Petycja w sprawie uregulowania zawodu kosmetologa

Petycja w sprawie uregulowania zawodu kosmetologa

Stowarzyszenie Krajowa Izba Kosmetologii oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii „Przyjazna Kosmetyka” apelują o prawne uregulowaniekwestii związanych z zawodem kosmetologa. Petycję swoją motywujemy osobistymi doświadczeniami oraz dbałością o bezpieczeństwo naszych klientów. Nasza motywacja wynika z następujących powodów:

 1. Jako Kosmetolodzy utożsamiani jesteśmy z kosmetyczkami lub technikami usług kosmetycznych,  którzy posiadają wykształcenie zawodowe lub pomaturalne. Zdarza się także osoby, które ukończyły wyłącznie krótkie kursy przyspasabiające do zawodu, czy też kursy specjalistyczne np. manicure. Umiejętności i kompetencje kosmetologów są znacząco wyższe. 

Zawód kosmetyczki podlega archaicznemu prawu z lat50-tych XX wieku i jest połączony w jedną grupę z fryzjerami (wykaz PKD). Te stareregulacje często określają granice działania „kosmetyczki” na „przerywaniu naskórka”, co - choćby w przypadku piercingu czy tatuaży - jest anachroniczne. Aktualizacja aktów prawnych jest tutaj niezbędna.

 2. Kosmetolog to osoba z wyższym wykształceniem, absolwentka wydziału bądź kierunku kosmetologia na akademiach medycznych bądź w wyższych szkołach zawodowych. To posiadaczka dyplomu ukończenia uczelni wyższej z tytułem „kosmetologa”.

 3. Zawód KOSMETOLOGA w naszym kraju powołały do życia i wykreowały (po transformacji ustrojowej)Akademie Medyczne w celach komercyjnych. Zawód nasz idealnie podążył w ślad za rozwojem wiedzy medycznej, farmacji, kosmetologii, inżynierii kosmetycznej  i technologii sprzętów do pielęgnacji urody (fale radiowe, światło, ultradźwięki, lasery, itp.). Zawód ten jest odpowiedzią na oczekiwania społeczne związane z rozwojem cywilizacji. 

Nie zadbano jednak o określenie i sformalizowanie naszych kompetencji zawodowych oraz umocowanie prawne nowoczesnego zawodu funkcjonującego w świadomości społecznej.
Obecnie kosmetolog” widnieje jedynie w wykazie zawodów oraz na naszych dyplomach ukończenia studiów. My w sensie prawnym - NIE ISTNIEJEMY! 

 4. Problem prawnego umocowania naszego zawodu ma już ponad 20 lat, bo pierwszy nabór na studia kosmetologiczne miał miejsce w 1997 roku

Nie chcemy dłużej pracować i prowadzić działalności gospodarczej w poczuciu niepewności lub – jak chcą niektórzy – nie mieszczenia się w regułach prawa, które i tak nas nie dotyczą.

Większość kosmetologów wykształcenie sfinansowała sobie sama (studia zaoczne, kursy specjalistyczne etc.) lub przy wsparciu rodziny.

Obecnie oczekujemy jedynie, aby nasze Państwo stworzyło nam warunki bezpiecznej pracy i rozwoju zawodowego.

 Zarząd Stowarzyszenie na Recz Rozwoju Kosmetologii Przyjazna Kosmetyka”

Beata Wątorowska -  Prezes                                            

Grażyna Zych – V-ce Prezes                                          

Dorota Markowska Skarbnik                                  

Katarzyna Nowacka – członek

Julita Stępień- członek

Za Stowarzyszenie Krajowa Izba Kosmetologów – Iwona Wójcik

 


Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kosmetologii Przyjazna Kosmetyka, Krajowa Izba Kosmetologów    Skontaktuj się z autorem petycji

Podpisz petycję

Podpisując, upoważniam Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kosmetologii Przyjazna Kosmetyka, Krajowa Izba Kosmetologów do przekazania informacji podanych przez mnie w formularzu osobom, które podejmują decyzje w niniejszej kwestii.


LUB

Otrzymasz e-mail z linkiem potwierdzającym Twój podpis. Aby mieć pewność, że otrzymasz nasze wiadomości e-mail dodaj info@petycjeonline.com do swojej książki adresowej lub listy bezpiecznych nadawców.

Pamiętaj, że nie możesz potwierdzić swojego podpisu, odpowiadając na tę wiadomość.
Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...

Script executed with success this is not html: Array ( [type] => 2 [message] => Trying to access array offset on value of type null [file] => /home/petitions/public_html/sign_petition.php [line] => 31 )