Petycja do spółek PKP w sprawie naprawy ruchomych schodów na dworcu w Poznaniu.
Szanowni Państwo,
zwracam(y) się do Państwa w sprawie ruchomych schodów na jednym z Waszych dworców w dużym mieście.
Mowa o dworcu w Poznaniu i o schodach głównych - od ulicy Dworcowej, przy peronie pierwszym. Schody nie działają: zarówno te idące do góry, jak i na dół. I to nie jest tak, że nie działają one sporadycznie, nie działają one zawsze. I co gorsze, jako użytkowniczka(y), nie pamietam(y), kiedy ostatnio działały.
Przepustowość osób na tym dworcu wynosi dziennie 60-70 tys. Nie jest to trudno dostępna informacja, ba, jest nawet bardzo dostępna (wraz z mijającymi latami); co oznacza, że stanowi punkt do przechwałek (ludzie podróżują kolejami i podróżować będą liczniej) liczny osób korzystających z usług PKP.
Do rzeczy. Mogłabym(libyśmy) zrobić studium przypadku tych ruchomych schodów; kto z nich korzysta? Jaka jest różnorodność wiekowa wśród tych 60-70 tys. osób? Jakie te osoby mają stopnie niepełnosprawności (chociaż tu nie trzeba określać stopnia niepełnosprawności; czy w ogóle ją mają)? Ile kilogramów bagażu mają ze sobą? Czy mają może wózek z dzieckiem? Albo samo dziecko, dwójkę, bez wózka (takie 3-letnie, które trzeba wnieść)? A może po prostu chwilowo mają problem zdrowotny z kolanem, kręgosłupem, czymkolwiek? Są zmęczeni podróżą? I wiele innych. Zakładam(y), że każdy z wymienionych, znajduje się w tak obszernej grupie… powtórzę(my) 60-70 tys. osób dziennie.
To nie jest tak, że nie macie obowiązku konserwować i serwisować urządzeń, które stanowią o dostępności (a ruchome schody do nich należą).
Wszelkie urządzenia do przemieszczania się osób z niepełnosprawnościami (i nie tylko) podlegają nadzorowi technicznemu. I to w Waszym obowiązku jest zgłosić wadę, bądź nieprawidłowe działanie (lub niedziałanie) takiego urządzania do serwisu, który je zbudował. W Waszym obowiązku jest egzekwowanie napraw w ramach okresu gwarancyjnego, nadzorowanie działań (bo występujecie ze zleceniem) tegoż serwisu, kontrolowanie napraw i reagowanie. W Waszym obowiązku należy ponaglanie, jeśli wada występuje nagminnie.
To nie ja(my) użytkowniczka(cy) tych schodów na co dzień, powinnam(iśmy) się do Was zwracać z prośbą o dbanie o te urządzenia; o konserwację, serwis, modernizację i naprawy.
Nie wiem(y), z jakim współpracujecie architektem_ą, ale proszę go_ją zapytać; jakie wysokości schodów (takich nieruchomych) powinny być instalowane w budynkach użytku publicznego?
Średnia ich wysokość - dla bezpieczeństwa i wygody - powinna wynosić między 15-17 cm. Niedziałające schody ruchome wynoszą 20 cm (to jest minimum) wysokości; co oznacza, że skazujecie te 60-70 tys. osób dziennie na niebezpieczeństwo i brak komfortu.
Zwracam(y) się do Państwa o podjęcie działań naprawy tych schodów.
Chcę(my), aby były sprawne. Aby każdy_a - bez trudu i w bezpieczeństwie - mógł z nich na co dzień korzystać.
Z wysokim szacunkiem
Anna Ratajczak
oraz pozostali użytkownicy dworca.
Tekst tej petycji trafi zarówno do PKP S.A. oddziału gospodarowania nieruchomościami, jak i na adres zakładu linii kolejowych w Poznaniu PKP PLK.
Jeśli ktoś uważa, aby coś zmienić, dodać - proszę dać znać.
Anna Ratajczak Skontaktuj się z autorem petycji