Petycja do stacji radiowych i telewizyjnych o umieszczenie w serwisach pogodowych apeli o zabezpieczenie zwierząt przed mrozami

Biuro Prasowe Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowy Instytut Badawczy

Zarząd Telewizji Polskiej S.A.

Zarząd Telewizji Polsat Sp. z o.o.

Zarząd TVN S.A.

Zarząd Polskiego Radia S.A.

Grupa Eurozet

 

Szanowni Państwo.

W ostatnich dniach temperatury w Polsce osiągnęły nawet - 30 stopni Celsjusza.  Podczas prognoz pogody prezentowanych w mediach zazwyczaj podawane są informacje, w jaki sposób należy przygotować się do silnych mrozów oraz apele o zabezpieczenie osób bezdomnych i starszych. Jako organizacje, zajmujące się ochroną zwierząt, zwracamy się z prośbą, by w tych komunikatach nie pomijać zwierząt, których los całkowicie zależy od człowieka. 

W Polsce wciąż wiele zwierząt utrzymywanych jest w niewłaściwych warunkach i co roku organizacje ochrony zwierząt biorą udział w wielu interwencjach z powodu niezapewnienia zwierzętom przez ich opiekunów odpowiedniego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi, zagrażającymi ich zdrowiu bądź życiu, co samo w sobie jest przestępstwem, zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie zwierząt. Znanych jest wiele udokumentowanych przypadków zamarznięcia zwierząt podczas silnych mrozów.

Szczególnie narażone są zwierzęta domowe, psy utrzymywane w kojcach bądź na uwięzi, koty bezdomne i wolnożyjące. Zdarza się jednak nierzadko, że i zwierzęta gospodarskie nie są należycie zabezpieczone przed działaniem mrozu i wiatru.

Dostrzegamy ogromną rolę, jaką odegrać mogą media w poprawie tej sytuacji i ograniczeniu skali cierpienia zwierząt. Nawet krótka, odpowiednio przygotowana informacja, podana w serwisie pogodowym, może zwrócić uwagę zarówno opiekunów zwierząt jak i osób, które są świadkami potencjalnie niebezpiecznej sytuacji i zachęcić do podjęcia działań na rzecz zabezpieczenia zwierząt przed zamarznięciem.

Informacje o odpowiednim zabezpieczeniu zwierząt powinny być podawane w programach pogodowych zawsze w okresach występowania szczególnie ciężkich warunków atmosferycznych, tj. wysokich mrozów i upałów, z uwagi na fakt, iż serwisy pogodowe cieszą się szczególnym zainteresowaniem i trafiają do największej grupy odbiorców. Z naszej strony wyrażamy gotowość do podjęcia współpracy, celem opracowania treści takich komunikatów.

Troska o zapewnienie godnych warunków zwierzętom, utrzymywanym przez człowieka, leży na sercu dużej i stale rosnącej grupie osób, korzystających z mediów i powinna stanowić element nowoczesnej polityki społecznej odpowiedzialności mediów.

 

Z wyrazami szacunku i nadzieją na  podjęcie współpracy

 

Anna Gdula -  Prezes Zarządu Fundacji na Rzecz Prawnej Ochrony Zwierząti Kontroli Obywatelskiej "Lex Nova"

Izabela Kadłucka - Prezes Zarządu Fundacji Ochrony Zwierząt i Środowiska “Lex Nova”

Cezary Wyszyński - Prezes Zarządu Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!

Katarzyna Śliwa-Łobacz -  Prezes Zarządu Fundacji na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt MONDO CANE

Dorota Wiland - Prezes Fundacji na Rzecz Ochrony Zwierząt IUS ANIMALIA

Ewa Gebert - Prezes Zarządu OTOZ Animals

Agata Gawrońska - Prezes Zarządu Fundacji Pegasus

Agata Geilke - Prezes Zarządu Fundacji Instytut Empatii

Joanna Wydrych - Członkini Zarządu Fundacji Czarna Owca Pana Kota

dwa_zamarzniete.jpg

fot. KPP Białobrzegi

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Anna Gdula do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...