Ocalmy „Zeszyty Literackie” - apel do instytucji publicznych

zeszyty.png

 

Szanowni Państwo! 

My, osoby zebrane wokół inicjatywy „Ocalmy Zeszyty Literackie”, apelujemy do instytucji publicznych o ratunek i wsparcie dla tego zasłużonego dla polskiej kultury czasopisma.

 

Kwartalnik „Zeszyty Literackie” od 36 lat prezentuje dokonania krajowej i zagranicznej literatury. Na jego łamach publikowali najwybitniejsi pisarze i poeci, w tym również nobliści. „Zeszyty” zdobyły sobie powszechne uznanie jako jedno z najważniejszych pism literackich w tej części Europy. Niestety, brak funduszy na dalszą działalność grozi końcem czasopisma.

 

Dla nas, czytelników, kwartalnik stanowił niezastąpione źródło wiedzy i inspiracji. Dzięki szerokiej dostępności — w zwykłej dystrybucji jak i poprzez biblioteki — docierał do wszystkich osób zainteresowanych zagadnieniami współczesnej kultury. „Zeszyty” od zawsze trafiały również za granicę pomagając Polonii w utrzymaniu łączności z ojczyzną. Koniec wydawania czasopisma dla wielu z nas będzie oznaczał realny uszczerbek w dostępie do kultury.

 

Apelujemy do wszystkich instytucji publicznych i samorządowych o pomoc dla „Zeszytów Literackich”. Zbliża się setna rocznica odzyskania polskiej niepodległości, nie pozwólmy, żeby w tym samym czasie zniknął bezcenny pomnik polskiej kultury. Ocalmy „Zeszyty Literackie”! 

 


Apel poparli m.in.:

 

prof. Iwo Białynicki-Birula
prof. Andrzej Friszke
Agnieszka Holland
Maja Komorowska
Paweł Mykietyn
Agata Patalas
Jerzy Pilch
prof. Krzysztof Pomian
dr Adam Pomorski
prof. Timothy Snyder
Andrzej Seweryn
Krystyna Zachwatowicz-Wajda
Adam Zagajewski
Jacek Żakowski


Inicjatywa „Ocalmy Zeszyty Literackie” na Facebooku.

 

zeszyty2.png