all of which should be available at an affordable cost. Adequacy should be determined together with the people concerned, bearing in mind the prospect for gradual development. Adequacy often varies from country to country, since it depends on specific cultural, social, environmental and economic factors. Gender-specific and age-specific factors, such as the exposure of children and women to toxic substances, should be considered in this context.

Zgodnie z powyższym tekstem, państwa członkowskie Narodów Zjednoczonych, w tym Polska, przyjęły następujące wymagania odnoszące się do odpowiedniego miejsca zamieszkania, które poza dachem nad głową, powinno także zapewniać w odpowiednim zakresie m.in. : prywatność, przestrzeń, dostępność fizyczną, oświetlenie, ciepłotę i wentylację, kanalizację, korzystne warunki środowiskowe i prozdrowotne wewnątrz mieszkania, łatwy dojazd do pracy oraz dostęp do odpowiedniej infrastruktury osiedlowej. 

Wydany plan zabudowy uniemożliwia mieszkańcom dostęp do wszystkich wymienionych aspektów. Planowana zabudowa będzie sąsiadować bezpośrednio ze stojącym już wieżowcem, blokując dostęp do oświetlenia, prywatności, zieleni i świeżego powietrza mieszkańcom obu budynków. Potencjalnie stwarza to warunki do wzrostu pleśni i grzybów oraz nasilenia chorób płuc. Brak dostępu do światła słonecznego grozi niedoborem witaminy D, krzywicy u dzieci oraz zaburzeniami depresyjnymi u dzieci i dorosłych. 

Bardzo dyskusyjne jest bezpieczeństwo pożarowe na tak gęsto zabudowanym terenie. 

Nasz sprzeciw motywujemy tym, co następuje:

 

1. Zabudowa rzeczonego terenu w połączeniu z obecną zabudową doprowadzi do:o

  • graniczenia dostępu do światła na tym terenie,
  • zaburzenia cyrkulacji powietrza,
  • nieodwracalnej zmiany mikroklimatu,
  • nasilenia zanieczyszczenia powietrza na tym terenie oraz sąsiadujących,
  • uniemożliwienia aktywności fizycznej na świeżym powietrzu,
  • zwiększenia ilości odpadów komunalnych,
  • zwiększenia ilości odchodów zwierząt domowych,
  • nasilenia problemu obecności szczurów w mieście,
  • utrudnienia dostępu do infrastruktury miejskiej, szkolnej, przedszkolnej oraz placówek ochrony zdrowia

Powyższe czynniki będą miały szkodliwy i dramatyczny wpływ na zdrowie mieszkańców tej dzielnicy, a także dzielnic sąsiadujących. 

2. Zwiększenie liczby mieszkań na terenie śródmieścia spowoduje dramatyczne nasilenie problemu z dostępem do infrastruktury centrum, zarówno dla mieszkańców, jak i inwestorów. Obecnie centrum Łodzi zmaga się z dramatycznym problemem ruchu ulicznego i brakiem miejsc parkingowych. Dopuszczenie budowy kolejnych budynków mieszkalnych będzie nasilać ten problem na niespotykaną skalę.

3. Zabudowa terenu przyległego do terenu spółdzielni “Śródmieście” zamknie pieszy ciąg komunikacyjny, który obecnie łączy ulice Piotrkowską, Wigury, Sienkiewicza i Piłsudskiego. Będzie to miało negatywny wpływ na życie mieszkańców, pracowników i turystów.

4. Opisane warunki zabudowy obniżą wartość mieszkań od strony południowej budynku przy ul. Piłsudskiego 7, budynku przy ul. Piotrkowskiej 182 od strony wschodniej oraz budynku przy ul. Sienkiewicza 101/109 od strony zachodniej. Jest to kilkaset mieszkań, których jakość spadnie z powodu ograniczenia dostępu do światła, widoku na panoramę miasta, dostępu do miejsc parkingowych oraz dostępu do terenu zielonego.

5. Drastycznie obniży się jakość życia mieszkańców wspomnianych budynków, a także potencjalnych nowych mieszkańców planowanych budynków.

6. Nie przeprowadzono żadnych konsultacji społecznych dotyczących warunków zabudowy. Jeżeli takie konsultacje miały się odbyć, informacja nie została podana mieszkańcom do wiadomości.

7. Zabudowa terenu zielonego jest sprzeczna z promowaną polityką miasta o nazwie “Odbetonowanie terenów miejskich” oraz z polityką państw Unii Europejskiej. W obliczu katastrofy naturalnej, jaka spotyka nasz kontynent, miasta Unii Europejskiej dążą do zachowania i poszerzenia terenów zielonych z ograniczeniem wycinki roślinności i zabudowy. 

8. Po zabudowaniu przestrzeni przed rozpoznawalnym budynkiem przy ulicy Piotrkowskiej 192 spadnie wartość turystyczna centrum miasta. 

O wartości osiedla “Manhattan” decydują nie tylko wysokie bloki, ale przede wszystkim unikalna struktura osiedla, doskonałe planowanie przestrzenna oraz rozległość przyległej zieleni i panoramy miasta. Doświadczenia mieszkańców miast, w których dopuszczono do proponowanej zabudowy, takich jak Hong Kong czy Warszawa pokazują, że jakość życia w takim miejscu jest gorsza. 

W imieniu Mieszkańców osiedla “Manhattan” oraz w imieniu osób odwiedzających centrum Łodzi w celach zawodowych, biznesowych lub turystycznych, prosimy o cofnięcie warunków zabudowy rzeczonego terenu oraz odstąpienie od planów zabudowy tego miejsca w przyszłości.

Jesteśmy całkowicie przeciwni planom zabudowy tego terenu.Prosimy również o pilne konsultacje społeczne planów zabudowy całego centrum miasta Łodzi. 

Z wyrazami szacunku

Mieszkańcy Łódzkiego Manhattanu

oraz Sympatycy

 

 


Maria Piekutowska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Maria Piekutowska będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...