Zniesienie obowiązkowej matury z matematyki.

                                                                                              Łódź, 05.01.2025      

Anna Drożdż

 a.drozdz_psycholog@poczta.onet.pl  

 

 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

ul. Wiejska 4/6/8

00-902 Warszawa

 NR petycji  BKSP_155-X-445/25

   

Petycja o zniesienie obowiązkowej matury z matematyki.  (art. 63 Konstytucji RP). Jeśli popierasz , podpisz, udostępnij dalej. Chcesz pomóc , masz pomysł , napisz do mnie.

Zwracam się z żądaniem zniesienia obowiązkowej, pisemnej matury   z matematyki. Obecny system edukacyjny, który wymaga od każdego ucznia przystąpienia do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu, nie odpowiada różnorodnym potrzebom, talentom, możliwościom intelektualnym młodych ludzi w Polsce.  

Uzasadnienie:  

1. Dziś matura z matematyki to narzędzie do segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans. Rozwój ma wiele twarzy. Są wśród uczniów wybitni: humaniści, baletnice, plastycy, przewodnicy turystyczni, hotelarze, uczniowie o zdolnościach lingwistycznych. Są także uczniowie z różnego rodzajami zaburzeniami takimi jak: Fas, dyskalkulia, zakłócenia orientacji w schemacie relacji przestrzennych, zakłócenia w wyobraźni przestrzennej, trudności w rozpoznawaniu i używaniu symboli, problemy z kopiowaniem liczb i obliczeń, problemy z zastosowaniem matematyki w zadaniach praktycznych, sztywność myślenia – niemożność wybrania właściwej strategii w rozwiązywaniu problemu i w zamianie strategii na inną, abstrakcyjność myślenia, czy spektrum autyzmu.

 2. Jako psycholog i matka uczennicy w szkole średniej jestem przekonana, że nie każdy uczeń posiada predyspozycje do nauki matematyki na poziomie maturalnym, a jej obligatoryjność powoduje stres i obciążenie psychiczne, które często wpływają negatywnie na zdrowie psychiczne młodzieży. W efekcie wiele osób mimo wysokiego poziomu nie osiąga wymarzonego wyniku na maturze, co ogranicza ich możliwości dalszego rozwoju edukacyjnego oraz zawodowego – baletnica, plastyk, pilot turystyki, uczeń ze spektrum autyzmu z niezdaną maturą z matematyki, uczennica klasy maturalnej, która już nawet nie podejmuje prób w rozumowaniu, mimo korepetycji, ćwiczenia, gdyż ma dość. Wielu uczniów podkreśla, że uczenie się przedmiotu, którego się nie znosi, jest: koszmarem, stresem, przedłużającym napięciem. Młodzież, zamiast skupić się na tym, co lubi, męczy się z tym czego nie znosi. (NIK także o tym wspomina w raporcie).

 3. Uważam, że system maturalny winien być zmieniony. Język polski i język obcy bez zmian. A następnie dodatkowy przedmiot pisemny do wyboru z całego katalogu (matematyka, fizyka, chemia, geografia, biologia, historia czy inne) i oczywiście rozszerzenie lub inny wybór. Niemniej z wyłączeniem matematyki, gdyż najwięcej uczniów oblewa właśnie  ten przedmiot. Niebywałe jest, że młodzi ludzie wieku 18 lat mogą głosować, kupić legalnie: papierosy, alkohol, mogą uprawiać hazard, a nie mogą na swoim egzaminie dojrzałości dokonać wyboru przedmiotu obowiązkowego, który ich interesuje.

 4. System edukacyjny powinien wspierać różnorodność talentów, a nie wymuszać jednolite kryteria oceny, które nie uwzględniają indywidualnych możliwości intelektualnych, zdolności i potrzeb uczniów.  NIK o nauczaniu matematyki w szkołach wielokrotnie podkreślał, że przyczyna niezdanej matury z matematyki tkwi w wadliwym procesie nauczania. Nie dzieli się klas na grupy pod względem umiejętności i wiedzy oraz nie dostosowuje się zadań i tempa pracy na lekcji do możliwości uczniów.                        

Obecnie w wielu szkołach średnich klasy są przeładowane (powyżej 34 osób), wiele osób już na egzaminie ósmoklasisty ma bardzo niski wynik z matematyki i te braki tylko się ciągną. Zamożni mają szansę na korepetycje i jakoś ich dzieciom idzie w granicach do 30-40 %, oscylują między ocenami 1,1 +, 2, 2+.  Zapewniam, że Ci uczniowie nie zostaną inżynierami.  Maturzysta, który ledwo zdał egzamin z matematyki z wynikiem w okolicach 30-40 proc. nie planuje swojej przyszłości na kierunkach politechnicznych (o czym często wspominają naukowcy z owych uczelni- lobbowanie). Natomiast niezdanie matury z matematyki blokuje rozwój  wielu uczniom.

    Niezamożne dzieci tylko zmagają się z porażką, wstydem, niskim poczuciem własnej wartości. Choć szkoła stara się pomóc, wyrównać szanse -dodatkowe lekcje dla licznych grup, to niestety lęk przed porażką, poczucie bezradności i niemoc tworzą blokady psychiczne, zaburzenia lękowo – depresyjne oraz osamotnienie w maturalnym cierpieniu matematycznym.                   

Dlatego zwracam się z prośbą i kieruję petycję o zniesienie obowiązku przystępowania do egzaminu maturalnego z matematyki. Proszę, zostawmy matematykę dla chętnych pasjonatów. Szanujmy różnorodność umysłów.  

Przypisy: Raport OECD (2023) wskazuje, że poziom stresu wśród uczniów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie.  

Badania CBOS (2022) pokazują, że ponad 60 % uczniów uważa obowiązkową maturę z matematyki za zbędną.

  Informuję, że przewiduję upublicznienie treści niniejszej petycji na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

  Anna Drożdż psycholog, mama.  

 

Ważne: 

1.Jeśli zgadzasz się ze mną, prześlij ,promuj  petycję np. Messenger,  Facebook, Instagram,YouTube, inne. Wstaw petycję gdzie masz zasięg. To bardzo ważne, bardzo Ciebie o to proszę. Dlaczego ? Istnieje tzw. zjawisko dyfuzji odpowiedzialności, efekt widza, które zakłada, że im więcej osób przygląda się jakiemuś krytycznemu zdarzeniu (np. wypadkowi), to maleje szansa na udzielenie pomocy ofierze. Osobista odpowiedzialność za podjęcie reakcji „rozprasza” się między wszystkich obserwatorów – tu wszystkich czytających. TY pomyślisz, ja tylko podpiszę . Wówczas  ja mogę sobie nie poradzić, bo będzie nas za mało .Konieczne jest promowanie i udostępnienie petycji działa tylko poczta pantoflowa . System edukacyjny nie słyszy od lat tj. od raportu NIK , badania EDUNAV lęk matematyczny ,że przygotowanie do matury z matematyki to temat , który trzeba podjąć. Zwłaszcza w dobie kryzysu psychicznego dzieci i młodzieży o którym tyle się mówi. 

Dnia 25 czerwvca  odbyło się Posiedzenie Komisji ds. Petycji w Sejmie uchwalono dezyderat. Petycja będzie procedowana.

 

 2.AKTYWNOŚĆ OBYWATELSKA.        

 Zwracam się do Ciebie i proszę Cię o aktywność obywatelską .Jeśli Ważni Ludzie nas nie usłyszą, nikt nie zwróci na nas uwagi.

 Proszę Was Rodziców, Młodzież o pisanie indywidualnych listów w związku z problemem matematycznym. Są to świadectwa Waszych osobistych historii, które są potrzebne, by zwrócić uwagę na problem matematyczny szeroko dotykający dzieci i młodzież.Ja pisząc petycję, byłam głosem dzieci, które  spotkałam na swojej drodze w życiu prywatnym i zawodowym. Proszę Was, abyście Wy Rodzice stali się głosem swoich dzieci a młodzież podzieliła się swoim doświadczeniem.

Uważam, że indywidualne listy mają większą moc, niż tylko  głos oddany w sprawie tej petycji. Wierzę, że im więcej osób napisze list, to adresaci tj.  Posłowie, Ministerstwa potraktują sprawę poważnie. Rzeczowo, opiszcie problem, podzielcie się swoim doświadczeniem.

Ta aktywność obywatelska zdaje się być konieczna.

Abyś nie zastanawiał(a) się, gdzie pisać, zamieszczam kilka adresów. Są ogólnie dostępne. Napisz w wolnej chwili.

 kontakt@kprm.gov.pl  (skargi i wnioski)

 kancelaria@mz.gov.pl

info@mrpips.gov.pl

sekretariat.DRT@kprm.gov.pl

Niestety, jeśli Ważni Ludzie nas nie usłyszą, nikt nie zwróci na nas uwagi.

 

NIK już dawno wnosił: konieczna jest reforma kształcenia nauczycieli matematyki i zmiany w systemie funkcjonowania instytucji, które podnoszą ich kwalifikacje. Czy prawidłowe jest ,że nauczyciel matematyki  tłumaczy nowy dział ( przykłady) o stopniu trudności  typu ab lub tylko a tj. najłatwiejsze, a na sprawdzianach dzieci widzą zadnia o poziomie trudności  fg lub zadania całkowiecie innego typu? Co to wnosi do edukacji w systemie , oprócz faktu ,że dzieciak czuje sie głupi , niezdolny . Znam też takich nauczycieli , którzy  tłumaczą zadania typu ab fg , niemniej brak czasu w systemie nie daje im szans na pochylenie się nad zadaniami o poziomie tudności cde...Ale system udaje ,że nie ma problemu. Dlatego proszę , nie bądź obojętny, nawet jeśli jesteś mistrzem matematycznym . Wiedz,że dla wielu uczniów  matura z matematyki  ''ta niby podstawa podstaw , wzory , kalkulator'' to wspinaczka na Mount Everest. Możesz wykazać się empatią , wrażliwością , podpisz petycję . Chcę  pozostawienia podstawy matematyki na maturze dla chętnych i pasjonatów i zamienić ją na inny przedmiot.

Dr A. Lewandowska krajowa konsultant ds. psychiatrii dzieci i młodzieży pisała w 2024 r. samotnie do MEN, odejdźmy od matury z matematyki. Od 2012 roku było  sporo zgłoszeń petycji , listów , pism do MEN od pojedynczych osób oraz RPO, RPD, HFPCz, interpelacje poselskie. Na przestrzeni lat te same odpowiedzi , te same slogany. "W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej matematyka jest i powinna być przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich''. Niemniej forma i zakres egzaminu różni się w zależności od kraju, a także od indywidualnych potrzeb uczniów. Dostosowywanie egzaminów do potrzeb uczniów jest konieczne , europejskie  systemy nie eliminują choćby neuroatypowych maturzystów.W Posce dostosowania to wydłużony czas, ocenianie , ale to nie jest adekwatne dostosowanie dla dyskalkulika i innych osób.W polskim systemie uprawia się politykę wykluczenia intelektualnego.

Uczniowie neuroatypowi nie nauczą sie matematyki na wymaganym poziomie maturalnym .Koniec kropka. Chyba ,że prześlizgną się w systemie metodą chybił trafił ( 64% zadań do zaliczenia tą metodą - arkusz z 2024 ). Natomiast zamożni uczniowie,  utalentowani w innych dziedzinach spędzają długie godziny na korepetycjach matematycznych, skupiając się na przedmiocie w którym są mega słabi. Cała uwaga skierowana jest nie na pasjach,  zainteresowaniach ucznia , tylko na matematyce aby uzyskać 30-40 % . Kończy się to obciążeniem emocjonalnym , traumą  i nienawiścią do królowej nauk. 

Stop matematycznym kajdanom. Stop uprawianiu polityki wykluczającej  neuroatypowych maturzystów.

 

3.  29.06.25

Szanowni Państwo Dziennikarze, aby zgłębić powyższy temat należy się zastanowić i wrócić do początku sprawy, czyli dlaczego wprowadzono obowiązkowy przedmiot matematyka na nieobowiązkowej maturze?  Ustawa z 2007 roku. 

 Wówczas, czyli 20 lat temu formuowano pewne przesłanki po exodusie młodych absolwentów emigrujących  na wyspy Wielkiej Brytanii w 2004.

Przesłanki .

Kilkanaście lat temu Sejm i MEN uznali ,że obowiązkowa matura z matematyki to : fundament logicznego myślenia, podniesie kompetencji matematycznych ,odpowiedź na deficyt specjalistów i inżynierów (zwiększenia studentów na uczelniach ścisłych i technicznych) , rzetelne źródło selekcji na studia wyższe, dostosowanie do standardów europejskich.

Minęło prawie 20 lat od sformuowania przesłanek. Zatem proszę zadać sobie pytanie , czy komisje nauki MEN i Sejmu kiedykolwiek zweryfikowały ówczesne przesłanki ? Kiedy i jaką metodologią , czy co 5 lat , czy inaczej ? Dane empiryczne . I najważniejsze czy przesłanki okazały się prawdziwe czy fałszywe  i jakie to ma przełożenie na obecny system nauczania matematyki ? Jak i które instytucje korzystają z tych zweryfikowanych przesłanek i jakie są ich skutki? 

Studia techniczne, ścisłe.

Proszę Państwa ja znam odpowiedź na powyższe pytania ,w przypadku studentów  można to zweryfikować danymi z GUS na przestrzeni lat , są dane odnośnie studiów technicznych .Oczywiście pomijam niż demograficzny , bo ogólna liczba studentów spadła z 1,9 miliona ( bez obowiązkowej matematyki ) do 1,2 miliona. Ale pytam o wszelkie dane komisji sejmowych czy MEN po 2010.,2015,2020,2025 w korelacji do lat bez obowiązkowej matematyki na maturze odnośnie tych kilku przesłanek. Czy MEN kiedykolwiek podał jakie obowiązkowa matematyka na maturze miała przełożenie w liczbach na zwiększenie studentów na uczelniach technicznych ( czy np. tylko na  jednym choćby informatyka, , czy tylko jednorazowo w określonym czasie , czy inaczej)?  

                  Dodam ,że w niedawnym artykule w MSN Ignaciuk ,Konczal ze Sławoszem Uznańskim ( rocznik 84 - nieobowiązkowy przedmiot matematyka na maturze). ''Miałem szczęście do nauczycieli’’ znajdziemy zapis : Na świecie jest zainteresowanie dziedzinami STEM. W Polsce ten trend jest odwrotny i warto by się było zastanowić dlaczego młodzi ludzie w mniejszym stopniu interesują się przedmiotami z dziedziny STEM ( nauka , technologia, inżynieria, matematyka).

 Lobby matematyczne , gdy pojawia się informacja o likwidacji matury z matematyki , staje w natychmiastowej kontrze, atakuje , obraża , hejtuje.Ale uwaga  nikt z tych matematycznych nie wnosi o poprawę dydaktyki i metodyki matematyki w szkole podstawowej i średniej wiedząc ,że system nauczania matematyki stoi na korepetycjach . Tylko Pan Kulma nauczyciel matematyki publicznie w trosce o uczniów w ostatnim czasie apelował do MEN ( apel o wprowadzenie wymagań egzaminacyjnych z lat 2023-2024 na maturze z matematyki jako podstawy programowej w szkołach ponadpodstawowych do czasu pełnej zmiany podstawy) . Oczywiście bezskutecznie .

Przypomnę ,że źle się dzieje także w szkole podstawowej ( wynik próbny E8 matematyka , grudzień 2024, mediana 30,CKE). Jeśli powiemy , niech idą  ci uczniowie do zawodówki ( tak słyszę ) to powiem ,że w Łodzi nie ma tyle zawodówek , jeśli wyznacznikiem ma być tylko matematyka. Przypomnę ,że są także  zdolności sportowe, artystyczne , lingwistycze ,humanistyczne , przyrodnicze, emocjonalne . Co więcej , matematyczni  określeniami  do zawodówki, do szkoły branżowej precz, wytwarzają pejoratywne znaczenie szkół  branżowych. Proszę prześledzić  tegoroczne wyniki 4, 8 lipca matematyka .

Lobby matematyczne, ścisłe  i korepetytorskie jest w '' gotowości ''tylko w kontrze do zniesienia matematyki na maturze. Słyszymy wypowiedzi o '' Królowej Nauk'' jak ważna jest jej nauka. Oczywiście , na matematyce świat stoi , matematyka to rozwój , postęp, cywilizacja. Wszelkie wymienianie matematycznych zalet jest mi znane przez grona piszących do mnie matematycznych . Niemniej proszę pamiętać ,że ja nie kwestionuję ważności matematyki , moje larum to sposób kształcenia , konsekwencje jakie ponoszą  młodzi ludzie. Wystarczy przeprowadzić badania wśród uczniów , rodziców , nauczycieli i proza nauczania matematyki okaże się ...O wadach nauczania matematyki  w polskiej szkole pisała  prof. Gruszczyk - Kolczyńska i raport NIK także alarmował . MEN zawsze odrzucał jakiekolwiek zarzuty , uwagi i formuował swoje slogany '' ilość godzin ... jest wystarczająca ..''

 Zachęcam środowiska matematyczne i ścisłe do czerpania wzorców z Łódzkiej Politechniki. Politechnika Łódzka sama wprowadziła innowacje w temacie  kształcenia nauk ścisłych , technicznych uczniów szkół średnich . Powstało Liceum  PŁ, uczniowie  technikum automatyki i robotyki mają zajęcia praktyczne we współpracy z PŁ. Co więcej, są różnego rodzaju zajęcia dla uczniów szkół średnich, którzy mogą brać w nich udział  a następnie otrzymać indeks PŁ. Takimi działaniami , odpowiednią metodyką i dydaktyką kształcenia można zwiększyć pulę potencjalnych kandydatów na studia techniczne. Niemniej uczelnie techniczne poprawiły swój stan  o jaki lobbowały , nie prowadzą już zajęć wyrównawczych z matematyki na uczelniach we wrześniu, gdyż  wielu uczniów nawet z klas w liceach mat- fiz ma korepetycje z matematyki w szkołach z tarczami ,aby opanować materiał .

Niestety stało sie to kosztem wielu tysięcy młodzieży , która nie może przebić się przez czasem 2% mur z matematyki ( sztywne 30% minimum). Dodam ,że maturzysta który ledwo zdał podstawę z matematyki nie planuje przyszłości na studiach politechnicznych. Pytam co wnosi dla społeczeństwa minimum 30% z matematyki kogoś kto nie wiąże swojej przyszłości z matematyką?  Slogany MEN to to ,że osiągnął wymagane minimum , i co to wnosi dla nas , oprócz traumy wielu młodych ludzi? System powinien kształcić osoby zdolne w swojej dziedzinie w moim przekonaniu. 

 

 Matura ( podstawa z  matematyki) ''obiektywne i porównywalne w skali kraju narzędzie rekrutacyjne polskich szkół wyższych" wg MEN

 Czy matura z matematyki ( poziom podstawowy) okazała się obiektywnym i rzetelnym narzędziem selekcji kandydatów na studia , chodziło o prestiż i wiarygodność matury z matematyki. Zachęcam do prześledzenia na podstawie danych z tego roku.

 Przeliczanie punktów jakie nastąpi na : np. WUM, UW

Matematyka podstawa mnożnik 0,6

Matematyka rozszerzenie mnożnik 1,0

 W roku 2025 matura z matematyki podstawa to łatwizna dla osób nie mających trudności z matematyką , inna nietypowa matura rozszerzenie z matematyki to niesamowita trudność, wręcz arkusz ''tylko dla orłów''. Zerknijcie na przelicznik punktów w rekrutacji jaki będzie na studia .

Przykładowe wyniki z matematyki :

100% x0,6 podstawa = 60 punktów

35% x 1 rozszerzenie = 35 punktów

Są już tacy , którzy celowo odpuszczają rozszerzenie i mówią ,że ukręcą punkty z podstawy ( nie dotyczy uczelni technicznych). Zatem czy matura ( podstawa z matematyki)  okazała się obiektywnym narzędziem rekrutacyjnym? Zdaje się, że wszyscy znamy poziom trudności matury z matematyki na podstawie i rozszerzeniu. 

Co więcej trudność tegorocznego rozszerzenia z matematyki daje niski wynik. I tegoroczni maturzyści mają czerwone światło w walce o indeks. Wskakują osoby z zeszłego roku, które podjęły jakieś aktywności na przeczekanie. Im przez trudność rozszerzenia z tego roku robi się zielone światło o indeks. O trudność biologii i matematyki apelowali w tym przypadku rektorzy uczelni medycznych . Więc zielone światło w walce o indeks na uczelnie medyczne mają absolwenci z zeszłego roku , którzy '' przeczekują na odpowiedni moment w  wyścigu o indeks. O marnotrawstwie na pierwszym roku na publicznych studiach wyższych  z kolei mówił założyciel uczelni psychologicznej SWPS.

System edukacyjny wymaga zmiany posiadania tzw. sylabusa na wzór Cambridge. Wówczas zdolny, niezamożny, pracowity uczeń nauczy się wszystkiego. Taki sylabus to rzetelna wiedza dla ucznia i nauczyciela, nie tylko dla matematyki ale wszystkich innych przedmiotów.. Polskie podstawy programowe zbyt szeroko wskazują zagadnienia, uczniowie i nauczyciele nie komunikują się telepatycznie z CKE i MEN ( co mieli na myśli w zagadnieniach: informator CKE lub podstawy MEN) i potem są masowe  skargi uczniów. W tym roku dowodem jest egzamin zawodowy  kierunek technik weterynarii .Kiepsko sprecyzowana polska podstawa programowa w stosunku do tzw bullet point w Cambridge rodzi nonsens i bezsens systemu. Nieprecyzyjność ,niechlujność językowa ,zawiłość poleceń ma następnie wpływ na wynik egzaminu. Po rozszerzonej maturze z matematyki uczniowie pisali skargi do CKE, że ich informator był dezinformatorem. Zaskoczenie trudnością było także wśród nauczycieli.Ponadto dodam ,że podręczniki różnych wydawnictw ,różnie  omawiają treści we wszystkich przedmiotach ( historia itd). To jest bardzo ciekawy, długi wątek. I  dlatego dziś matura rozszerzona to nie egzamin z wiedzy ale  teleturniej Wielka Gra. Oczywiście selekcja na maturze rozszerzonej  powinna być , ale nie na zasadzie teleturnieju Wielkiej Gry ale rzetelnie sformuowanego kompedium wiedzy dla uczniów i nauczycieli. Dodam .że na '' obecne  rzetelne narzędzie rekrutacyjne czyli maturę '' notorycznie naciskają rektorzy szkół wyższych. Niestety uczniowie w starciu z profesorami ubranymi w gronostaje są bezbronni i bez szans. Przypominam ,że do wyścigu o indeks w roku szkolnym 2025/2026 stanie 1,5 rocznika, z wyżu demograficznego swoich rodzicow( dzieci z reform PO- PIS) więc naprawdę transparentny i równy sytem egzaminu maturalnego jest konieczny. Póki co nie ma choćby żadnej instancji ,choćby jednoosobowego, niezależnego  pokoju aby poskarżyć się na CKE i MEN i który zweryfikowałby fakty a nie brnąl dalej w absurdy maturalne , a cenę płaci młodzież.

Pytam dlaczego zniesiono próg rozszerzenia 30% akurat na 3 lata ( oficjalnie pandemia).Lobby niepublicznych  szkół prywatnych wyższych czegoś , także weszło do gry ? Za rok jak wspomniałam pojawią się '' ponownie dzieci dawnych  reform POPIS tzw 6,7 latki''.Posłowie mogli nie być świadomi dlaczego jest  głosowanie o zamrożenie rozszerzenia ale MEN ma wiedzę które roczniki są przeładowane. Skąd takie rozdwojenie i niekonsekwencja?

Pieniądz rządzi światem , ale nie róbcie tego młodym ludziom na starcie. Obecny system  matura to kat marzeń bez równych szans dla wszystkich. Co więcej , kto o zdrowych zmysłach układa termin matury z biologii w tym roku w piątym dniu piątek ( maratonu maturalnego). System rekrutacji w Europie to błahostka w porównaniu do polskiego. Tu jeden słaby dzień w piątym dniu maratonu maturalnego  i jesteś na kolanach . A przeciez z biologii jest masa odwołań i wgląd w arkusze , celowo  ktoś ustala w ten sposób  nadgodziny? Wiecie co się działo na sorach i  o tym było w przestrzeni publicznej. Co więcej, matematyka egzamin poziom rozszerzony trwa 3 godziny. To jest 180 minut na 12 zadań do liczenia. Nawet czasu MEN I CKE nie zwiększa dzieciom. Z łatwym zadaniem trzeba się uwinąć w 5 minut. Na trudne masz 15 minut. Czasu na sprawdzenie praktycznie nie ma. Nie mówiąc już o czasie na ukojenie emocji. Na dawnej maturze było 5 godzin na trzy złożone zadania  z pięciu. W topowych szkołach w Łodzi jest wykwit kwitów lekarskich o alergiach i innych dolegliwościach, aby mieć wydłużony czas bo dzieciaki mega zdolne nie mogą się wyrobić w obecnym czasie. Podkreślam mega zdolne. Czas, więcej czasu, tylko tyle i aż tyle a MEN i CKE mówią, że jest dobrze i wszystko gra. Kolejnym kuriozum była petycja do MEN o zniesienie matur ustnych ( 170 000 podpisów) i sposób postepowania MEN w tej sprawie.

Nierówny system  rozszerzenia - zniesiony próg 30% ( przez okres 3 lat), jest ułatwieniem dla absolwentów  liceum. W technikum są uczniowie , którzy zdali egzamin zawodowy i mogą ubiegać się o przeliczenie wyników na poziom rozszerzony. Zatem stworzono kolejny nierówny system. Uczniowie technikum nie mają zatem '' ulgi'' w stosunku do absolwentów liceum ,choćby w równoważnym, innym zniesieniu wymaganego  progu 30%. A system (nowa matura )miał równać wszystkie typy szkół . Ja dodam selekcja być musi , ale na równych zasadach. I powiem ,że nie rozumiem dlaczego osoba z wynikami 20% matematyka , (polski,angielski , historia , czy geografia  wyniki 70-90 %) nie może uzyskać matury , a  ktoś wszystkie wyniki w okolicach 30-36 , bez rozszerzenia ,ma możliwość  studiować w Wyższej Szkole Czegoś .Posłowie wyrazili zgodę na kolejne 3 lata na brak rozszerzenia  z matury. Pytam dlaczego ? Przypominam ,że w latach 2004-2007 dominowały hasła ''za dużo absolwentów studiów humanistycznych'' . Dlaczego 30 % rozszerzenia jest anulowane ,a z matematyki  podstawy 30% już nie ? Dlaczego nie ma równoważnej zamiany?

 

MEN: Matematyka jest i powinna być przedmiotem obowiązkowym.

"W opinii Ministerstwa Edukacji Narodowej matematyka jest i powinna być przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich. Ewentualne wyłączenie tego przedmiotu z grupy przedmiotów zdawanych obowiązkowo byłoby powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego i jednocześnie zniszczyłoby obiektywne i porównywalne w skali kraju narzędzie rekrutacyjne polskich szkół wyższych" źródło . Matura 2025. Chce zniesienia egzaminu z matematyki, pisze do posłów. "Narzędzie eliminacji" - Wydarzenia w INTERIA.PL . 

Schemat wypowiedzi MEN jest mi znany od 2019 r ( źródło petycje MEN 2019, luty ). Niemniej po kilku moich zapytaniach do MEN z przedstawionego schematu wypowiedzi pozostawiono jedynie zdanie : Matematyka jest i powinna być przedmiotem obowiązkowym.

Przedstawiłam dowody do MEN( osobiste pisma)  ,że ich przesłanka tak jak w większości krajów europejskich jest fałszywa. Matura z matematyki w Europie jest niebowiązkowa i generalnie profilowana w zależności od rodzaju szkoły jako odpowiednik naszych : liceum , technikum, branżowa drugiego stopnia , artystyczna , mundurowa i co więcej powiązana ze studiami z którymi wiążesz przyszłość. Oczywiście jest obowiązkowa , gdy wiążesz swoją przyszłość ze studiami z dziedziny STEM. Otrzymałam odpowiedź MEN ,że tam jest inny system edukacji, niemniej już MEN nie podaje tej przesłanki w przestrzeni publicznej. 

 

 Podniesienie poziomu umiejętności matematycznych . Wzmocnienie logicznego myślenia i kompetencji matematycznych. Uczniowie w dużej mierze uczą się na korepetycjach lub ci co mieli szczęście na dobrego matematyka w szkole schematu, umiejętnego rozwiązywania zadań pewnego typu. Uczą się gdzie zastosować jaki schemat. Przygotowują się do rozwiązywania konkretnych typów zadań a nie rozumienia zadań. Logiczne myślenie to teoria . Tegoroczny arkusz rozszerzenia pokazuje, że nawet tutaj  były trudności w stosunku do  logicznego myślenia . To zdecydowanie bardziej złożony temat , wnikliwie przeze mnie przeanalizowany. Tutaj wynik matury rozszerzonej z matematyki  również będzie ...

                      Zatem Szanowni Państwo Dziennikarze , proszę wróćcie do źródła przesłanek wprowadzenia matury z matematyki . Po 20 latach warto byłoby znać odpowiedzi , czy komisje MEN i Sejmu zweryfikowały przesłanki i czy okazały się prawdziwe czy fałszywe. Nadal opieramy się jedynie na przesłankach ustanowionych  20 lat temu . Na stronie MEN ; Petycje MEN , 2019 , luty- znajdziemy uzasadnienie MEN , ich slogany ,twierdzenia w stosunku do podobnej petycji.

          W moim przekonaniu , MEN pełni kluczową rolę w kształtowaniu polityki edukacyjnej w Polsce. W tym kontekście każda przesłanka czy założenie , na których MEN opierał swoje działanie, powinna być poddana szczegółowej analizie i weryfikacji. Weryfikacja jest istotna , gdyż nieweryfikowanie przesłanek mogą prowadzić do działań szkodliwych dla całego systemu oświaty ( przeciążenie uczniów, obniżenie jakości kształcenia , pogłębianie nierówności społecznych) . Wg raportu NIK w odniesieniu do matury z matematyki obciążenie fizyczne, psychiczne, finansowe było istotnym obciążeniem (czas, koszty korepetycji, stres) dla prawie jednej trzeciej maturzystów. Wg raportu NIK sama obligatoryjność matury z matematyki nie wpłynęła na innowacyjność , nie zauważono korelacji ( warto aby Ministerstwo Rozwoju i Technologii także się wypowiedziało, czy jest korelacja z innowacyjnością a podstawą matury z matematyki). 

Reasumując według mnie , wprowadzenie obowiązkowej matematyki na maturze skończyło się jak mówiła K. Łybacka nieżyjąca minister oświaty - matematyk '' katowaniem humanistów tą matematyką i obniżeniem jej poziomu''. Dodam ,że system stworzył  El Dorado  i rozwój przemysłu korepetytorskiego ( matematycznego głównie i innych przedmiotów), doprowadzając do nierówności społecznych i eliminacji niezamożnych dzieci, których nie stać na korepetycje i neuroatypowych maturzystów.  Badania zdrowia psychicznego młodzieży w związku z maturą z matematyki wskazują na pogorszenie zdrowia w związku z obligatoryjnością tego przedmiotu , dlatego proszę zwróćcie uwagę na wyniki z matematyki 4 ( E8)  i 8 lipca ( matura matematyka podstawa i rozszerzenie ,  mediana ).CKE mogłoby także opublikować wyniki ( mediana) maturzystów  , którzy zdawali tylko podstawę z matematyki !!!  Nie chodzi o hejt czy krytykę nauczycieli   matematyki bo wśród nich są bardzo dobrzy nauczyciele o wysokich kompetencjach metodycznych. Niestety duża  część z nich to tylko osoby o kompetencjach matematycznych ( listy z całej Polski , jakie otrzymałam). 

Przedstawiłam  nieliczne konkluzje , bo '' jestem jedynie magistrem uniwersyteckim'' i wiele osób chce umniejszyć moje wypowiedzi. Dla wielu twardogłowych matematycznych z tytułami naukowymi jestem z Ciemnogrodu itd. Niemniej zapewniam ,że  mam  wiedzę w temacie matury, systemu  edukacji, metodyki matematyki . Prowadziłam obserwacje i badania na grupach w Łodzi i woj. łódzkim od sierpnia 2022 r , kiedy to ujrzałam ( jako komisja nadzorująca ) całą salę gimnastyczną zdających poprawkę z matematyki i jedną osobę piszącą język polski. 

Zatem w tej nierównej dyskusji pismami z MEN , lobby matematycznym , Wielkimi naszego kraju , którzy ewidentnie  chcą zakończyć temat , konieczny zdaje się  powrót  do źródła przesłanek wprowadzenia matury z matematyki i ich weryfikacja . Dane empiryczne na przestrzeni lat jakie MEN przeprowadziło ( o ile przeprowadziło badania -dane empiryczne, ewaluację ), gdyż na moje jasno sformuowane zapytanie:  o ile zwiększyła sie liczba studentów na uczelniach technicznych odpisano: Departament Kształcenia Ogólnego ,DKO-WEK.4041.35.2025. MR   , Warszawa,  28 marca 2025 r. ,  Pani Anna Drożdż czytamy :Odnosząc się do Pani zapytania dotyczącego statystycznych informacji w zakresie rekrutacji na studia, uprzejmie informuję, że w tej sprawie należy się zwrócić do ministra właściwego do spraw nauki i szkolnictwa wyższego. 

Szanowni Państwo Dziennikarze ,ja wiem ,że temat obowiązkowego przedmiotu matury z matematyki i matury zawsze budził emocje , można go nazywać  puszką Pandory, populizmem przez Ważnych i Wielkich . Dlatego proszę o analizę i weryfikację tematu. Spotkanie '' twarzą w twarz'' P. Morgana brytyjskiego dziennikarza z palestyńską rodziną zmieniło jego spojrzenie na stary jak świat konflikt  w Gazie i zapoczątkowało świeże spojrzenie na ludobójstwo w Gazie na świecie . Reportaż dwóch dziennikarek TVN o endometriozie , spowodował pochylenie MZ nad sprawą i wprowadzono nowe rozwiązania.Dlatego proszę  przyglądajcie  się ,maturze jako rzetelnemu narzędziu rekrutacyjnemu, matematyce.Ja swoją maturę mam. Niech ten temat wybrzmi, bo uważam, że dzisiejszy system, czyli obowiązkowy przedmiot matematyka na nieobowiązkowej maturze, przekreśla wiele osób, rzuca ich na kolana. A za tym idą zaburzenia depresyjne, lękowe , myśli rezygnacyjne, niska samoocena (bo matematyka 8%- 28%), a wyniki z innych przedmiotów w tym z rozszerzeń wysokie.

Szanowni Państwo Dziennikarze,  wszyscy mamy różne rodzaje inteligencji i predyspozycje. A MEN  podaje minimum 30% dla każdego. Wszystkie nasze mózgi się różnią. Niektórzy nie są w stanie zdać obowiązkowego przedmiotu matematyka na nieobowiązkowej maturze. Dla dzieciaka z dyskalkulią matematyka to chińskie znaczki. Dla dzieciaka z zakłóceniami w wyobraźni przestrzennej, geometria to bazgroły, fantazyjne linie. Twój mózg o tym zdecydował.Uważam, że obecny system edukacyjny jest wadliwy i wymaga zmian. Nie chodzi o obniżanie poziomu, bo dla matematycznych obecna matura z matematyki to łatwizna - podstawa podstaw (wystarczy podstawić liczby do wzoru, jest kalkulator ). Niemniej niektórzy się tego nie nauczą i kropka. Dla dzieci z zaburzeniami jak mówi dr A. Lewandowska krajowa konsultant ds. psychiatrii dzieci i młodzieży to wspinaczka na Mount Everest. Konieczna jest zmiana systemu- podstawa z matematyki na nieobowiązkowej maturze powinna być dla chętnych czy pasjonatów.          

W obecnym systemie zdawalności matur jest założenie ,że dyskalkulik nie ma pewnych predyspozycji i nie powinien dalej się kształcić, bo ‘’kuleje’’ u niego matematyka. Ale  możemy też założyć, że ma inne predyspozycje intelektualne i powinien je rozwijać. Potrzebne jest tutaj myślenie, które nie upatruje w matematyce wyznacznika i dowodu na odpowiedni poziom inteligencji i zdolności.  

Orzeczenie TK z 2007 r . prawo do nauki (  str 26 )   Art. 70  Konstytucji- „powszechny i równy dostęp do wykształcenia” (art. 70 ust. 4 zdanie pierwsze Konstytucji)…….  W omawianym aspekcie równość oznacza, że każdy musi mieć jednakową szansę podjęcia nauki w szkole każdego szczebla i każdego typu, a zakazane są wszelkie prawne zróżnicowania o charakterze dyskryminacyjnym. ….Zasada równego dostępu do wykształcenia nie ma charakteru absolutnego, ale odstępstwa od niej muszą mieć podstawę w innych wartościach lub prawach konstytucyjnych.    

Obecnie jest pozorna szansa dla dyskalkulika na podjęcie nauki w szkole wyższego szczebla na uniwersytecie ,ze względu na obowiązkowy przedmiot matematyka na nieobowiązkowej maturze. Chyba ,że uczeń z trudnościami matematycznymi zda egzamin z matematyki metodą chybił trafił – ( 64% zadań zamkniętych do trafienia tą metodą w 2024 r). W chwili obecnej szanse te są pozorne ,aby uczeń miał możliwość uzyskania wykształcenia tzw. pełne średnie z maturą , które zapewnia szanse podjęcia nauki w szkole wyższej. Należy pamiętać ,że tylko część studiów opiera się na matematyce. 

Dla jasności, dla mnie matematyka to cywilizacja. Ale metodyka ,dydaktyka nauczania w systemie to ... Jak długo ten wadliwy system ma spoczywać na barkach rodziców i jednoczesnie eliminować niezamożnych i neuroatypowych maturzystów? Dlatego matematyka to też dla mnie  mistrzyni cierpienia. Jako psycholog znam masę osób, którym obowiązkowy przedmiot matematyka na nieobowiązkowej maturze złamała lub łamie życie i nazywają ją przekleństwem. A za tym dla wielu młodych ludzi idą następstwa w kondycji zdrowia psychicznego. Brak dobrostanu psychicznego, zaburzenia depresyjne, lękowe, czy myśli samobójcze. Więc tak długo jak system edukacyjny pozostanie niezmieniony, kondycja psychiczna polskiej młodzieży a następnie ich rodzin, pozostanie niezmieniona. Jak długo można udawać ,że nie ma problemu w nauczaniu matematyki  , tym bardziej, że raport NIK ujawnił wszystkie  jego wady i mankamenty .  Co system edukacyjny z tym zrobił ? Odpowiedź brzmi ?

W oświadczeniach MEN można przeczytać: Liczba godzin przeznaczonych na realizację zajęć z matematyki  umożliwia rzetelne przygotowanie uczniów do egzaminu maturalnego z tego przedmiotu i itd. Dodam ,że na przestrzeni lat  słabo wypadała matura  z matematyki , obecnie niepokojące trendy widać na egzaminie ósmoklasisty. .Jest już tylko równia pochyła w kształceniu matematycznym. Dodam ,że uczeń , który nie opanował matematyki w SP , kiedy jeszcze mógł rozumować choćby na kawałkach pizzy czy klockach Lego , nie poradzi sobie z abstrakcyjnością matematyki najpóźniej w 2 klasie ponadpodstawowej .Wówczas w matematyce w przykładach jest już mało liczb a zbyt dużo ''alfabetu , symboli ,fantazyjnych kresek.''

Ale tutaj nie ma larum środowiska matematycznego oraz propozycji naprawy systemu. Czy słyszał ktoś aby środowiska matematyczne z podstawówek i szkół średnich mówiły o naprawie ? Only pretending that everything is ok. Świat stoi na matematyce , a polska szkoła na korepetycjach z matematyki i innych przedmiotów z powodu nieprecyzyjnych wymagań sformuowanych przez MEN I CKE w porównaniu do sylabusa Cambridge .Takie rozwiązanie przyjęto i zakceptowano. Ja spotkałam także fantastycznych nauczycieli matematyków , którzy wręcz tańczą aby dzieciak zrozumiał  i mają wysokie kompetencje metodyczne. Ale mimo takiego nauczyciela , są i tacy uczniowie z dyskalkulią ,spektrum , którzy nic nie rozumieją . Nauczyciel jest bezradny ,aż przychodzi moment ,że uczeń nawet nie podejmuje prób w rozumowaniu , bo nie rozumie. I koniec kropka. Wówczas pojawia się zniechęcenie nie tylko do matematyki, ale stopniowo niechęć narasta do wszystkich przedmiotów i nauki, gdyż młodzież zauważa, że w obecnym systemie nie mają szans, mimo bycia dobrym w innych przedmiotach. I zamiast nabywać wiedzę to nabywają, ale zaburzenia lękowe, depresyjne, myśli rezygnacyjne czy samobójcze. Pojawia się marazm i beznadzieja. Hospitalizacja lub porzucenie szkoły ( początek to bezradność matematyczna). Matematyczni w szkołach średnich mówią w środowisku , konferencjach czego oni tam uczą w podstawówkach , skoro uczniowie , chcą rozwiązywać przykłady w których jest dzielenie przez zero . Ale słyszał ktoś o konferencjach matematyków z SP i szkół średnich co zrobić z tym problemem ( wadliwą metodyką )?

Szanowni Państwo Dziennikarze, ja nie uważam ,że każdy musi mieć maturę , znam przysłowie mierz siły na zmiary .Ale nie ma mojej zgody na ostarcyzm intelektualny i eliminację uczniów utalentowanych : artystycznie, sportowo , językowo, emocjonalnie , humanistycznie , przyrodniczo. Wszyscy jesteśmy inni , a u nas ocenianie  minimum 30% . Ja  chcę , aby system przestał już eliminować dobre czy wybitne dzieci ze zdolnościami artystycznymi, lingwistycznymi , sportowymi, humanistycznymi, przyrodniczymi ,emocjonalnymi  które nie mogą sie przebić przez 30% próg z matematyki mając inne wysokie wyniki w tym z rozszerzenia. Społeczna obojętność i niesprawiedliwość pogrzebała Janka Muzykanta w pozytywizmie , w XXI wieku system jest  bezduszny i obojętny na neuroatypowych, maturzystów. MEN i CKE podają ,że przygotowane przez nich  dostosowania są '' wręcz fantastyczne '' . Niemniej  utalentowana artystycznie niewidoma dziewczyna , która nie zdała matury z matematyki nie podziela tej opinii o dostosowaniach .Od dwóch lat mogłaby już śpiewać  na Akademii Muzycznej , wygrywając międzynarodowy festiwal,który gwarantował miejsce , ale mur  30% z matematyki, to szafot dla wielu . Dla mnie obecne dostosowania to niczym rower dla osób z porażeniem kończyn dolnych. 

Dodam jeszcze ,proszę wyobrazić sobie jak to jest uczyć matematyki w przeładowanych klasach. W roku szkolnym 25/26 i 26/27 maturzyści w liceach to klasy ponad 32-36 osobowe ( urodzonych w latach 2007-2009  w jednej klasie, co jest ważne dla abstrakcyjności myślenia ) . Dodam ,że znam pewne niskokosztowe rozwiązania kwestii metodycznych , ale system musi przyznać ,że się nie sprawdził . W trosce o matematykę i uczniów  wystąpiłam  do MEN z dwoma innymi petycjami ( źródło :Petycje MEN) o podział na grupy na lekcjach matematyki ( w trakcie rozpatrywania)  , oraz o maturalny wynik łączny z trzech przedmiotów pisemnych ( tak jak jest w Niemczech ), czyli z pozostawieniem matematyki , niemniej odrzucono petycję.To ewenement aby jeden słaby wynik eliminował ucznia mimo dobrych czy wysokich innych wyników . To ostracyzm intelektualny w moim przekonaniu oczywiście.

W tym miejscu odniosę się do słów Minister Hall, która zapytana 10 stycznia w odniesieniu do mojej petycji mówi: Zacznijmy od tego, czy w ogóle matura jest obowiązkowa - mówi była minister. – Nie jest. Można być szczęśliwym człowiekiem, nie mając matury. Nie każdy ma też predyspozycje do uczenia się języka polskiego czy obcego, a te egzaminy także obowiązują zdających egzamin dojrzałości – zaznacza Hall. To ja zadaję pytania Pani Minister. To po co Pani Minister zdawała maturę jak można być szczęśliwym człowiekiem bez matury? Czy byłaby Pani w tym miejscu w swojej karierze zawodowej bez matury? Z tego co pamiętam to w Sejmie, tylko 1 osoba na 460 posłów nie ma matury. Zatem matura (wykształcenie) jest naszym paszportem do przyszłości, bo jutro należy do tych, którzy przygotują się do niego dziś (Malcolm X). A ty dzieciaku w obecnym systemie nawet nie masz możliwości nabycia tego paszportu, bo nie wpisałeś(aś) się w kanon (mózg- matura - podstawa matematyki) ustalony przez ówczesnych posłów.To tylko ''odsetek'' wg minister K. Lubnauer( Rymanowski Radio Zet) i statystyka. Ale gdy jako psycholog , twarzą w twarz spotykasz się z tym '' odsetkiem'', widzisz dzieciaka bez  masek , udawania , w pełnej pokorze , uczciwości , zmagającego się z (bezdusznym 30% systemem , minimum z każdego osobna,a masz inne talenty dobre , wysokie inne wyniki w tym z rozszerzenia ),to ja dostrzegam beznadziejność  obecnego systemu.

 

Dlatego zwracam się do Was Szanowni Państwo Dziennikarze o analizę tematu , tytuły w stylu ;  niedługo będziemy rządzeni przez bęcwałów ,wiedząc ,że kandydaci na prezydenta Pan Nawrocki i Trzaskowski nie zdawali matury z matematyki są ...

Matematyczni spostrzegają świat przez liczby . Dla dziennikarzy słowa i fakty to kwintesencja. Natomiast ja jako psycholog powiem ,że znam się na słowach , kluczeniu , słowach kluczowych , mówieniu o niczym i o tym wszystkim , co płacze we wnętrzu i dlatego proszę o sprawdzenie , czy król jest nagi ? 

Chodzi przecież o młode pokolenie , a efektywność w sloganach MEN  to kluczowe słowa , czy puste słowa? 

Byłam w kontakcie z urzędnikami MEN telefonicznie, którzy wielokrotnie mieli sposobność zaprosić mnie na spotkanie , omówić trudny temat. Więcej,  napisałam też petycję na początku kwietnia do Pana Premiera ( o łączny wynik maturalny z utrzymaniem matematyki . KPRM bez rozpoznania przekierował do MEN . W MEN  odrzucono petycję , którą skierowałam ) .Napisałam także na sejmowy adres email  Pani Kidawy - Błońskiej ( ponieważ po przegranych  wyborach, Pani Poseł  mówiła w telewizji ''coś  o wsłuchiwaniu się w głos ludu'' ), opisałam problem maturalny.  Niemniej Pani Marszałek  nie odpowiedziała na mail ,a brak odpowiedzi to też odpowiedź.

 Mam nadzieję ,że pokazałam choć trochę swoją inteligencję emocjonalną .Abyście Państwo  wiedzieli  ,że dzieci inteligentne emocjonalnie też są w polskich szkołach , ale system ich nie wyłapuje, nie rozwija , wręcz  pomija. A  dzieci z inteligencją emocjonalną mogą zdecydowanie wpływać na przemoc rówieśniczą. Póki co  żadna matura nie mierzy inteligencji emocjonalnej i odrzuca te dzieci. Tak jak w przypadku Jagny nie z tych chłopów , która też nie może przebić się  przez '' matematyczny mur 30% '', a marzyła o studiach na psychologii. Zawsze coś poprzekręca minusy, znaki i itd. Humanitaryzm , wrażliwość , empatia to nic w stosunku do algorytmów, sztucznej inteligencji .To błahostka w odniesieniu do inteligencji matematycznej i podstawy matury z matematyki w obecnym systemie. 

W jednym ze sloganów MEN ( pustych w moim przekonaniu)  w odpowiedzi na moje pismo:  Departament Kształcenia Ogólnego DKO-WEK.4041.35.2025. MR , czytamy ''Egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym to jedyne, rzetelne narzędzie służące weryfikacji poziomu wiadomości, a także umiejętności uczniów, m.in. w zakresie kompetencji matematycznych. Bez tych narzędzi nie będzie żadnej możliwości wyciągnięcia jakichkolwiek wniosków służących kształceniu''.

Zastanawiające jest jakie wnioski MEN wyciagnęło przez lata od raportu NIK i jak one wpłynęły na kształcenie i kompetencje matematyczne uczniów ? Konkretne zweryfikowane wnioski , jak je wdrożono w system kształcenia , jakie przyniosły efekty , z wyłączeniem zdań włączonych do zadań polityki oświatowej na dany rok.

Młodzieniec, który był także w sejmie ze mną  to :wielki , mały człowiek. W tematyce : dyskalkulii, ryzyka dyskalkulii ,spektrum ,trudności matematycznch  , metodyki matematyki trzeba mieć naprawdę odwagę cywilną ,żeby mówić o problemie i pokazać twarz. O problemie o którym nikt nie chce słuchać , mówić . Grzecznie, ,kurtuazyjnie  wiele jednostek pisało przez lata do MEN i CKE . Nic to nie dało, sposób bezskuteczny. Dlatego postanowiłam podążać nietypowym modus operandi w bardzo obszernym problemie tj. kształcenia i maturzystów  oraz napisać bezpardonowo do Państwa. Nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swoją opowieść ( za Desiderata). 

 

Z wyrazami szacunku 

Ania Drożdż psycholog i mama uczennicy w szkole średniej

 

 

P.S Ważne informacje.

Poniżej ekspertyza z sejmu odnośnie petycji o zniesienie obowiązkowej matematyki na maturze.

 
 
Dodam,że
 
- nigdy z moich ust nie padło przytoczone stwierdzenie ze strony 5 powyższej ekspertyzy 
 
''Promujący petycję podkreślają, że od 1984 r. do 2010 r. w Polsce nie było obowiązkowej matury z matematyki i – w ich ocenie – nie wywołało to żadnych negatywnych skutków (w każdym razie żadnych negatywnych skutków uświadamianych sobie przez uczniów i ich rodziny11)''. Podkreślam wiem ,że świat stoi na matematyce i znam wartość matematyki. Niemniej raport NiK jednoznacznie stwierdził ,że nie zauważono korelacji pomiędzy matura podstawa matematyka a innowacyjność.
 
- natomiast zachęcam do weryfikacji odwoływania się do danych odnośnie nauczycieli wczesnoszkolnych str 5 tejże ekspertyzy oraz przez minister K. Lubnauer ( Rymanowski ZET)  (częstokroć nie lubili tego przedmiotu i doświadczali lęku matematycznego, a mieli uczyć tego przedmiotu i kształtować wobec niego postawy, dając fundamenty dalszej nauki). 
W dniu śr., 12 lut 2025 o 09:09 napisałam do Pana Cipory cyt:  Mam zapytanie ,
czy wyniki badań nad lękiem u nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej
tak można uprościć? ....,że wskazują, że 17% nauczycielek i
8% nauczycieli edukacji początkowej doświadcza lęku przed matematyką?

Z wypowiedzi minister K. Lubnauer Radio Zet - Rymanowski ,sprawa lęku i tak
jakby wybrzmiała...

Poniżej odpowiedź z maila.
Szanowna Pani,

Z tym jest pewien problem, bo te procenty w znacznej mierze zaleza od
tego, w jaki sposob zadamy pytanie i w jaki sposob bedziemy
klasyfikowac odpowiedzi.
To dotyczy zarowno nauczycieli jak i wszystkich pozostalych grup, i to
taki sam problem jak z okresleniem czestosci wystepowania
jakiejkolwiek innej cechy.
Wsrod badaczy nie ma tez jasnego konsensusu w kwestii kryteriow
diagnostycznych dla leku przed matematyka.

W odniesieniu do leku przed matematyka, opisujemy to dosc szczegolowo
w tym artykule (https://nyaspubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/nyas.14770
dostepny Open Access). Jest tam cala sekcja  "Who is math anxious: MA
prevalence".

Co za to mozna spokojnie powiedziec, to ze w wielu krajach (np.
https://jnc.psychopen.eu/index.php/jnc/article/view/6063/6063.html)
pokazano, ze nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej maja
wyzszy poziom leku przed matematyka niz inne grupy (np. studenci
innych kierunkow studiow).

Pozdrawiam serdecznie,
Krzysztof Cipora

                                                                                                                                                                                  Warszawa, dn.17.05.2025 r.

 

4.List otwarty do środowiska Matematyków   w sprawie zniesienia obowiązku zdawania matematyki na maturze

 Dnia 7 stycznia 2025 r. została złożone do Sejmu RP petycja w sprawie zniesienia obowiązku zdawania matematyki na maturze (sygn. BKSP_155-X-445/25). Fakt ten wywołał duże poruszenie w różnych środowiskach, reakcje pozytywne i krytyczne oraz obawy o przyszłość edukacji
matematycznej uczniów. W dużej mierze są one artykułowane przez środowisko nauczycieli matematyki na różnych szczeblach, choć nie brakuje również głosów, że brak obowiązkowej matury z matematyki nie wpłynie na poziom wyksztalcenia abiturientów szkół średnich.
Popierając wniosek petycji, chcielibyśmy odnieść się do wątpliwości podnoszonych przez niektórych Matematyków. Jesteśmy też otwarci na rzeczową dyskusję. Nie mamy wątpliwości, że matematyka jest niezwykle ważnym przedmiotem, którego nauczanie jest i powinno być obowiązkowe. Zgadzamy się z wnioskami tych, którzy twierdzą, że przedmiot ten uczy logicznego myślenia i w wielu dziedzinach życia ma zastosowanie. Nie mamy również wątpliwości, że tego wszystkiego nie gwarantuje matura, tylko rzetelne nabywanie wiedzy przez uczniów w szkole podstawowej i średniej, weryfikowane uzyskaniem promocji do następnej klasy. To ocena na świadectwie jest faktycznym dowodem umiejętności matematycznych ucznia i jego poziomu. Dlatego niezrozumiałe są dla nas opinie przypisujące tak duże znaczenie maturze z matematyki, która jak twierdzą niektórzy chroni przed analfabetyzmem matematycznym. Tak naprawdę deprecjonuje się wagę edukacji matematycznej, która w polskim systemie edukacyjnym rozpoczyna się już w pierwszej klasie szkoły podstawowej i trwa ponad 10 lat!

Chcielibyśmy zwrócić uwagę, że spora część uczniów szkół średnich nie wiąże swojej przyszłości ze studiowaniem nauk ścisłych, z wyborem studiów inżynieryjnych, technicznych, a zatem weryfikowanie wiedzy każdego ucznia z matematyki na maturze jest bezcelowe, tym bardziej, że to matura jest przepustką na studia i od wielu lat zastępuje egzaminy wstępne do szkół wyższych, z których spora część ma profil „niematematyczny”! Trudno zatem uznać, że wiedza matematyczna w każdym przypadku decyduje o przyszłym sukcesie naukowym, czy otwiera drzwi do kariery zawodowej. Wręcz odwrotnie. Obowiązek zdawania matematyki na maturze oznacza niejednokrotnie konieczność poświęcenia dodatkowego czasu na przygotowanie się do egzaminu z przedmiotu, z którym maturzysta nie wiąże swojej przyszłości, choć mógłby w tym czasie pogłębiać wiedzę z przedmiotów związanych z kierunkiem planowanych studiów. Mimo, że potrzebujemy specjalistów w różnych dziedzinach nauki, a nie wszystkie mają przecież profil ścisły, nie stwarzamy odpowiednich warunków do tego, kładąc tak duży nacisk na kompetencje matematyczne. Jest to oczywiście uzasadnione, ale tylko w przypadku osób, starających się dostać na studia o takim też profilu badawczym. Ponadto wynik z matematyki na maturze poniżej 30 % wyklucza ucznia z edukacji na wyższym poziomie, niwecząc jego dotychczasowe starania i pozbawiając możliwości realizacji marzeń naukowych i zawodowych. Dochodzi zatem do dość kuriozalnej sytuacji, bowiem maturzysta, który zdałby przykładowo egzamin wstępny na filologię polską, nie zdaje egzaminu maturalnego, bo musi zaliczyć na nim matematykę. Dlaczego maturzyście każe się zdawać matematykę, jeśli w przyszłym życiu będzie jej używał de facto w bardzo ograniczonym zakresie? Zwracamy uwagę, że w ten sposób tracimy potencjał naukowy, w którego budowanie wcześniej państwo zainwestowało, by kształtować kolejne pokolenia intelektualistów, którzy w różnych dziedzinach będą rozwijać kraj i służyć swoją wiedzą ogółowi. To niezrozumiałe marnotrawstwo.

Obowiązkowy egzamin z matematyki na maturze wiąże się z jeszcze jedną bardzo ważną kwestią. Badania naukowe i opinie ekspertów w sposób niekwestionowany potwierdzają zjawisko lęku matematycznego, z którym boryka się część uczniów. Wśród młodzieży szkolnej są również  uczniowie, którzy mierzą się ze specyficznymi i stosunkowo trwałymi – pomimo ciężkiej pracy ucznia – deficytami matematycznymi o podłożu neurobiologicznym(dyskalkulia). Dla nich obecna formuła egzaminu maturalnego oznacza wykluczenie z systemu edukacyjnego na wyższym szczeblu. Co więcej, potrzebne są nowe metody nauczania w matematyce oraz opracowanie systemu dostosowania dla uczniów z dysleksją rozwojową, która obecnie jest diagnozowana w znacznej grupie młodzieży. Osoby te w równym stopniu, jak inni maturzyści, zasługują na to by dostrzec ich potencjał intelektualny, by dać im możliwość stania się  pełnoprawnymi uczestnikami życia społecznego. Pragniemy zwrócić uwagę, że w zniesieniu obowiązku zdawania matematyki na maturze nie chodzi o ułatwienie, czy zapewnienie każdemu zdania tego egzaminu, lecz o rzetelną weryfikację wiedzy maturzysty. Trudno uznać by alternatywne przyjęcie możliwości egzaminowania np. z biologii, czy z historii zamiast matematyki było takim ułatwieniem. Testy z tych przedmiotów są bardzo złożone i wymagają od maturzysty logicznego myślenia, łączenia faktów, analizy wyników badań i wnioskowania. Nie wydaje się by takie rozwiązanie również w jakikolwiek sposób pomniejszało znaczenie egzaminu maturalnego czyniąc z niego pewną fikcję. W zniesieniu obowiązkowej matury z matematyki nie chodzi tak naprawdę o przyjęcie bonusowego rozwiązania legislacyjnego, lecz o inkluzywne podejście państwa do osób, które z różnych względów mierzą się z trudnościami matematycznymi, czy też po prostu nie wiążą swojej dalszej przyszłości naukowej z tym przedmiotem.
Pozwólmy im zagospodarować swój potencjał intelektualny odpowiednio, skoro pozytywnie przeszli kolejne szczeble edukacji i z pozytywnym wynikiem również z matematyki uzyskali świadectwo pozwalające przystąpić do egzaminu maturalnego. Nikt nie ma prawa zabierać innym wymarzoną przyszłość. Większość uczniów podejmuje naukę w szkole średniej by dostać się na studia. Matematyka na pewno nie jest jedynym kluczem do drzwi wyższych uczelni i nie powinna być przeszkodą w osiągnięciu tego celu, tam gdzie studiowane będą dziedziny nauki z nią nie związane, tam gdzie nie będzie nawet brana pod uwagę w procedurze kwalifikacyjnej.

Komitet ekspertów i rodziców popierających zniesienie obowiązku  zdawania matematyki na maturze

Anna Drożdż – psycholog, mama licealistki
Dr Anna Lewandowska- specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży,  konsultantka krajowa ds. psychiatrii dzieci i młodzieży
Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Kucharska– specjalista psychiatra,  wykładowca, pracownik naukowy UKSW
Dr hab. Dagmara Kuźniar – prawnik, wykładowca, profesor UR
Joanna Namysł- zarząd Fundacji Pozytywna Psychiatria

 

 5.  List Otwarty 

 Stop Wykluczaniu ‘Neuroatypowych’ Maturzystów  

Szanowni Państwo

W imieniu uczniów z dyskalkulią oraz wszystkich, którzy mierzą się z trudnościami matematycznymi, piszemy ten list otwarty, aby zwrócić uwagę na problem, który dotyka około 20 tysięcy maturzystów w naszym kraju. Nasze dzieci, młodzież, przyszli obywatele i liderzy zasługują na system edukacyjny, który będzie ich wspierał i nie ograniczał. Dziś matura z matematyki to narzędzie do segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans. Rozwój ma wiele twarzy. Są wśród uczniów wybitni: humaniści, baletnice, plastycy, przewodnicy turystyczni, hotelarze, uczniowie o zdolnościach lingwistycznych. Są także uczniowie z różnymi rodzajami zaburzeniami takimi jak: FAS, ADHD, spektrum autyzmu oraz ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, które utrudniają nabywanie i przyswajanie umiejętności szkolnych w jednym lub kilku obszarach.

Dyskalkulia - Cichy Wróg Dyskalkulia jest specyficznym zaburzeniem zdolności matematycznych, które wpływa na umiejętność przetwarzania liczb i wykonywania operacji matematycznych – dotyka od 1,3% do 13,8% dzieci w wieku szkolnym. Dla tych uczniów, matematyka nie jest tylko przedmiotem szkolnym, lecz barierą, która zamyka przed nimi drzwi do dalszej edukacji i realizacji marzeń. Uczniowie z dyskalkulią często zmagają się z: brakiem zrozumienia pojęć liczbowych zakłóceniami orientacji wyobraźni przestrzennej trudnościami w rozpoznawaniu i używaniu symboli problemami z zastosowaniem matematyki w zadaniach praktycznych niemożnością wyboru właściwej strategii w rozwiązywaniu problemu i w zamianie strategii na inną.

Neurobiologiczne Podłoże Badania naukowe wykazują zmniejszoną aktywność w obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie matematyczne u osób z dyskalkulią. Problemy z komunikacją między obszarami mózgu oraz zaburzenia w funkcjonowaniu hipokampa dodatkowo wpływają na trudności z przyswajaniem matematyki.

Stracony Potencjał Obowiązkowa matura z matematyki wyrzuca do kosza lata edukacji młodych ludzi, którzy mogą być utalentowani w innych dziedzinach. Obecnie, bez egzaminów wstępnych na studia, egzamin maturalny definiuje przyszłość młodego człowieka. Dla uczniów z dyskalkulią obowiązkowa matura z matematyki oznacza zamknięcie drzwi do dalszej edukacji i rozwoju naukowego. Raport OECD (2023) wskazuje, że poziom stresu wśród uczniów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Badania CBOS (2022) pokazują, że ponad 60% uczniów uważa obowiązkową maturę z matematyki za zbędną. W ostatnich latach obserwujemy znaczne pogorszenie kondycji psychicznej dzieci i młodzieży i wzrost zaburzeń psychicznych w tej grupie i niewątpliwie przewlekły stres jest jednym ze znaczących czynników ryzyka występowania w/w zaburzeń, a w tym zachowań samobójczych.

Walka o Prawo do Edukacji - Stop matematycznym kajdanom! Szanujmy różnorodność. Apelujemy do środowisk psychologicznych, psychiatrycznych, pedagogicznych, rodziców i szkół o połączenie sił w walce o prawo do wyboru przedmiotów maturalnych.

Zwracamy uwagę, że zgodnie z Konstytucją RP „każdy ma prawo do nauki” (art. 70 ust. 1), a na państwie spoczywa obowiązek zapewniania obywatelom powszechnego i równego dostępu do wykształcenia (art. 70 ust. 4). Prawo do nauki gwarantują również akty prawa międzynarodowego, takie jak: Powszechna Deklaracja Praw Człowieka (art. 26), Międzynarodowy Pakt Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych (art. 13), Protokołu nr 1 do Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (art. 2). Postanawia się w nich m.in. o tym, że nikt nie może być pozbawiony prawa do nauki, które winno zmierzać do pełnego rozwoju osobowości i poczucia godności ludzkiej. Tymczasem weryfikacja zdolności matematycznych na maturze niejednokrotnie zamyka młodemu człowiekowi dalszą drogę rozwoju, stawiając go w nierównoprawnym stosunku do osób, które nie zmagają się z trudnościami matematycznymi. To wykluczenie jest niezgodne z Konstytucją RP, która statuuje obowiązek zapewnienia równego traktowania wszystkich obywateli (art. 32 ust. 1).

Prośba o Zmianę Chcemy podkreślić  zgodnie z najnowszymi analizami i wynikami badań naukowych, dotychczas podnoszone argumenty przeciwko wprowadzeniu zmian w zakresie przedmiotowym egzaminu maturalnego, straciły na aktualności. Dlatego apelujemy o pilną zmianę systemu edukacyjnego. Dla dzieci z zaburzeniami neurorozwojowymi matura z matematyki to wspinaczka na Mount Everest. Podstawa z matematyki na maturze powinna być dla chętnych i pasjonatów, a nie przymusem dla wszystkich. Matura (wykształcenie) jest naszym paszportem do przyszłości – pozwólmy każdemu uczniowi na nabycie tego paszportu, bez względu na jego indywidualne zdolności. Dziękujemy za każdy głos wsparcia i udostępnianie naszego listu. Dołącz do nas podpisujac petycję: https://www.petycjeonline.com/zniesienie_obowizkowej_matury_z_matematyki

Z poważaniem,  

Komitet Ekspertów i Rodziców poparcia petycji

Anna Drożdż – psycholog, mama licealistki

Dr Aleksandra Lewandowska- specjalista psychiatra dzieci i młodzieży; konsultant krajowa w dziedzinie  psychiatrii dzieci i młodzieży

Prof. dr hab. n. med. Katarzyna Kucharska– specjalista psychiatra, wykładowca, pracownik naukowy UKSW

Dr hab. Dagmara Kuźniar – prawnik, wykładowca, profesor UR 

Joanna Namysł-  zarząd Fundacji Pozytywna Psychiatria  

 

6. Dlaczego matemyka nie powinna być obowiązkowa na maturze? 

 Załączam opinie ekspertów : dr A. Lewandowska - konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży,  K. Kucharska  prof.dr hab.n.med., pracownik naukowy i wykładowca UKSW 

 KKPDiM_Matematyka-obrazy-0.jpg

 

KKPDiM_Matematyka-obrazy-1.jpg

KKPDiM_Matematyka-obrazy-2.jpg 

KKPDiM_Matematyka-obrazy-3.jpg

 psychiatra,K. Kucharska  prof.dr hab.n.med. , pracownik naukowy i wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego 

Witam serdecznie Jestem profesorem psychiatrii i wykładowcą w Instytucie Psychologii UKSW w Warszawie. Popieram petycję i gorąco proszę o rozprzestrzenianie jej w różnych środowiskach celem uzyskania jak największego poparcia. W Instytucie Psychologii UKSW realizujemy projekt badawczy dotyczący oceny stresu, depresji, lęku oraz ryzyka samobójczego u maturzystów z dyskalkulią i ta problematyka jest na agendzie spraw rzecznika ds. pacjentów.

Proszę środowiska psychologiczne, psychiatryczne, pedagogiczne, rodziców i szkoły o połączenie sił w walce o prawo do wyboru przedmiotów maturalnych u młodzieży z dyskalkulią. Obserwuję nasilone epizody depresji, aktów autodestrukcji i prób samobójczych u pacjentów w związku z nałożonym obowiązkiem egzaminu maturalnego z matematyki, który często przerasta możliwości neuroatypowego mózgu maturzysty z deficytami neurorozwojowymi, w tym dyskalkulią. Dyskalkulia, nazywana również dysleksją matematyczną, jest zaburzeniem neurorozwojowym objawiającym się trudnością w nauce matematyki i arytmetyki przy prawidłowym lub nawet ponadprzeciętnym ilorazie inteligencji. Częstość występowania dyskalkulii w środowisku szkolnym wynosi obecnie około 3 do 6%, z podobnym rozkładem pomiędzy chłopcami i dziewczętami. Osoby z dyskalkulią mają trudności w uczeniu się tabliczki mnożenia, z rozumieniem pojęć matematycznych, odczytywaniem symboli matematycznych, z wykonywaniem operacji matematycznych (niedokańczanie działań matematycznych), z zaburzeniem funkcji wzrokowo-przestrzennych, w tym rysowaniem figur geometrycznych i określanie ich lokalizacji względem innych przedmiotów.

Niestety dyskalkulia jest zaburzeniem, które utrzymuje się przez całe życie, chociaż wczesna diagnoza i terapia tego zaburzenia może poprawić umiejętności matematyczne. Zdawalność egzaminu maturalnego na poziomie podstawowym z matematyki wśród uczniów z dyskalkulią plasuje się około 50%, co oznacza, iż co drugi maturzysta musi podejść powtórnie do egzaminu maturalnego, co powoduje ogromny stres związany z wysokim ryzykiem ponownego niezdania egzaminu maturalnego oraz rezygnacji z marzeń i ambicji dt. studiów wyższych.

 „Co mam zrobić ze swoim życiem jak nie zdam matury z matematyki, którą na egzaminie próbnym piszę poniżej 20%?”  zapytała płacząc na konsultacji psychiatrycznej maturzystka ze średnią 4,7 i osiągnięciami w olimpiadzie z języka angielskiego. Nic nie umiem robić poza nauką w szkole, marzyłam o studniach prawniczych”. Z pacjentami cierpią całe rodziny poszukujące rozwiązań w dodatkowych korepetycjach z matematyki albo anglojęzycznej kosztownej edukacji w ucieczce przed maturą z matematyki w polskiej szkole. Dziękuję za każdy głos wsparcia w słusznej sprawie - w poprawie zdrowia psychicznego   naszej młodzieży i prewencji ludzkich dramatów.

Prof. Katarzyna Kucharska, specjalista psychiatra www.pozytywnapsychiatria.pl ,Fundacja Pozytywna Psychiatria www. fundacjapozytywnapsychiatria.pl

 

                                                                                                                                                         

7. Kilka linków : artykuły dla sympatyków i oponentów petycji.

czerwiec 2025

 Matura z matematyki. Odpowiedź MEN na petycję - hub.pl

https://noizz.pl/nauka-i-technologia/matura-z-matematyki-nieobowiazkowa-w-sejmie-pojawila-sie-petycja-obywateli/840rv4k

https://www.fakt.pl/polityka/koniec-matury-z-matematyki-burza-po-wpisie-poslanki/z00g70n

https://www.wprost.pl/edukacja/12055333/petycja-ws-zniesienia-obowiazkowej-matury-z-matematyki-wiceszefowa-men-zareagowala.html

 https://wiadomosci.wp.pl/koniec-matury-z-matematyki-ministerstwo-reaguje-na-petycje-7171786026113920a

https://wydarzenia.interia.pl/kraj/news-matura-z-matematyki-nieobowiazkowa-fala-komentarzy-po-petycj,nId,22159315

https://dzieckhttps://noizz.pl/nauka-i-technologia/matura-z-matematyki-nieobowiazkowa-w-sejmie-pojawila-sie-petycja-obywateli/840rv4ko.co.pl/koniec-matury-z-matematyki-ministerstwo-reaguje-na-petycje-31705963.html

 

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,32056567,burza-wokol-matematyki-na-maturze-szef-maspeksu-nie-wytrzymal.html

maj 2025

 
 Kwiecień 2025

https://www.youtube.com/watch?v=TkgPG2bd6cU  , ( podcast Radio Dla Ciebie RDC ,

Czy matematyka powinna być obowiązkowa na maturze? ) 

Webinar  : czy matematyka powinna być obowiązkowa na maturze?     https://youtu.be/wJ-ncnGQt0Y

 Koniec obowiązkowej matury z matematyki, która jest „narzędziem segregacji i eliminacji, a nie wyrównywania szans” i „nie odpowiada różnorodnym potrzebom, talentom, możliwościom intelektualnym młodych ludzi w Polsce”? Sprawa trafiła do Sejmu - Infor.pl

 

 Artykuły o petycji do MEN i odpowiedż negatywna  na tę nie moją petycję. Nasza jest do SEJMU, tak jak napisałam  stanowisko MEN znam .

https://www.se.pl/krakow/matura-bez-matematyki-juz-wszystko-jasne-klamka-zapadla-aa-SdoR-PJm4-Lakt.html

Nie pisałem matury z matematyki i jakoś żyję. Dzisiaj też nie jest potrzebna

https://glos.pl/men-odpowiedzialo-na-petycje-matematyka-jest-i-powinna-byc-przedmiotem-obowiazkowym-na-egzaminie-maturalnym-tak-jak-w-wiekszosci-krajow-europejskich

https://parenting.pl/obowiazkowa-matura-z-matematyki-men-zdecydowalo/7139969160526688a

https://jaw.pl/artykul/koniec-obowiazkowej-n1690155

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiSv-OO79aMAxXSIxAIHSWuIqIQFnoECBYQAQ&url=https%3A%2F%2Fstrefaedukacji.pl%2Fkoniec-z-obowiazkowa-matematyka-na-maturze-men-przedstawia-stanowisko%2Far%2Fc5p2-27145861&usg=AOvVaw1D58SPDlUw-KkmnfZ-ltJw&opi=89978449

https://wiadomosci.radiozet.pl/polska/to-bedzie-koniec-obowiazkowej-matury-z-matematyki-ministerstwo-odpowiedzialo-na-petycje

 

  marzec 2025

https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,189655,31769384,ponad-21-tysiecy-osob-podpisalo-petycje-o-zniesienie-obowiazkowej.html

Obowiązkowa matematyka na maturze wyklucza dzieci z dysleksją i spektrum autyzmu

 Koniec z obowiązkową maturą z matematyki. Dokumenty w Sejmie

Koniec obowiązku zdawania matematyki na maturze? Wniosek w Sejmie -

Dziennik.plhttps://edukacja.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/9765859,zmiany-na-maturze-sejm-zajmie-sie-rewolucyjna-propozycja.html

https://mamadu.pl/194801,matura-z-matematyki-nieobowiazkowa-uczniowie-w-euforii-men-stawia-sprawe-jasno)

https://hub.pl/newsy/news-ten-egzamin-maturalny-segreguje-uczniow-petycja-trafila-do-s,nId,7939461

 Koniec z obowiązkową matematyką na maturze? MEN podjęło decyzję | Strefa Edukacji

Zrezygnować z matury z matematyki. Jest petycja - PEN

 https://bezprawnik.pl/matura-z-matematyki/

 

 

 luty 2025

https://www.o2.pl/informacje/nie-chca-zeby-matematyka-byla-obowiazkowa-pojawila-sie-petycja-7124004238301984a

 "Przez wiele lat nie było obowiązkowej matematyki na maturze. Żadna katastrofa się nie zdarzyła"

https://kobieta.gazeta.pl/kobieta/7,107881,31691228,spor-o-matematyke-na-maturze-trwa-zadne-funkcje-calki-i.html

 styczeń 2025

https://kielce.tvp.pl/84480503/zamach-na-krolowa-nauk-15-tysiecy-osob-chce-zniesienia-obowiazkowego-egzaminu-z-matematyki-na-maturze

Chcą zniesienia obowiązku zdawania matury z matematyki. Mowa o 15 tysiącach osób, które podpisały się pod petycją w tej sprawie. Nauczyciele alarmują, że... | By TVP3 Kielce | Facebook

https://wiadomosci.radiozet.pl/polska/lawina-podpisow-pod-petycja-ws-zniesienia-obowiazkowej-matury-z-matematyki

https://www.bryk.pl/artykul/matura-bez-obowiazkowej-matematyki-pomysl-poparlo-ponad-15-tys-osob

https://www.edziecko.pl/starsze_dziecko/7,79351,31600025,koniec-z-matematyka-na-maturze-byly-nauczyciel-moze-w-ogole.html

https://strefaedukacji.pl/nie-kazdy-musi-miec-mature-byla-minister-edukacji-o-zniesieniu-egzaminu-z-matematyki/ar/c5p2-27156629. Wypowiedź minister Hall.

https://www.zawszepomorze.pl/artykul/17534,nie-dla-matematyki-na-maturze-jest-petycja

https://wydarzenia.interia.pl/matura/news-chce-zniesienia-egzaminu-z-matematyki-pisze-do-poslow-men-re,nId,7892654

https://www.slowopodlasia.pl/artykul/34303,nie-chca-matematyki-na-maturze-tysiace-podpisow-poparcia

https://www.msn.com/pl-pl/edukacja-i-nauka/og%C3%B3lne/nie-chc%C4%85-obowi%C4%85zkowej-matury-z-matematyki-lawina-podpis%C3%B3w-pod-petycj%C4%85/ar-BB1rdM6y

https://www.zawszepomorze.pl/artykul/17534,nie-dla-matematyki-na-maturze-jest-petycja

Koniec matury z matematyki? Rodzic: Skrzywdzicie uczniów

Koniec z obowiązkową maturą z matematyki 2026? Wskazano powód tego rozwiązania - ESKA.pl

Matura z matematyki niepotrzebna? Tysiące podpisów zebrane, co na to MEN?

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,31615040,koniec-z-matematyka-na-maturze-narzedzie-do-segregacji-i-eliminacji.html#sondaz

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,31617879,co-z-matura-z-matematyki-profesor-odpowiada-na-petycje-nikt.html

https://dorzeczy.pl/kraj/678297/matura-bez-matematyki-jest-petycja-psycholog-do-poslow.htmlhttps://www.gazeta.pl/0,0.html?

92 proc. uczniów doświadcza lęku matematycznego. Wraca pomysł, żeby zrezygnować z matematyki na maturze

 Wprowadziła obowiązkową maturę z matematyki. Dziś Katarzyna Hall mówi o zniesieniu progu

 https://www.facebook.com/znpedupl/posts/psycholo%C5%BCka-anna-dro%C5%BCd%C5%BC-pisze-do-pos%C5%82%C3%B3w-zwraca-si%C4%99-z-%C5%BC%C4%85daniem-zniesienia-obowi%C4%85z/1062580059229944/

 „Nie” dla matematyki na maturze. Jest petycja

Matura bez matematyki? Jest odpowiedź MEN - Dziennik.pl

 Nie chcą matematyki na maturze. Tysiące podpisów poparcia

Likwidacja obowiązkowej matury z matematyki. Pomysł zyskuje poparcie, ale zdecyduje MEN

 https://www.telewizjagorzow.pl/artykul/9733,nie-chca-matematyki-na-maturze-tysiace-podpisow-

poparcia#google_vignettehttps://www.zawszepomorze.pl/artykul/17534,nie-dla-matematyki-na-maturze-jest-petycjahttps://dadhero.pl/294977,matura-z-matematyki-nieobowiazkowa-sejm-zajmie-sie-petycja-w-tej-sprawie

 Psycholożka chce zniesienia egzaminu z matematyki na maturze. "Nie każdy ma predyspozycje"

Maturzyści przerażeni matematyką. Żaden inny przedmiot nie uległ takiej testomanii - Polityka.pl

Czy matematyka na maturze powinna zostać obowiązkowa?

https://www.edziecko.pl/starsze_dziecko/7,79351,31617461,czy-matematyka-powinna-byc-obowiazkowa-na-maturze-oto-co-sadzi.htm

 Obowiązkowa matura z matematyki to błąd? "Polska to zacofany kraj"

Koniec z obowiązkową maturą z matematyki 2026? Wskazano powód tego rozwiązania - ESKA.pl

Koniec z maturą z matematyki? "Zdałam i szczęścia mi to nie dało"

92 proc. uczniów doświadcza lęku matematycznego. Wraca pomysł, żeby zrezygnować z matematyki na maturze

Maturalni.com | Kursy maturalne | Matura bez matematyki? Jest głośna petycja psycholog do posłów Choć Ministerstwo z dużym dystansem podchodzi do tego pomysłu, wielu... | Instagram

Psycholożka chce zniesienia egzaminu z matematyki na maturze. "Nie każdy ma predyspozycje"

Niedługo będziemy rządzeni przez matołów i bęcwałów

#TylkoSzczerze... - Jedynka - Program 1 Polskiego Radia | Facebook

  https://poznan.tvp.pl/84753888/nie-dla-matematyki-na-maturze-29012025https://www.google.com/search?

q=se+matura+bez+matematyki&sca_esv=e43f164304cbaefd&sxsrf=AHTn8zo9Lw4RMlxGBYTyBUtAganWvFGd6A%3A1738607673857&source=hp&ei=OQyhZ9ilMr-

 https://www.se.pl/krakow/matura-bez-matematyki-poznalismy-alternatywe-to-bedzie-prawdziwa-rewolucja-aa-ehr5-3vGd-Bujm.html

"Należę do pokolenia, które nie zdawało obowiązkowej matury z matematyki. Radzę sobie w życiu"

Usuńmy matematykę z matury? Nie każdemu zależy. "Uczy dzieci i dorosłych logicznego myślenia"

 

 

Inne Ważne Artykuły

Prawa dziecka w Polsce 2024. Raport. | UNICEF Polska – pomagamy dzieciom

Przestańmy w końcu udawać, że problemu nie ma. Otwórzcie oczy! [KOMENTARZ]

 Nowacka: każde dziecko powinno mieć zapewnioną jak najlepszą edukację

HFPC: obowiązkowa matura dla ucznia z dyskalkulią narusza...

Odczuwamy złe skutki braku matury z matematyki - Edukacja - artykuły - NEWSY - edukacja - eduBaza

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Anna Drożdż będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Adres e-mail nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Numer telefonu nie będzie wyświetlany publicznie w Internecie.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:
Upoważniam Anna Drożdż do przekazania informacji podanych przeze mnie w tym formularzu następującym stronom: