Petycja w sprawie uwzględnienia branż PKD 85.5 i 85.6 w Tarczy Antykryzysowej

Czy Wasze dzieci tęsknią za zajęciami z robotyki? Czy z utęsknieniem czekacie na próby swojego chóru? Czy interesuje Was, kiedy będzie można wrócić na zajęcia z malarstwa?...

Z powodu pandemii zajęcia nie mogą się odbywać, a branża edukacji pozaszkolnej pozostała bez wsparcia rządu. Przez lata pracy dyrygenta stworzyłam wspaniałe 9 chórów amatorskich, a teraz stoję przed wizją konieczności rozwiązania ich. W podobnej sytuacji znajdują się moi koledzy z całej Polski pracujący zarówno w małych świetlicach wiejskich jak i domach kultury w dużych miastach. Jeżeli teraz zadziałamy to powrót do zajęć będzie możliwy. Prosimy Państwa o wsparcie naszej petycji do Premiera o uwzględnienie naszej działalności w tarczy antykryzysowej.

 

Szanowny Pan Mateusz Morawiecki                                                                                 

Szanowny Panie Premierze,

Procedowany w Sejmie projekt ustawy z dnia 26 października 2020 o zmianieustawy o  szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i  zwalczaniem   COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych[1], zwany dalej „Projektem”, zmusza przedsiębiorców wielu branż do zaprzestania działalności. W  krytycznej sytuacji znalazły się firmy prowadzące pozaszkolne formy edukacji (PKD 85.5), działalność wspomagającą edukację (PKD 85.6), w  tym: pozaszkolne formy edukacji artystycznej (PKD 85.52, PKD 85.52.Z.), naukę języków obcych (PKD 85.59.A), pozaszkolne formy edukacji z  zakresu nauki jazdy i  pilotażu (PKD 85.53, 85.53.Z.), pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (85.59.B), działalność wspomagającą edukację (PKD 85.60.Z.). Z powodu pandemii i wprowadzonych obostrzeń, przedsiębiorcy branż objętych kodami PKD 85.5, PKD 85.6 i pokrewnymi, utracili możliwość utrzymania płynności finansowej. Wzaistniałej sytuacji niezrozumiałe jest nieuwzględnienie w  Projekcie możliwości ubiegania się o zwolnienie z ZUS i świadczenie postojowe wszystkich branż związanych z  pozaszkolnymi formami edukacji i działalnością wspomagającą edukację.

W związku z powyższym postulujemy zlikwidowanie ograniczenia związanego z posiadaniem odpowiedniego kodu PKD i pozostawienie kryterium spadku obrotu jako jedynego warunku do ubiegania się o świadczenie postojowe oraz zwolnienie z ZUS. W szczególności prosimy o objęcie wsparciem działalności obejmujących pozaszkolne formy edukacji (PKD 85.5) oraz wspomagających edukację (PKD 85.6).            

Uwzględnienie naszej branży w Tarczy Antykryzysowej pozwoli na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw, pośrednio wpłynie na sytuację osób fizycznych zatrudnionych na  umowach zlecenie i umowach o dzieło, którzy po ustaniu pandemii wciąż zachowają miejsce pracy. Uważamy, że edukacja powinna być priorytetem państwa, a  ograniczenie pozaszkolnych form edukacji pogłębi kryzys w polskiej oświacie. Dostęp do  różnorodnych form zajęć pozalekcyjnych powinien być zapewniony nawet w minimalnym zakresie, niezależnie od sytuacji pandemicznej, by uczniowie mieli możliwość rozwoju pasji i zainteresowań, których nie rozwijają w szkołach.              

Prosimy o podjęcie inicjatywy legislacyjnej umożliwiającej objęcie wsparciem Tarczy Antykryzysowej przedsiębiorców wykazujących spadek obrotów, prowadzących działalność wspomagającą edukację i pozaszkolne formy edukacji.  

                                                                          Z wyrazami szacunku,

 

Do wiadomości:

Pani Elżbieta Witek

Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

Ul.Wiejska 4/6/8 00-902 Warszawa