PETYCJA do Zarządu Inwestycji Miejskich w sprawie uciążliwości akustycznej linii tramwajowej na Górkę Narodową. 

Do:  

Zarząd Inwestycji Miejskich

ul. Reymonta 20, 30-059 Kraków

PETYCJA

do Zarządu Inwestycji Miejskich w sprawie uciążliwości akustycznej linii tramwajowej na Górkę Narodową. 

          My, mieszkańcy budynków położonych w pobliżu linii tramwajowej na Górkę Narodową, domagamy się od władz Krakowa podjęcia działań zmierzających do ograniczenia hałasu związanego z jej funkcjonowaniem.

          Z zaskoczeniem przyjęliśmy fakt, że planując i realizując tak ważną i potrzebną dla mieszkańców naszej Dzielnicy inwestycję, jaką jest linia tramwajowa, pominięto kwestię zdrowia i spokojnego snu mieszkańców, których bloki znajdują się w bezpośredniej bliskości linii.

         Nasze obawy i postulaty związane z ochroną akustyczną zostały zignorowane na etapie konsultacji, zatwierdzenia projektu i budowy. W rezultacie, po uruchomieniu tramwajów, pomiędzy wieloma budynkami wzdłuż linii, a torami nie ma absolutnie żadnych zabezpieczeń akustycznych – ani ekranów, ani drzew lub innej zieleni. Wydaje się, że w toku inwestycji problem ten został potraktowany marginalnie i szczątkowo.

         Tymczasem, tramwaje jeżdżą tuż pod naszymi oknami - 7 dni w tygodniu, od godziny 4 rano do północy. W godzinach szczytu co 1-2 minuty następuje przejazd tramwaju. Hałas jest doskonale słyszalny nawet przy szczelnie zamkniętych oknach, szczególnie w godzinach nocnych. W blokach znajdujących się przy przystankach słychać również odtwarzane w tramwajach komunikaty głosowe, w czasie postoju szum urządzeń umieszczonych na dachu tramwaju oraz dzwonki ostrzegawcze. Przy otwartych oknach przebywanie w mieszkaniach jest ogromnie uciążliwe, nieustanny hałas w godzinach nocnym nie pozwala na sen.

        Mieszkając w mieście, nikt z nas nie oczekuje absolutnej ciszy. Oczekujemy jednak, że w nowoczesnym mieście, jakim mieni się być Kraków, zostaną zastosowane odpowiednie środki ochrony akustycznej dbające o zdrowie jego mieszkańców. Trasa łagiewnicka została poprowadzona w tunelach a część nadziemna na CAŁEJ długości została zabezpieczona wysokimi ekranami. Podobnie trasa tramwajowa na ruczaj jest od strony osiedli zasłonięta ekranami akustycznymi.

         W rejonie Górki Narodowej (ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej) przebiega linia kolejowa, trasa podejścia samolotów na lotnisko w Balicach, ul. 29 listopada, a teraz pojawił się kolejny, BARDZO głośny element infrastruktury miasta, wybudowany bez zabezpieczeń akustycznych.

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Pawel A. do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...