Petycja w sprawie natychmiastowego przywrócenia połączeń kolejowych na linii nr 292 oraz przeciw wykluczeniu komunikacyjnemu Gminy Czernica oraz wrocławskich osiedli: Swojczyce, Strachocin, Wojnów

Petycja w sprawie natychmiastowego przywrócenia połączeń kolejowych na linii nr 292 oraz przeciw wykluczeniu komunikacyjnemu Gminy Czernica oraz wrocławskich osiedli: Swojczyce, Strachocin, Wojnów.

Jako mieszkańcy Gminy Czernica oraz wrocławskich osiedli: Swojczyce, Strachocin, Wojnów, znajdujących się po wschodniej części Wrocławia, występujemy z petycją o przywrócenie połączeń kolejowych na linii nr 292 w trybie natychmiastowym.

Podczas, gdy na obszarze całego województwa dolnośląskiego prowadzi się szybkie i udane reaktywacje transportu kolejowego w postaci rewitalizacji, wzmocnienia oferty przewozowej bądź odbudowy całych traktów, samorząd Województwa Dolnośląskiego właśnie zawiadamia o kolejnym przesunięciu uruchomienia transportu kolejowego na linii 292.

Podaje się argument o rzekomym braku taboru kolejowego, choć tuż przed rozpoczęciem remontu tabor był dostępny i ku zadowoleniu mieszkańców jeździł po części linii na trasie Wrocław Wojnów – Wrocław Główny, a co więcej możemy przeczytać o planach ekspansji KD poprzez uruchomienie linii do Zakopanego i Świnoujścia.

Linia Kolejowa nr 292 tuż po remoncie znajduje się w znakomitym stanie technicznym. Przy wykorzystaniu prędkości rozkładowej pozwala na dotarcie z Jelcza-Miłoszyc do centrum Wrocławia przez intensywnie rozwijające się wschodnie osiedla Wrocławia i miejscowości gminy Czernica w czasie poniżej godziny, co jest czasem nieosiągalnym dla autobusu czy samochodu.

Miejscowości Gminy Czernica, jak i osiedla: Swojczyce, Strachocin, Wojnów są stale zakorkowane i nie gwarantują wygodnego i pewnego dojazdu. Mając do dyspozycji linię kolejową obok notorycznie zablokowanych dróg, Zarząd Województwa Dolnośląskiego po raz kolejny skazuje mieszkańców na nie-ekologiczny oraz nie-efektywny transport indywidualny. Czy rządzący nie widzą bardzo rozrastających się osiedli na wschód od Wrocławia, czy też nie chcą widzieć tego problemu?

Linia kolejowa posiada nową infrastrukturę przystankową zrealizowaną przez lokalne samorządy, co w połączeniu z dowozem autobusami na dworzec bądź wygodnymi parkingami jest receptą na sukces i może przekonać wielu ludzi na rezygnację z dojazdu samochodem.

Linia Kolejowa nr 292 może stanowić doskonały produkt transportowy wschodniej części województwa. Razem z Gminą Czernica i miastem Wrocław może stworzyć spójną sieć komunikacyjną, gdzie autobusy stanowiłyby sieć lokalną, dowożącą pasażerów do transportu średniodystansowego, jakim jest kolej. Warunkiem jest jednak REALNIE atrakcyjna oferta składająca się z kilku par pociągów, nie kasowana co chwilę z różnorakich powodów, budując tym samym PEWNOŚĆ dla podróżujących. Wschodnia ściana województwa dolnośląskiego jest obecnie całkowicie odcięta od nowoczesnego, szybkiego i ekologicznego transportu.

Prosimy o natychmiastowe zorganizowanie zastępczego taboru kolejowego do momentu dostarczenia fabrycznie nowego. Trudno uwierzyć w fakt, że takie czasowe wypożyczenia i przesunięcia taboru mogą stanowić problem dla Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Jako mieszkańcy docelowo wyrażamy postulat o wprowadzeniu atrakcyjnej oferty na tym odcinku w postaci wysokiej częstotliwości przejazdów, szczególnie w godzinach szczytu
(6:00 – 10:00, 14:00 – 18:00).


Przemysław Plewa    Skontaktuj się z autorem petycji
Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )