Oświadczenie kobiet ze środowisk akademickich

Gdańsk 26.10.2020  

 

Zastrzegam sobie wyłączne posiadanie swego życia!  

(Stanisława Przybyszewska)

 

    Stanowisko Wykładowczyń, Studentek i Pracownic akademickich w sprawie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020  

My, członkinie społeczności akademickiej stajemy dziś w obronie praw człowieka. Obronie naszych praw – praw kobiet. Wyrażamy sprzeciw wobec ignorancji i ideologii, która wzięła górę nad opiniami lekarzy i lekarek, psychologów i psycholożek, prawników i prawniczek, a przede wszystkim kobiet, w które uderzy zmiana prawa dotyczącego aborcji.  

W Polsce mamy jedną z  najbardziej restrykcyjnych ustaw antyaborcyjnych. Kobieta nie ma prawa przerwać ciąży. Ustawa przewidywała tylko trzy wyjątki: gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, a więc gwałtu.  

22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie zgodne ze wolą posłów119 posłów Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji, którzy postulowali aby usunąć z ustawy możliwość legalnej aborcji  w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu, jako zapis według nich niezgodny z Konstytucją RP.  

Na podstawie tego wyjątku w polskich szpitalach wykonywanych jest ok. 98 procent wszystkich legalnych aborcji. Wśród 119 posłów wniosek podpisało mniej niż 20 posłanek, co jest bardzo znaczące. Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie zgodne ze wolą posłów, tym samym wprowadzając przymus rodzenia. Kobiety i ich rodziny, które zmagają się z i tak trudną  sytuacją, zostały pozostawione same sobie, bez pomocy Państwa i opieki lekarskiej, a więc zmuszone do szukania pomocy w podziemiu aborcyjnym.  

Sprzeciwiamy się  kryminalizowaniu i penalizacji kobiet oraz lekarek i lekarzy, którzy niosą im pomoc. Nie chcemy w Polsce śmierci takich jak 31-letniej Savity Halappanavar, która zmarła w 2012 roku w Irlandii, bo lekarze mieli ręce związane zakazem aborcji.  

Sprzeciwiamy się manipulowaniu językiem debaty i nazywaniem trudnych decyzji kobiet o przerwaniu ciąży jako powodowanych „przesłankami eugenicznymi”. Jest to ohydne i cyniczne przyrównywanie tych bolesnych wyborów do polityki eugenicznej III Rzeszy. Jest to tym bardziej przerażające, że to właśnie w III Rzeszy ubezwłasnowolniono kobiety w kwestii rodzenia.  

Powołując się na Konstytucję Rzeczypospolitej przypominamy, że:   Wolność człowieka podlega ochronie prawnej.  

Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.   Protestujemy przeciwko znęcaniu się nad kobietami, manipulacji faktami naukowymi i używaniu ich w celu dyskryminacji obywatelek Rzeczypospolitej.  

Wspieramy edukację, w tym seksualną, wolność wyboru, świadome decyzje zamiast przymusu! Apelujemy o zmianę prawa w kwestii aborcji na takie, które realnie będzie wspierać kobiety i dzieci, zamiast służyć partykularnym interesom polityków!

Edit: Dotarły do nas wątpliwości osób nie identyfikujących się jako kobiety, które chciałyby się podpisać, ale nie wiedzą, czy mogą: TAK!

BARDZO PROSIMY WAS O WSPARCIE I PODPISY!

 

Dra Anka Leśniak

Dra katarzyna lewandowska

Dra Martyna Jastrzębska

Dra hab. Bogna Burska, Prof. ASP w Gdańsku

Dra Honorata Martin

Prof. Anna Królikiewicz

Dra hab. Monika Zawadzka, Prof. ASP w Gdańsku

 

 


katarzyna lewandowska    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Składając podpis, uprawniam katarzyna lewandowska do przekazania go osobom decyzyjnym w przedmiotowej sprawie.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Facebook