PETYCJA w sprawie budowy obwodnicy Złocieńca w ciągu DK nr 20

Podmiot wnoszący Petycję:                                                                                       

Komitet Społeczny

„Za północną obwodnicą Złocieńca”

Ul. Krakowska 8 78-520 Złocieniec

budowaobwodnicy@onet.pl     

Adresat Petycji:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych

i Autostrad Oddział w Szczecinie

Al. Bohaterów Warszawy 33

70-340 Szczecin

 

PETYCJA

w sprawie budowy obwodnicy Złocieńca w ciągu DK nr 20  

 

Podstawa Prawna:

Art.63 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej oraz art.2 ust.1 ustawy z dnia 11 lipca 2014r. o petycjach.  

 

Treść petycji:

Komitet społeczny „Za północną obwodnicą Złocieńca” reprezentowany przez Izabelę Janda, ul. Krakowska 8, 78-520 Złocieniec, działający w imieniu mieszkańców miasta i gminy Złocieniec, których podpisy są złożone poniżej, wyraża sprzeciw wobec realizacji inwestycji, polegającej na budowie obwodnicy w części południowej Złocieńca, która obecnie przedstawiana jest w trzech wariantach (wariant I niebieski, wariant II różowy, wariant III jasnoniebieski).

Wnioskujemy o budowę obwodnicy w części północnej Złocieńca, przedstawionej jako wariant IV żółty.  

 

Uzasadnienie petycji:

1.       Podstawowym zadaniem obwodnicy jest ominięcie obszaru miejskiego, tak aby ruch tranzytowy był jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Przebieg południowy obwodnicy jest w bezpośredniej bliskości czterech największych osiedli domów jednorodzinnych, przy czym osiedle we wschodniej części miasta (za osiedlem Czaplineckim) rozwija się w kierunku wschodnim gdzie ma je przeciąć planowana obwodnica południowa, tak samo jak osiedle w zachodniej części miasta (ulica Brzozowa) rozwija się w kierunku zachodnim (w kierunku Rzęśnicy), gdzie doszło by do przecięcia w pół przez planowane warianty 2 i 3 oraz rozwijające się osiedle na południe (ul. Mirosławiecka). Budowa obwodnicy południowej zdecydowanie utrudni dalszy rozwój urbanistyczny Złocieńca i sprawi, że wielu mieszkańców będzie mieć ją bardzo blisko istniejących już domów, co zdecydowanie stanie się uciążliwe dla mieszkańców. Miasto nie rozwija się w kierunku północnym, a planowana trasa północna jest zdecydowanie bardziej oddalona od zabudowań mieszkalnych, przez co będzie mniej uciążliwa dla mieszkańców. Dodatkowo obwodnica północna jest oddzielona lasem od najbliższych zabudowań, co stanowi naturalną barierę od hałasu przejeżdżających samochodów. Niestety brak tego w propozycjach południowych przy rozbudowującym się Osiedlu Pomorskim. Obwodnica północna zdecydowanie mniej ingeruje w skupiska ludzkie.  

2.       Obwodnica powinna maksymalnie odciążyć ulice miasta od ruchu tranzytowego, a więc powinna być również dobrze skomunikowana z innymi drogami tranzytowymi. Budowa południowej obwodnicy w żaden sposób nie odciąży ruchu tranzytowego przez Złocieniec w kierunku morza – dojazd do drogi powiatowej 1962Z a następnie do drogi wojewódzkiej 173 do Połczyna Zdrój i dalej oraz pozostawi transport pojazdów wojskowych z jednostki wojskowej przez ulice Złocieńca.    

3.       Południowy przebieg trasy to obszar Natury 2000, lasy, okolice jezior Małe i Duże Rakowo oraz bardzo często uczęszczana przez spacerowiczów ścieżka nad jezioro Kańsko, to ogromne straty dla środowiska i terenów rekreacyjnych. Ilość drzew, jaka musiałaby być wycięta pod budowę południowej obwodnicy jest zdecydowanie większa niż w wariancie północnym. Dodatkowo trasa różowa zdecydowanie najbardziej ingeruje w gospodarkę leśną. Wszystkie trzy propozycje obwodnicy południowej biegną przez teren po byłym jeziorze, na którym obecnie jest torfowisko – niestabilny grunt.  

4.       Wszystkie trzy propozycje obwodnicy południowej przecinają nitkę wysokiego ciśnienia gazu, co zdecydowanie utrudnia budowę.  

5.       Północna obwodnica będzie przebiegać w pobliżu jednostki wojskowej w Budowie, co jest strategiczną kwestią z punktu widzenia logistyki dla wojska. Mogą powstać bezkolizyjne zjazdy do Czaplinka, Połczyna Zdrój, Drawska Pomorskiego oraz jednostki wojskowej. Nie ucierpi również istniejąca już stacja benzynowa. Zdecydowana większość gruntów przy budowie północnej obwodnicy należy do Skarbu Państwa, co zdecydowanie wpływa na aspekt ekonomiczny – mniej wywłaszczeń. Dodatkowo dzięki gruntom należącym do gminy Złocieniec zwiększają się możliwości inwestycyjne i atrakcyjność gospodarcza tego terenu. Ilość drzew jaka musiałaby zostać wycięta jest zdecydowanie mniejsza niż w wariancie południowym, a część z nich została powalona już przez trąbę powietrzną jaka przeszła przez Złocieniec w czerwcu 2019 roku. Są tam też dawne nasypy starej autostrady przygotowane prze Niemców a sam grunt jest zdecydowanie bardziej stabilny.  

6.       Wzdłuż nowej obwodnicy planowana jest budowa nowej ścieżki rowerowej. Budując obwodnicę północną, nowopowstałą ścieżkę rowerową można by połączyć z już istniejącym szlakiem rowerowym Złocieniec - Połczyn Zdrój. Zdecydowanie ułatwi to ruch rowerzystom i będzie atrakcyjnym rozwiązaniem.    

Mając treść Petycji i powyższe uzasadnienie na względzie liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszych wniosków w taki sposób aby dla miasta i gminy Złocieniec wybudowano obwodnicę zgodną z interesem publicznym.              

 

Do wiadomości:  

1. Pan Krzysztof Zacharzewski Burmistrz Złocieńca, ul. Stary Rynek 3, 78-520 Złocieniec


Izabela Janda, Komitet Społeczny "Za północną obwodnicą Złocieńca"    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Izabela Janda, Komitet Społeczny "Za północną obwodnicą Złocieńca" do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Te informacje nie będą wyświetlane publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...