Petycja w sprawie remontu i rozbudowy boisk KS Drukarz do Tomasza Kucharskiego, Burmistrza Dzielnicy Praga-Południe Miasta Stołecznego Warszawy

Szanowny Panie Burmistrzu,

My niżej podpisani, zwracamy się do Pana jako rodzice, dziadkowie, opiekunowie dzieci trenujących w Klubie Piłkarskim KS Drukarz, z prośbą o wsparcie w przebudowie i uporządkowaniu terenu naszego klubu.

Klub Piłkarski Drukarz od prawie stu lat jest związany z Pragą Południe i jest integralną częścią naszej społeczności. Obecnie w klubie trenuje około 500 dzieci, które z pasją i zaangażowaniem rozwijają swoje umiejętności piłkarskie. Niestety infrastruktura klubowa nie dorównuje ich ambicjom i marzeniom. Marzymy o nowoczesnym obiekcie, który nie tylko będzie bezpieczny, ale także zainspiruje nasze dzieci i kadrę szkoleniową do dalszego rozwoju.

Z informacji, które posiadamy, wiemy że Zarząd klubu złożył wniosek o przebudowę obiektu, aby na miejscu dzisiejszego boiska głównego stworzyć dwa pełnowymiarowe boiska piłkarskie - jedno ze sztuczną murawą, drugie z naturalną. Taka modernizacja pozwoli naszym dzieciom trenować w warunkach godnych ich talentu i zapału.

Obecna infrastruktura pozostawia wiele do życzenia. Przy boisku głównym, połowa trybun jest w ruinie, co stanowi zagrożenie oraz szpeci okolice Parku Skaryszewskiego. Praktycznie w każdy weekend w Klubie są podejmowane drużyny z innych klubów z Mazowsza. KS Drukarz powinien być wizytówką Pragi Południe a obecnie jest dokładnie odwrotnie.

My jako rodzice KS Drukarz często kibicujemy naszym dzieciom na meczach wyjazdowych i patrzymy z zazdrością na infrastrukturę innych warszawskich i podwarszawskich klubów. Niestety nasz KS Drukarz zdecydowanie odstaje standardem od wszystkich klubów jakie mieliśmy okazję odwiedzać. Zadbane szatnie i boiska z dobrym oświetleniem powinny być standardem. Jedno pełnowymiarowe boisko to za mało na potrzeby tylu trenujących dzieci, szczególnie tych ze starszych roczników.

Przebudowa boisk wraz z przyległą infrastrukturą pozwoli dzieciom na treningi odpowiadające ich potrzebom rozwojowym. To również wpłynie pozytywnie na kadrę trenerską, która chce szkolić swoich podopiecznych w odpowiednich, bezpiecznych warunkach.

Wychowanie w duchu sportowym ma nieoceniony wpływ na ich rozwój fizyczny i psychiczny. Dzięki regularnym treningom nasze dzieci uczą się dyscypliny, pracy zespołowej, wytrwałości oraz nawiązują wartościowe przyjaźnie. Sport staje się dla nich alternatywą dla spędzania czasu przed ekranami komputerów, co przekłada się na ich zdrowie i samopoczucie.

Sport to również profilaktyka zaburzeń psychicznych, a to powinna powinno być priorytetem polityki społecznej w każdej gminie. Zapewne zna Pan dane dotyczące stanu psychicznego dzieci i młodzieży. Aż 28 proc. przebadanych dzieci nie ma chęci do życia; co dziesiąty uczeń w Polsce deklaruje, że podjął próbę samobójczą, blisko 40 proc. doświadczyło myśli samobójczych. Co drugi nastolatek ma skrajnie niską samoocenę i fatalne zdanie o własnej sprawczości; ponad 80 proc. w kłopotliwej sytuacji nie potrafi znaleźć rozwiązania i nie radzi sobie ze stresem dnia codziennego.

Inne badania jednoznacznie pokazują, że regularna aktywność fizyczna, minimum 3 razy w tygodniu, może skutecznie zmniejszać ryzyko zachorowania na depresję. Patrząc na rolę jaką KS Drukarz odgrywa w życiu naszych dzieci, naszym zdaniem oczywiste jest, że dbałość o infrastrukturę klubową, która umożliwia jak największej liczbie dzieci regularne treningi, to dbałość o ich szczęśliwą przyszłość.

Rok 2026 będzie dla Klubu Piłkarskiego Drukarz rokiem szczególnym, ponieważ obchodzi stulecie istnienia. Byłoby niezwykle symboliczne i budujące, gdybyśmy mogli świętować ten jubileusz na nowoczesnym, zmodernizowanym obiekcie. Taki krok byłby kamieniem milowym w historii naszego klubu i wielkim ukłonem w stronę tradycji, która łączy nas z Pragą Południe.

Zdajemy sobie sprawę, że inwestycje tego rodzaju wymagają znacznych środków finansowych. Jednakże, inwestycja w zdrowie i rozwój dzieci to najlepsza inwestycja, która z pewnością szybko się zwróci m.in. dzięki ograniczeniu wydatków na leczenie otyłości czy chorób psychicznych.  

Chcemy podkreślić, że nasza gmina w ostatnich latach już dwukrotnie finansowała remont stadionu "Orła", przeznaczając na ten cel blisko 30 mln zł. Tymczasem liczba dzieci ćwiczących lekkoatletykę jest nieporównywalnie mniejsza. W tym kontekście remont obiektów KS Drukarz, rozłożony na etapy, wydaje się możliwy.

Jako rodzice, dziadkowie, opiekunowie jesteśmy zdeterminowani, aby projekt remontu i przebudowy KS Drukarz doprowadzić do finału. Zależy nam na dobrej współpracy i wspólnym określeniu, co jest możliwe z perspektywy gminy, klubu i rodziców. Chcemy aktywnie uczestniczyć w realizacji tego przedsięwzięcia i wspierać jego rozwój. Wielu z nas jest mocno związanych z Pragą Południe – to nasza dzielnica i chcemy być z niej dumni.

Uważamy, że Praga Południe, dzielnica, w której zamieszkuje ćwierć miliona Warszawiaków, zasługuję na przynajmniej jeden przyzwoitej jakości ośrodek piłkarski. Mamy również pomysły, jak uczynić KS Drukarz miejscem, które będzie służyło różnym pokoleniom mieszkańców naszej dzielnicy.

W związku z tym prosimy o spotkanie, aby omówić nasze propozycje i wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania. Nie oczekujemy, że wszystko uda się od razu, ale prosimy o ustaleie tego co i w jakim czasie jest możliwe.

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Sylwia Ziemacka będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Nie wyświetlimy Twojego adresu publicznie online.

Nie wyświetlimy Twojego kodu pocztowego publicznie online.


Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...