Chcemy nauki o zdrowiu, a nie o religii! Petycja do władz Collegium Medicum i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika o odwołanie Bydgoskich Dni Bioetycznych

Bydgoszcz, Toruń, 13 marca 2018

Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
prof. dr hab. Andrzej Tretyn,

Prorektor ds. Collegium Medicum
prof. dr hab. Grażyna Odrowąż-Sypniewska

Kierownik II  Katedry Kardiologii CM UMK
prof. dr hab. n. med. Grzegorz Grześk

 

Chcemy nauki o zdrowiu, a nie o religii!

Petycja
do władz Collegium Medicum i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
o odwołanie Bydgoskich Dni Bioetycznych

My, niżej podpisane i podpisani, żądamy, aby Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, podlegające pod Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, wycofało się z organizacji pseudonaukowej konferencji „Bydgoskie Dni Bioetyczne”. Wydarzenie ma się odbyć 14 kwietnia 2018 w auli Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy.

W programie „konferencji” zaplanowano wystąpienia osób, które nie posiadają odpowiedniego dorobku naukowego i nie zajmują się naukowo bioetyką. Już same tytuły referatów wskazują na to, że niektórzy uczestnicy pod pozorem teorii naukowych prezentować będą swoje prywatne poglądy i przekonania religijne. Misją Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Collegium Medicum jest kontynuowanie wielowiekowego dziedzictwa w służbie nauki i dydaktyki przez prowadzenie badań naukowych. Dlatego też Uniwersytet swoją powagą nie powinien legitymizować przedsięwzięć, które z nauką nie mają nic wspólnego. Zapowiedziane prelekcje stoją w jawnej sprzeczności z misją Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który powinien być światopoglądowo neutralny, a nie propagować fundamentalistyczne, szkodliwe przekonania, wywodzące się z religii. CM i UMK to uczelnie państwowe i świeckie. Nowoczesna medycyna opiera się na wiedzy naukowej, a nie na dogmatach wiary. Jej dobrodziejstwa, z których wszyscy i wszystkie korzystamy, wywodzą się z niezależności nauki i autonomii zawodu lekarza/lekarki.

Ponadto w programie konferencji znajdujemy nazwiska osób znanych z kontrowersyjnych czy wręcz skandalicznych wypowiedzi w mediach. Jedna z prelegentek, Kaja Godek, jest znana właściwie tylko z tego. Jest to osoba, która w telewizji potrafi porównać zapłodnienie metodą in vitro do gwałtu (“Tak jest” w TVN 24, 8 września 2014; materiał dostępny w internecie). Uniwersytet powinien pozostać miejscem, w którym szczególnie dba się o wysoki poziom dyskusji - opartej na faktach oraz toczonej w atmosferze szacunku. Udostępnianie przestrzeni akademickiej osobom znanym wyłącznie ze skandali z pewnością temu nie służy.

Żyjemy w czasach realnego zagrożenia dla pozycji nauki oraz zdrowia i życia pacjentek.
Organizacje anti-choice aktywnie lobbują, by odmówić kobietom prawa do decydowania o własnym zdrowiu i ciele. Na skutek tych haniebnych działań pacjentki zmuszone są do korzystania z podziemia aborcyjnego. Gdy instytucje naukowe ulegają naciskom tych środowisk, świadomie przyczyniają się do odbierania kobietom prawa do podejmowania autonomicznych decyzji.

Dlatego apelujemy: Szanowni Rektorzy, nie pozwólcie na zakłamywanie rzeczywistości i szerzenie propagandy. Być może organizatorzy konferencji nie poinformowali Państwa o charakterze konferencji i tylko stąd bierze się fakt firmowania jej przez autorytet uczelni. Nasz apel jest więc przede wszystkim zwróceniem uwagi, że tego rodzaju przedsięwzięcia nie powinny mieć miejsca na cieszącym się wielkim zaufaniem i prestiżem Collegium Medicum UMK. Zwracamy się do Państwa - nie pozwólcie, aby fundamentalistki i fundamentaliści religijni forsowali swoje poglądy, powołując się na autorytet Uniwersytetu!

 


Partia Razem, Zarządy Okręgów Bydgoskiego i Toruńskiego    Skontaktuj się z autorem petycji