Petycja w sprawie równouprawnienia dzieci represjonowanych przez komunę
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 32. Zasada równości obywatela wobec prawa mówi:
1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
[Dz.U.1997.78.483-Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.]
Wnosimy o pomoc w skutecznym wyegzekwowaniu tego zapewnienia Państwa Polskiego o zagwarantowaniu polskim obywatelom równego traktowania przez polskie prawo, niezależnie od narodowości, wyznania, koloru skóry, orientacji seksualnej, ale także niezależnie od ich wieku...
Obowiązująca obecnie Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej... z dnia 25 marca 2015 r. poprzez nieprecyzyjne zapisy powoduje powstanie precedensu rażąco nierównego traktowania obecnie dzieci, które były represjonowane w okresie trwania w naszym kraju ustroju komunistycznego w stosunku do osób dorosłych, które znajdowały się w tamtym czasie w analogicznej sytuacji.
USTAWA z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych stwierdza co następuje (m. in.):
Art. 3. Osobą represjonowaną z powodów politycznych jest osoba, która w okresie od dnia 1 stycznia 1956 r. do dnia 31 lipca 1990 r.:
(...)
4) była poszukiwana listem gończym, oskarżona lub skazana za popełnienie przestępstwa lub wielokrotnie skazywana za popełnienie wykroczenia, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce.
Mając na względzie elementarne poczucie sprawiedliwości oraz potrzebę okazania przez Państwo Polskie wdzięczności wobec ludzi, których totalitarny system komunistyczny represjonował w czasie kiedy osoby te nie ukończyły jeszcze nawet 17. r. życia -
POSTULUJEMY
zmianę w brzmieniu wyżej cytowanego art. 3 par. 4. ww. ustawy.
Proponujemy uzupełnienie pow. paragrafu o sformułowanie:
"bądź wobec której orzeczono postanowieniem sądu dla nieletnich zastosowanie środków poprawczych lub wychowawczych".
W wyniku zastosowania tej niewielkiej korekty (zmiany) brzmienie całego paragrafu 4. wyglądałoby następująco:
4) była poszukiwana listem gończym, oskarżona lub skazana za popełnienie przestępstwa lub wielokrotnie skazywana za popełnienie wykroczenia, bądź wobec której orzeczono postanowieniem sądu dla nieletnich zastosowanie środków poprawczych lub wychowawczych, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania politycznych praw człowieka w Polsce.
Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej wymienia ścisłe ramy, w jakich ma się poruszać w swoim orzecznictwie w sprawach potwierdzania statusu osób represjonowanych - Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zakreślone ramy są obszerne i, jak się na pozór wydaje - dosyć wyczerpujące zagadnienie. A jednak Ustawodawca definiując w 2015 r. status osoby represjonowanej nie uwzględnił licznych innych form działalności antykomunistycznej, które pociągały za soba daleko idące konsekwencje niekiedy mające znaczący wpływ na dalsze życie osób represjonowanych. Wyłączone zostały m. in. czyny niezagrożone sankcjami karnymi, chociaż nakładane przez reżim komunistyczny za ich popełnienie sankcje były adekwatne (zdaniem ówczesnych komunistycznych władz) do sankcji karnych. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w przypadku osób represjonowanych za działalność antykomunistyczną jeszcze przed ukończeniem przez te osoby 17. roku życia. Takie osoby – były wprawdzie sądzone przez sądy dla nieletnich na podstawie skierowanych przez komunistyczną prokuraturę do tych sądów powiadomień o popełnieniu przez nieletnich przestępstw z tzw. „politycznych” artykułów ówczesnego kodeksu karnego. Jednakże – te osoby nie otrzymywały orzeczeń w formie wyroków, a wyłącznie w formie postanowień. Toteż, czytając ściśle literalnie zapisy Ustawy o działaczach…, gdzie jest mowa wyłącznie o orzeczeniach w formie wyroków – tak sformułowane zapisy ww. ustawy całkowicie wykluczają osoby, które były represjonowane przed ukończeniem 17. roku życia z orzecznictwa prowadzonego przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w sprawie potwierdzania statusu osoby represjonowanej. Tak zapisane w Ustawie o działaczach… kryteria potwierdzania statusu osoby represjonowanej powodują powstanie elementarnej nierówności i niesprawiedliwości w podejściu do części b. działaczy opozycji antykomunistycznej. Tak sformułowane zapisy ww. ustawy dotyczą niemal w 100% zjawisk i represji, jakie mogły zaistnieć wobec osób, które w latach ‘80 były już pełnoletnie. Ustawa ta pomija natomiast i przemilcza osoby, które w latach ‘80 podejmowały już w pełni świadomą walkę z systemem komunistycznym i, które w związku z tą walką poddawane były konkretnym i dotkliwym represjom ze strony ówczesnego aparatu tzw. bezpieczeństwa publicznego, ale - nie były wówczas jeszcze pełnoletnie.
Kryterium rzeczywistego (literalnie czytanego) zagrożenia odpowiedzialnością karną wyłączające nieletnich z kategorii osób mogących ubiegać się o potwierdzenie im statusu osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego, jest ze wszech miar krzywdzące, zwłaszcza w przypadkach szczególnych, gdy dolegliwość represji jakim poddawane było dziecko miała negatywny wpływ na jego dalsze losy.
Całkowite pominięcie w ustawie o działaczach opozycji… osób niepełnoletnich w czasach PRL, pominięcie tych nieletnich wówczas ludzi - dzieci podziemia niepodległościowego przez ich starszych kolegów w walce jest nie tylko ze wszech miar niesprawiedliwe, ale również jest niehonorowe...
Gdyby w podobny sposób o swoich młodszych kolegach z Powstania Warszawskiego, z Szarych Szeregów myśleli po wojnie ich starsi koledzy z Armii Krajowej to dzisiaj nasze dzieci nie uczyłyby się w szkole na lekcjach historii, że harcerze z Szarych Szeregów byli takimi samymi żołnierzami Niepodległej jak żołnierze z AK...
Warto zadawać pytanie – dlaczego dla dzisiejszej Polski jej najmłodsi żołnierze, którzy w czasach trwania w Polsce - PRL walczyli o tę Polskę, ponosili tej walki bardzo przykre konsekwencje, nie są uznawani przez tę dzisiejszą Polskę za ludzi godnych, aby przyznać im status osoby represjonowanej...
To jest niesprawiedliwe, a zarazem i – dyskryminujące dzieci represjonowane przez komunistyczny reżim. Odmawianie potwierdzenia statusu osoby represjonowanej tylko z uwagi na okoliczność, że dana osoba w chwili doznawania represji była jeszcze dzieckiem jest w istocie kolejną represją w całym ciągu represji rozpoczętych jeszcze przez komunistów, a kontynuowanych już obecnie przez Niepodległą Polskę, którą również i takie represjonowane dzieci w jakiejś drobnej części wywalczyły, za co obecnie ta dzisiejsza Niepodległa Polska odmawia im nawet statusu osób represjonowanych.
Należy szczególnie podkreślić fakt, że poważny problem konstyutucyjny z jakim mamy do czynienia w Ustawie o działaczach opozycji antykomunistyczneju..., w zakresie różnicowania w traktowaniou osób dorosłych oraz dzieci, które były represjonowane w czasach trwania w Polsce komunizmu za ich walkę o odzykanie przez Polskę Niepodległości został dostrzeżony zarówno przez Rzecznika Praw Obywatelskich jak również przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Wydziały legislacyjne obydwu tych instytucji zaopiniowały pozytywnie próby zmiany ww. ustawy pod kątem wpisania do niej również zasądzania przez sądy dla nieletnich w czasie trwania systemu komunistycznego osobom poniżej 17. roku życia, które walczyły z komuną, środków wychowawczych oraz środków poprawczych. Niestety, pomimo oficjalnego poparcia tych zmian legislacyjnych zarówno przez Rzecznika Praw Obywatelskich, jak również przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - tak senat, jak również sejm nie dostrzegają żadnego problemu w fakcie łamania polskiej konstytucji przez Ustawę o działaczach opozycji antykomunistycznej w tak podstawowej sprawie jak równość wszystkich obywateli... Senat w dniu 8 czerwca 2022 r. zadecydował, że nie będzie procedował tej sprawy, a w sejmowej "zamrażarce" od 28 września 2022 r. leży projekt zmiany ustawy o działaczach opozycji... złożony przez grupę posłów, który to projekt w przypadku jego zaakceptowania przez sejm zmieniałby ww. ustawę dokładnie w zakresie umożliwienia represjonowanym dzieciom stanu wojennego ubieganie się o potwierdzenie statusu osoby represjonowanej (przy czym, jako stan wojenny rozumiemy cały okres lat '80 XX wieku, gdyż fakt zniesienia stanu wojennego nie oznaczał unieważnienia również prawa, które ów stan wojenny polskiemu społeczeństwu narzucił...).
Nie wolno w niepodległym już i demokratycznym państwie dyskryminować obywateli.
Nie wolno stosować podwójnych standardów w ocenie danego czynu tylko z uwagi na to kto go dokonał, tj. pełnoletni czy małoletni obywatel…
Obowiązująca obecnie „Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych” poprzez nieprecyzyjne zapisy powoduje powstanie precedensu pominięcia i - wykluczenia dzieci, które były represjonowane w PRL.
Wnosimy o zmianę Ustawy o działaczach... poprzez wprowadzenie wyżej opisanej bardzo niewielkiej poprawki w zapisie jednego z jej paragrafów, co na pewno będzie miało kolosalne, pozytywne znaczenie dla pewnej określonej ilości osób pokrzywdzonych w czasach komunizmu, które były dotąd przez Ustawę o działaczach opozycji… pomijane i dyskryminowane wyłącznie z uwagi na wiek, w jakim osoby te podejmowały działalność podziemną i z tego powodu były represjonowane.
Wskazane jest opracowanie rozwiązania legislacyjnego umożliwiającego nieletnim z czasów trwania w Polsce reżimu komunistycznego, którzy przez ten reżim byli represjonowani z powodu ich walki o niepodległość, ubieganie się o przyznanie statusu osoby represjonowanej, na równi z osobami dorosłymi, którzy nie mają obecnie żadnej trudności z otrzymaniem ww. statusu potwierdzającego stosowane wobec nich przez komunę represje.
Prosimy o pomoc w przywróceniu sprawiedliwości i należnego miejsca w historii tym, którzy tej sprawiedliwości nie zaznali nawet w dzieciństwie, a brak poczucia sprawiedliwości odczuwają do dnia dzisiejszego Obecna Rzeczpospolita Polska odmawiając tym krzywdzonym przez komunę dzieciom prawa do należnego im statusu osób represjonowanych odbiera tym dzieciom honor - wpisując się ty samym w dalszy etap represji, które były stosowane wobec tych dzieci w okresie trwania w naszym kraju systemu totalitarnego…
_________________________________________________________________________
UWAGA!!!
Ważne dokumenty dotyczące tej sprawy zamieszczone są
pod internetowym adresem: https://dzieci-stanu-wojennego.blogspot.com/
Zbigniew Czertwan Skontaktuj się z autorem petycji