Petycja w sprawie rozważnego obsadzenia stanowiska Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Pan Bartłomiej Sienkiewicz

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

W dniu 26.01.2024 r. podano informację, że z biura Generalnego Konserwatora Zabytków  do opolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęła nominacja dla Moniki Ożóg, która miałaby zostać Opolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.  

Jesteśmy tą informacją zdruzgotani.  

W 2022 roku prawomocnym wyrokiem sąd uznał Monikę Ożóg winną popełnienia plagiatu, co według nas moralnie dyskwalifikuje kandydatkę.   Rzecz dotyczyła koncepcji programowej Moniki Ożóg przedłożonej w konkursie na stanowisko dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego, która w części wykorzystywała program Jarosława Suchana, dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi (sąd warunkowo umorzył postępowanie, w związku z tym Monika Ożóg, pomimo  uznania winną zarzucanego jej czynu, formalnie posiada  status osoby niekaranej).  

Zgodnie z naszą wiedzą,  kandydatka nie spełnia także warunku zapisanego w p. 2  art. 91 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r.  o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, tj. nie posiada co najmniej 5-letniego stażu pracy w jednej z dziedzin związanych z ochroną zabytków. Ponadto, mimo, iż legitymuje się dyplomami z zakresu historii i historii sztuki, jej dotychczasowy dorobek zawodowy i zainteresowania badawcze skupiają się na historii starożytnej i wczesnośredniowiecznej – obszarach dość odległych od pola działania konserwatora na terenie województwa opolskiego.  

Nasze emocje doskonale opisuje komentarz Jarosława Suchana, osoby której prawa autorskie zostały naruszone przez Monikę Ożóg. We wpisie, który pojawił się w mediach społecznościowych Jarosław Suchan pisze: „Każdy może popełnić błąd i każdy ma prawo, by dostać drugą szansę. Ale w tym przypadku nie o drugą szansę chodzi, tylko o mianowanie na wysokie stanowisko, na które jest się powoływanym ze względu na wysokie kompetencje, uznany dorobek i odpowiednie kwalifikacje etyczne. Mam wrażenie, że nie jest to ten przypadek.”  

Zwracamy się więc z prośbą o rozważenie rezygnacji z tej kandydatury w imię przywracania standardów praworządności. Urząd Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków powinien objąć  godny  kandydat o nieposzlakowanej opinii, dostatecznym doświadczeniu i rozległej przedmiotowej wiedzy merytorycznej.  

Stoimy również na stanowisku, że należy rozpocząć działania zmierzające do odpolitycznienia urzędu Generalnego Konserwatora Zabytków, bo istniejący stan rzeczy jest przyczyną tej dyskusyjnej nominacji.  

Równocześnie prosimy o rozważenie stosowania bardziej transparentnej procedury obsady ważnych stanowisk w administracji publicznej, najlepiej w trybie konkursowym, z uwzględnieniem głosu opinii publicznej, w tym organizacji społecznych.  

Mieszkanki i mieszkańcy naszego regionu, którzy wykazali przez ostatnie lata wielką mobilizację w obronie demokracji i praworządności, m.in. głosując tak licznie w wyborach 15 października, nie wyrażają zgody na dalsze praktyki na podejmowanie takich decyzji w zaciszu gabinetów politycznych, w oparciu o partyjne targi czy towarzyskie układy. Oczekujemy transparentności, kryteriów merytorycznych i etycznych, a przede wszystkim stworzenia procedur uwzględniających opinię różnych środowisk, w tym społeczeństwa obywatelskiego. Nie zgadzamy się na dyktat polityczny ponad naszymi głowami.