Petycja przeciwko wycince drzew na ulicy Słowackiego w Rzeszowie

slowacki.jpgSzanowny Pan

Tadeusz Ferenc

Prezydent Miasta Rzeszowa

Urząd Miasta Rzeszowa

Rynek 1, 35-064 Rzeszów

                                                      PETYCJA

w sprawie planowanej wycinki drzew na ul. Słowackiego w Rzeszowie i budowie prawoskrętu

Skrzyżowanie ul. Słowackiego z Szopena ma zostać przebudowane. Na ul. Słowackiego ma powstać dodatkowy prawoskręt, który ponoć ma zwiększyć przepustowość, ułatwić wyjazd i ograniczyć korki. To bardzo złudne myślenie. Nic takiego się nie stanie, a jedynym efektem tej nietrafionej inwestycji będzie wycinka cennych, kilkudziesięcioletnich drzew. Bardzo wielu mieszkańców Rzeszowa nie zgadza się na to! Nowy prawoskręt z ul. Piłsudskiego w stronę ul. Marszałkowskiej nie przyniósł pożądanych efektów. To samo będzie w tej sytuacji. Co do tego nie ma wątpliwości.

W dobie kryzysu klimatycznego i nadchodzącego kryzysu gospodarczego, marnowanie 1,4 mln złotych na wycinkę drzew i poszerzenie drogi, uważamy za absurdalne!
Drzewa w mieście stanowią naturalną barierę przed dużym natężeniem hałasu i zanieczyszczeniem powietrza. Wycinka drzew w ścisłym centrum miasta spowoduje niekorzystne zmiany mikroklimatu w tej okolicy. W dłuższym okresie odbije się to na pogorszeniu zdrowia mieszkanek i mieszkańców ulicy oraz Rzeszowa. Drzewa te tworzą pz ul. SŁowackiego piękną, zieloną, miejską ulicę, jak te w Berlinie, Wiedniu czy Oslo.

Nie dostrzegamy zasadności dla kolejnej nieprzemyślanej inwestycji drogowej, która w żaden sposób nie będzie miała wpływu na podniesienie komfortu funkcjonowania miasta, jazdy i jakości życia mieszkańców Rzeszowa. Nie przeprowadzono żadnych badań, nie ma dowodów, że ta inwestycja przyczyni się do poprawy sytuacji.

Zmniejszyć korki może jedynie rozwój transportu publicznego i rowerowego, a także kolej aglomeracyjna. Jeśli nie chcemy korków w Rzeszowie, zróbmy wszystko, aby jak najwięcej osób dojeżdżało rowerami, autobusami, hulajnogami czy koleją (w tym celu miasta sąsiednie miasta muszą zbudować parkingi przy dworcach PKP).

Apelujemy o natychmiastowe wycofanie się z tej nieprzemyślanej i absurdalnej decyzji! Uważamy, że drzewa przy ulicy Słowackiego należy zachować i odstąpić od budowy prawoskrętu. Nie rozwiąże on problemu korków podczas tzw. godzin szczytu. Doprowadzi jedynie do degradacji przestrzeni publicznej przy reprezentacyjnym gmachu Filharmonii Podkarpackiej.

Postulujemy:
- odstąpienie od budowy prawoskrętu;
- wstrzymanie wycinki drzew;
- zrobienie specjalistycznych badań natężenia ruchu, które pozwolą znaleźć rozwiązanie;
- warto rozważyć postawienie znaku B-21 "Zakaz skrętu w lewo", to rozwiązanie może poprawić sytuację, gdyż to kierowcy skręcający w lewo, blokują wyjazd większości, która jedzie w prawo;
- reorganizację ruchu w ścisłym centrum miasta;
- stworzenie rejestru drzew, wycinek drzew i nasadzeń;
- przywrócenie jednokierunkowej ul. Matejki (zakaz ruchu od Placu Farnego do ratusza);

Mamy nadzieję, że głos oraz dobro mieszkanek i mieszkańców ul. Słowackiego oraz Rzeszowa są dla władz miasta ważniejsze od tzw. przepustowości. Dlatego, jak powyżej, postulujemy przeprowadzenie badań ruchu, wprowadzenie być może zakazu skrętu w lewo w ul. Szopena, a nade wszystko apelujemy o zachowanie drzew!

Oczekujemy, że wsłucha się Pan w głos mieszkańców i podejmie działania w ich interesie. Wierzymy, że dobro mieszkanek i mieszkańców Rzeszowa jest dla Pana wartością nadrzędną, ważniejszą niż tzw. przepustowość. Pod petycją podpisało się ponad 600 mieszkańców miasta i wiele innych osób, w tym wielu mieszkańców ulicy Słowackiego. Rzeszowianie mają dość degradowania zieleni w mieście.

Z poważaniem,
Mieszkańcy Rzeszowa oraz osoby, którym zależy na dobry miasta

 


Krzysztof Jasiński - działacz społeczny    Skontaktuj się z autorem petycji