Petycja o utworzenie oddziału dziecięcego w Szpitalu Południowym

Hanna Gronkiewicz-Waltz

Prezydent m. st. Warszawy

pl. Bankowy 3/5, pok. 129

00-950 Warszawa

 

 

SPOŁECZNA PETYCJA W SPRAWIE UTWORZENIA ODDZIAŁU DZIECIĘCEGO

W SZPITALU POŁUDNIOWYM W WARSZAWIE

 

 

Szanowna Pani Prezydent,

Domagamy się utworzenia oddziału dziecięcego w Szpitalu Południowym w Warszawie!

To wielka pomyłka, że w szpitalu zaplanowanym na ponad 300 łóżek ma zabraknąć miejsca dla małych pacjentów! Choć budowa szpitala rozpoczęła się w grudniu 2016 r.,  jest jeszcze czas by naprawić ten błąd i o to w niniejszej petycji prosimy władze Warszawy.

Szpital Południowy ma obsługiwać Ursynów i Wilanów oraz obszary położone na południe od granic Warszawy, czyli około 300-350 tysięcy ludzi. Ursynów i Wilanów to dzielnice stale rosnące, w których mieszka wiele młodych rodzin z dziećmi. A chore dzieci potrzebują opieki medycznej szybko i często, zwłaszcza we wczesnych latach życia. Jak można takiej opieki pozbawiać dzieci w nowo powstającym szpitalu we własnej dzielnicy?

Nie przekonują nas argumenty o tym, że w Warszawie na oddziałach pediatrycznych są puste łóżka, jak wylicza NFZ. Opieka zdrowotna nad dziećmi ma swoją specyfikę, w lecie jest mniejsze obłożenie, zaś w zimie oddziały pękają w szwach. A co w sytuacjach nagłych i zagrożenia życia? Czy szpitalny oddział ratunkowy w Szpitalu Południowym bez zaplecza pediatrycznego będzie w ogóle przyjmować dzieci? Gdzie dzieci przyjmowane na szpitalny oddział ratunkowy będą dalej leczone?

Opieka szpitalna dla dzieci powinna być zapewniona blisko miejsca zamieszkania. Obecnie najbliższy szpital to Szpital Dziecięcy Uniwersytetu Medycznego przy ul. Żwirki i Wigury na Ochocie. Spełnia on bardziej zaawansowane funkcje zapewniając specjalistyczną opiekę. Nam, mieszkańcom południowej Warszawy potrzebny jest pełnowymiarowy szpital pierwszego kontaktu, czyli szpital z oddziałem pediatrycznym.

Ursynów czeka na szpital od czterdziestu lat, źle się stanie jeśli zabraknie w nim miejsca dla dzieci.

Prosimy zatem o zrewidowanie planów dotyczących budowy Szpitala Południowego i uwzględnienie w nim oddziału dziecięcego.

Z poważaniem,

Warszawiacy

 

Do wiadomości: Robert Kempa, Burmistrz Ursynowa; Paweł Lach, Przewodniczący Komisji Zdrowia w Radzie M.St. Warszawy; Grażyna Napierska, Dyrektor SPZOZ Warszawa Ursynów; Filip Nowak, Dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ; Konstanty Radziwiłł, Minister Zdrowia; Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki


Katarzyna Kwiecinska - Otachel, Kabatyaty    Skontaktuj się z autorem petycji