Petycja do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie budowy nowego lodowiska w Krakowie  

Szanowny Panie Prezydencie,

Zwracamy się do Pana z prośbą o podjęcie przez miasto Kraków konkretnych działań w celu umożliwienia mieszkańcom Krakowa trenowania łyżwiarstwa figurowego zarówno rekreacyjnie jak i wyczynowo.

Aktualnie lodowisko przy ul. Siedleckiego 7 w wyniku nieprawidłowości w przygotowaniu obiektu do rozgrywek ligi hokejowej zostało zamknięte do odwołania. W związku z tym w Krakowie nie mogą trenować zawodnicy wyczynowi oraz amatorzy łyżwiarstwa figurowego, odwołano też Dzień Otwarty przygotowywany wraz z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Figurowego w ramach ogólnopolskiego ministerialnego programu „Chodź na Łyżwy”. Jest to niesamowita promocja łyżwiarstwa figurowego i Krakowa, w zeszłym roku miejsc na udział w tym wydarzeniu zabrakło dzień po jego ogłoszeniu.

Na lodowisku przy Siedleckiego planowana jest jeszcze wymiana band, co zajmie kolejne tygodnie i na ten czas nie ma żadnej alternatywy dla łyżwiarzy i hokeistów. Problem dostępności lodu nie zniknie nawet po naprawie usterek technicznych. Przygotowany przez MKS Cracovia harmonogram zajęć przeznacza 37h tygodniowo na hokej, a jedynie 15.5h łącznie dla dwóch klubów łyżwiarstwa figurowego. Zapowiedziana liczba godzin dla łyżwiarzy zmniejszy się jeszcze po rozpoczęciu się ogólnodostępnych ślizgawek i zajęć akademickich.  

Z roku na rok widzimy rosnące zainteresowanie łyżwiarstwem w dwóch klubach łyżwiarstwa figurowego: MUKS Walley Plus Duo oraz KŁF Lajkonik. Uczą się tu zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli, zawodnicy wyczynowi i amatorzy startujący w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych. Podczas zajęć rekreacyjnych kluby regularnie przekraczały liczbę kilkudziesięciu osób na lodzie, a w trakcie ogólnodostępnych ślizgawek lodowisko pękało w szwach, niejednokrotnie na taflę wchodziło po kilkaset osób. Odbiera to przyjemność z jazdy na łyżwach mieszkańcom Krakowa, ale także wpływa na komfort i bezpieczeństwo.

Ceny wynajmu lodu (jedne z najwyższych w Polsce), mała dostępność lodu oraz terminy zajęć przeznaczone dla łyżwiarzy (głównie 6:00-8:15 rano) powodują, że łyżwiarstwo w Krakowie nie może się dalej rozwijać. Rodzice, słysząc od instruktorów, że ich dzieci mogą przyjść na zajęcia o 6:00 rano lub 21:45, rezygnują ze sportu. W tej sytuacji warto wziąć pod uwagę Art. 27. ustawy o sporcie, który mówi, że zadaniem samorządu jest tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi sportu. Dla środowiska łyżwiarskiego w Krakowie 15,5 godziny treningów tygodniowo to za mało, by móc mówić o warunkach sprzyjających rozwojowi. Zawodnicy wyczynowi rokrocznie odchodzą do innych klubów w Polsce.

W Krakowie kluby łyżwiarskie działają już od kilkunastu lat. Jesteśmy organizatorami corocznych międzynarodowych zawodów łyżwiarskich w Krakowie – Puchar Krakowa i Walley Spring Cup, obozów szkoleniowych i warsztatów dla dzieci i dorosłych, pokazów, imprez okolicznościowych i rewii łyżwiarskich. Nasza kadra instruktorska ciągle podnosi swoje kwalifikacje na szkoleniach instruktorskich, zjazdach i szkoleniach wewnętrznych. Kluby zatrudniają ponad 15 instruktorów, trenerów, choreografów i wychowawców. Mimo braku infrastruktury w porównaniu do dużo mniejszych ośrodków łyżwiarstwa figurowego w Polsce, w ostatnim czasie do krakowskich klubów dołączyły wybitne trenerki: Svetlana Korobkova, trenerka kadrowiczek, jej zawodnicy wygrywali mistrzostwa Polski młodzików, Olimpiadę młodzieży, Yulia Ivanenko, mistrzyni Ukrainy w parach sportowych, uczestniczka Igrzysk Olimpijskich, Oliwia Rzepiel, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski. Mamy ogromny potencjał i wiemy jak przekazywać pasję łyżwiarską, a nie mamy warunków, aby to wykorzystać.

My, Kluby MUKS Walley Plus Duo, KŁF Lajkonik oraz mieszkańcy Krakowa uprawiający ten sport amatorsko i rekreacyjnie postulujemy budowę w Krakowie nowego pełnowymiarowego klimatyzowanego obiektu (z taflą lodową 30 x 60m), dedykowanego zajęciom łyżwiarstwa wyczynowego i rekreacyjno-amatorskiego, zajęciom dla szkół, a także ślizgawkom publicznym ogólnodostępnym oraz typowo łyżwiarskim. Lodowiska o prostej konstrukcji – z zapleczem szatniowym, taflą lodową, salą do ćwiczeń poza lodowych, małymi trybunami lub po prostu antresolą widokową, tak jak się to buduje w Czechach (w razie potrzeby służymy przykładami). Nasz sąsiad może pochwalić się aż 183 lodowiskami i do perfekcji opanował stawienie ich w ramach racjonalnych kosztów. Uważamy, że Kraków, zasługuje na to, żeby mieć kilka prężnie działających obiektów, które przynosiłyby miastu dumę.  

Aby rozwiązać bieżące i długofalowe problemy związane z dostępnością lodowiska zwracamy się z prośbą o:

  • pilne zapewnienie pełnowymiarowego lodowiska tymczasowego (np. pod namiotem bez trybun, z systemem mrożenia lodu), tak aby zapewnić zawodnikom z Krakowa i okolic możliwość trenowania łyżwiarstwa figurowego, a także dać mieszkańcom Krakowa możliwość amatorskiego uprawiania tego sportu poza godzinami zarezerwowanymi dla zawodników oraz
  • podjęcie pilnych działań zmierzających do wybudowania alternatywnego lodowiska pełnowymiarowego przeznaczonego dla łyżwiarzy figurowych oraz mieszkańców miasta.   Klub MUKS Walley-Plus Duo Kraków Klub KŁF Lajkonik Niezrzeszeni Amatorzy Łyżwiarstwa Figurowego w Krakowie

 

Klub MUKS Walley-Plus Duo Kraków

Klub KŁF Lajkonik

Niezrzeszeni Amatorzy Łyżwiarstwa Figurowego w Krakowie 

 

chnl1.jpg

chnl2.jpg

20210329225412.jpg

chnl3.jpg


Aleksandra Krzyżanowska i Katarzyna Sobieszek-Muller, MUKS Walley - Plus Duo    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Aleksandra Krzyżanowska i Katarzyna Sobieszek-Muller, MUKS Walley - Plus Duo do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.







Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...