Petycja w sprawie poprawy warunków pracy koni dorożkarskich

Kraków, 5 września 2015 r.

Do Prezydenta Miasta Krakowa
Prof. Jacka MajchrowskiegoPetycja w sprawie poprawy warunków pracy koni dorożkarskich w Krakowie


Szanowny Panie Prezydencie,

My, mieszkańcy Krakowa, apelujemy do Pana, jako do Prezydenta naszego miasta, o jak najszybszą zmianę warunków pracy koni dorożkarskich w okresie letnim w Krakowie.

Kontrowersje wokół sprawy przebywania koni na słońcu w ogromnym upale przez wiele godzin dziennie, a przez to naruszanie ich dobrostanu, trwają od wielu lat. W ciągu tego czasu zdarzały się przypadki zasłabnięcia zwierząt i groźne wypadki. Liczne próby interwencji mieszkańców w tej sprawie u odpowiednich służb nie przyniosły konsekwencji legislacyjnych, mimo wyraźnej zmiany warunków atmosferycznych w Polsce.

Upał w letnie dni powoduje, że płyta Rynku jest nagrzana, a konie przez długi czas stoją na słońcu. Przepisy mówią jasno, że gdy temperatura przekroczy 28 stopni C w cieniu, dorożkarzy obowiązuje zakaz postoju pojazdów zaprzęgowych na Rynku Głównym, Małym Rynku i Placu Szczepańskim w godzinach 13:00 - 17:00. Mogą oni wtedy korzystać z postojów zastępczych, w zacienionych miejscach. Jednak naszym zdaniem to za mało! Lata są obecnie wyjątkowo upalne i warunki atmosferyczne w ciągu dnia zmieniają się tylko nieznacznie. Nierzadko o godzinie 11:00 na płycie Rynku jest ponad 30 stopni C.
W związku z tym domagamy się:

1. Wydłużenia godzin zakazu postoju koni na Rynku Głównym i Placu Szczepańskim od godziny 11:00 do 18:00, jeśli temperatura przekroczy wyznaczoną normę.

2. Zmiany dopuszczalnej temperatury, w której konie mogą przebywać na płycie Rynku i Placu Szczepańskim w wyznaczonych godzinach - z 28 stopni C (w cieniu) na 25 stopni.

Jednocześnie zaznaczamy, iż znane nam są wyniki „Raportu z badań nad określeniem warunków zoohigienicznych pracy koni dorożkarskich w Krakowie” oraz wiemy, iż od przyszłego roku postój na Małym Rynku nie będzie udostępniany.

Panie Prezydencie! Apelujemy do Pana o zrozumienie i empatię. Nasz protest popierają setki mieszkańców Krakowa a także wielu znanych ludzi z całej Polski.
Uprzejmie prosimy o bezzwłoczne podjęcie odpowiednich działań!
​​​​​