Zniesienie obowiązkowej matury z matematyki.
Skontaktuj się z autorem petycji
List do wskazanych i wymienionych Posłów i Posłanek.
2025-04-23 16:43:35- Witam Wszystkich
Zwracam się do Ciebie i proszę Cię o konieczną aktywność obywatelską. Napisz do wskazanych posłów. Grzecznie, merytorycznie opisz swoją: naukę matematyki, czy przygotowań maturalnych obecnych, czy dawnych, czym dla Ciebie są, jak ci to idzie (szło), i ile poświęcasz wysiłku, czasu, a jakie są tego efekty. Przypomnij sobie swoje myśli, zachowania, uczucia, które wówczas masz, miałeś i je opisz. Krótko o swoich innych zdolnościach i predyspozycjach.
W tytule wiadomości do parlamentarzystów podaj: Petycja - zniesienie obowiązkowej matematyki z matury i zamiana na inny przedmiot. Rozpocznij list od słów: W nawiązaniu do petycji o zniesienie obowiązkowej matematyki z matury i zamiany jej na inny przedmiot i....dalej pisz, co czujesz, aż poczujesz ulgę. Niechaj Ważni usłyszą twój głos o maturze z matematyki, o twoich wyczynach z matematyką, wówczas jest nadzieja na zmianę. Niech usłyszą twoją historię. Może otworzą im się oczy, uszy, poczują empatię i wrażliwość na ucznia: bez wyobraźni przestrzennej, z dyskalkulią, czy słabych możliwościach matematycznych. Niemniej z innymi zdolnościami i predyspozycjami. Bez naszego działania, mobilizacji i organizacji Ludzie Ważni, którzy mogliby pomóc, zapewniają, przekonują siebie i innych, iż: wszystko gra, że matura z matematyki to przyszłość, a na obecnym poziomie to łatwizna (są wzory, kalkulator, samo się podstawia, punkty same lecą) a ty samotnie ... Ba dla dyskakulików są dostosowania, oczywiście niczym rower dla osób z porażaniem kończyn dolnych...Ale system jest... a korepetycje - nie norma stała się normą, młodzież i jej zdrowie psychiczne... , ale chyba udajemy dalej, że jest w porządku. Jednostki są... , silne lobby matematyczne powtarza, że … więc dalej jest, jak jest.
Wiedz, że jako psycholog, słyszałam x razy, że matura z matematyki to prawdziwy …. dla tych, którzy nie mają umysłów ścisłych, i ta matura z matematyki( łatwizna, podstawa podstaw) to mur nie do przebicia, kat marzeń oraz chińskie znaczki dla wielu.
Ale teraz proszę Cię - (Dzieciaku, Rodzicu, Dorosły) wyraź swój głos w liście, napisz list.
Pamiętaj. Napisz grzeczny list, aby nikt nie zarzucił ci obrażania, zniesławienia, hejtu czy mowy nienawiści. Pamiętaj za obrazę: są konsekwencje. Za swoje czyny, słowa ponosimy odpowiedzialność. Rzeczowo, opisz problem, podziel się swoim doświadczeniem z parlamentarzystami, którzy niebawem w maju lub czerwcu będą rozpatrywać naszą petycję.
Pamiętasz, w styczniu napisałam pod petycją, przekaż, udostępnij dalej petycję, gdyż istnieje tzw. zjawisko dyfuzji odpowiedzialności, efekt widza. Miało to na celu, aby zasięg petycji był rozpowszechniany. Podpisało ją już prawie 23.000 osób. Nadal tysiące osób o niej nie wiedzą, bo działa tylko poczta pantoflowa w mediach społecznościowych i kilku dziennikarzy.
Niemniej teraz proszę Cię, napisz jednym mailem do wszystkich posłów podanych poniżej, swój list o: matematyce, uczeniu się jej samodzielnie i w ponad 30-osobowej klasie, korepetycjach albo braku środków na korki. Opisz jak system, państwo polskie, zamiast zwiększać twoje szanse edukacyjne, to Ciebie eliminuje i wyklucza z prawa do edukacji. Napisz o swoim zdrowiu psychicznym, nerwach, emocjach, podziel się zwięźle lub rozwlekle w zależności jak czujesz. A ty rodzicu napisz, ile ciebie to kosztuje finansowo i emocjonalnie.
W obecnym systemie zdawalności matur jest założenie, że dyskalkulik czy osoba z trudnościami matematycznymi, nie ma pewnych predyspozycji i nie powinna dalej się kształcić, bo ‘’kuleje’’ u obywatela matematyka. Ale można też założyć (obecnie brak założenia), że obywatel ma inne predyspozycje intelektualne i powinien je rozwijać. Potrzebne jest tutaj myślenie, które nie upatruje w matematyce wyznacznika i dowodu na odpowiedni poziom inteligencji i zdolności. Ale niestety system, państwo prowadzi wykluczenie intelektualne, dlatego napisz do posłów.
Niechaj Ważni Ludzie, Posłowie poczują, z czym się zmagasz, co czujesz (jako: młodzież, rodzic, czy dorosły, który od lat próbuje zdać tę matematykę). To konieczne.To nasza szansa. Wiedz, że w grupie siła.
Czekamy na zjawisko ‘’ efekt kuli śnieżnej’’ - (gdzie małe, niepozorne działania powodują, że dany ruch rośnie, zyskuje coraz większą siłę i ...). A potocznie kropla drąży skałę.Dlatego proszę ulep swój kawałek kuli śnieżnej pisząc swój list.
Potraktuj to zadanie (aktywność obywatelską) jako bardzo ważne i pilne (napisz przemyślany list w wolnej chwili, w majówkę najpóźniej). Na mnie jedną nikt nie zwróci uwagi (za wyjątkiem środowisk matematycznych i korepetytorskich), ale na tysiące listów, kto wie.
Adresy e-mail członków Prezydium komisji do Spraw Petycji, do których piszemy to:
Urszula.Augustyn@sejm.pl, Izabela.Bodnar@sejm.pl, Rafal.Bochenek@sejm.pl, Krzysztof.Bojarski@sejm.pl, Stanislaw.Gorczyca@sejm.pl, Robert.Jagla@sejm.pl, Marcin.Jozefaciuk@sejm.pl,Miroslaw.Maliszewski@sejm.pl, Krzysztof.Mieszkowski@sejm.pl, Anna.Pieczarka@sejm.pl, Piotr.Polak@sejm.pl, Urszula.Rusecka@sejm.pl, Robert.Warwas@sejm.pl oraz Jaroslaw.Kaczynski@sejm.pl, Lukasz.Mejza@sejm.pl, Slawomir.Mentzen@sejm.pl
I do wiadomości jak masz chęć: kontakt@kprm.gov.pl (skargi i wnioski)
Piszemy do wszystkich Posłów i Posłanek, gdyż musi być kworum (minimalna liczba członków, aby było możliwe podejmowanie decyzji w czasie głosowania. Są rotacje, nie znamy doboru, który poseł akurat będzie gdy przyjdzie czas na naszą petycję).
Proszę, zawołajmy wspólnie e-mailami, listami. Niechaj z naszych trudności, urodzi się siła i aktywność obywatelska.
Proszę nie zlekceważ tej prośby. Lobby matematyczne i korepetytorskie jest bardzo silne. Jednostka dla nich to... Najważniejsze są dla nich ich interesy szeroko rozumiane. Ja wiem, że świat stoi na matematyce i to postęp, rozwój, ale jednostki niematematyczne są....
Z góry dziękuję Ci za napisany list.
Anna Drożdż
informacja i dezinformacja
2025-04-07 08:51:13Witam Wszystkich ,
Uwaga w przestrzeni medialnej czy Tik Toku pojawiła się informacja i dezinformacja. Podano ,że jest odpowiedź MEN : matematyka zostaje obowiązkowa , co sugeruje ,że sprawa jest zakończona.Ta wypowiedź MEN jest na '' tajemniczą , anonimową petycję skierowaną do MEN . W petycji do MEN jest kilkanaście zdań z mojej petycji złożonej do Sejmu, jakby sugerowano ,że ja ją napisałam, choć nie ja jestem jej autorem.Komu i dlaczego potrzebna taka manipulacja i dezinformacja w tej sprawie?
Dlatego proszę pamiętać nasza petycja jest aktualna i wciąż czeka na rozpatrzenie w Sejmie. Wierzę ,że w Sejmie znajdę: otwarte serca , empatię , wrażliwość posłów na neuroróżnorodność , zdrowie psychiczne młodzieży , prawo do nauki , wykluczanie neuroatypowych i niezamożnych maturzystów .Wierzę ,że mamy równe szanse na rozpatrzenie sprawy i państwo będzie rzetelnie reagować.
Zapytuję Ciebie , czy wypełniłeś ( aś) swoją aktywność obywatelską i napisałeś( aś) rzeczowy list na wskazany adres email w ogłoszeniu do Ważnych Ludzi o swoich zmaganiach matematycznych.
sekretariat.b.nowacka@men.gov.pl
sekretariat.k.lubnauer@men.gov.pl
sekretariat.p.piechna-wieckiewicz@men.gov.pl
kontakt@kprm.gov.pl ( skargi i wnioski)
Pamiętaj , jeśli Ważni Ludzie nas nie usłyszą, nikt nie zwróci na nas uwagi. Nikt nie chce potraktować tej sprawy poważnie dlatego Twój głos , świadectwo w liście jest bardzo ważne. Rzeczowo, w wolnej chwili opisz problem, podziel się swoim doświadczeniem bardzo Ciebie oto proszę . I nadal wstawiaj i przesyłaj petycję gdzie masz zasięg , spotkasz dawnego znajomego , wspomnij o petycji , działa tylko poczta pantoflowa w stylu Podaj Dalej.
Z nadzieją
Anna Drożdż
Petycja - informacje.
2025-03-27 19:04:49Drodzy Rodzice, Uczniowie, Zainteresowani zwracam się do Was z ważnymi informacjami.
1. PETYCJA DO SEJMU.
Petycja o zniesienie obowiązkowej matury z matematyki otrzymała swój bieg i numer w Sejmie.
NR petycji BKSP_155-X-445/25. Data złożenia 09.01.25
2.WEBINAR- ZAPROSZENIE. Obejrzyj.
3.AKTYWNOŚĆ OBYWATELSKA.
Zwracam się do Ciebie i proszę Cię o aktywność obywatelską.
Proszę Was Rodziców, Młodzież o pisanie indywidualnych listów w związku z problemem matematycznym. Są to świadectwa Waszych osobistych historii, które są potrzebne, by zwrócić uwagę na problem matematyczny szeroko dotykający dzieci i młodzież.
Uważam, że indywidualne listy mają większą moc, niż tylko głos oddany w sprawie tej petycji. Wierzę, że im więcej osób napisze list, to adresaci tj. Ministra Edukacji, Posłowie, Ministerstwa potraktują sprawę poważnie. Rzeczowo, opiszcie problem, podzielcie się swoim doświadczeniem.
Ja pisząc petycję, byłam głosem dzieci, które spotkałam na swojej drodze w życiu prywatnym i zawodowym. Proszę Was, abyście Wy Rodzice stali się głosem swoich dzieci a młodzież podzieliła się swoim doświadczeniem.
Ta aktywność obywatelska zdaje się być konieczna.
Abyś nie zastanawiał(a) się, gdzie pisać, zamieszczam kilka adresów. Są ogólnie dostępne. Napisz w wolnej chwili.
kontakt@kprm.gov.pl (skargi i wnioski)
Niestety, jeśli Ważni Ludzie nas nie usłyszą, nikt nie zwróci na nas uwagi. Niech nasz głos, świadectwo w liście stanie się sumą naszych doświadczeń.
Kiedyś X powiedział(a): problemy matematyczne bardzo łączą, ale wyjątkową dzielą na maturze na tych, którzy zdali i nie zdali.
Połączmy nasze działania.
Anna Drożdż
Prośba
2025-02-23 19:33:33Drodzy Uczniowie i Maturzyści. Zwracam się do Was chętnych z prośbą.
- Szukam tych, którym matura z matematyki złamała życie, rzuciła na kolana, znokautowała ...
-Szukam tych dla kogo matura z matematatyki była przekleństwem, piekłem czy cierpieniem. Ja znam jako psycholog takie dzieciaki, ale szukam chętnych, którzy chcieliby opisać swoją historię i żeby ona wybrzmiała anonimowo, ale była publiczna. Jest to niezbędne, aby to dało Wielkim Ludziom do myślenia, otworzyło ich na problem, bo na razie to tylko liczby, odsetek, statystyka.
- Szukam także tych, dla których uczenie się matematyki do matury to gehenna. Uczysz się uczysz i tak niewiele rozumiesz. Inne przedmioty leżą a ty tłuczesz matematykę.
Jeśli poczułeś (aś) , że toż to o Tobie te zdania, proszę napisz do mnie.
Anna Drożdż
matematyka - nauczanie w szkole
2025-02-05 18:29:39Maturzyści Rocznik 1982-2009, Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele, Dyrektorzy Szkół zwracam się do Was o poparcie petycji odnośnie do zniesienia obowiązkowego przedmiotu matematyki na nieobowiązkowej maturze.
Jak wiecie lata temu opublikowano druzgocący raport o nauczaniu matematyki w polskim systemie. Wówczas Ministerstwo Edukacji Narodowej wskazało, iż matematyka nadal będzie obowiązkowym przedmiotem na maturze, tym samym nie spełni postulatu NIK o zawieszeniu obligatoryjności egzaminu dojrzałości z matematyki.
Zdaniem Ministerstwa poziom kształcenia matematycznego w polskich szkołach był na dobrym poziomie (nie wskazano metodologii). NIK wspominał, że ‘’ wyniki matur z matematyki ‘’ należy upatrywać w: braku podziałach klas na grupy, braku własnych programów nauczania, braku modyfikacji programów nauczania, zbyt szybkim tempie prac na lekcji, niedostosowaniu zadań do możliwości uczniów. Najwyższa Izba Kontroli wskazała na szereg rekomendacji, jakie powinno wprowadzić się w szkołach czy systemie, aby podnieść jakość nauczania matematyki.
Od tamtego czasu niestety niewiele się zmieniło.
1. Klasy nadal liczne. Drugie , trzecie klasy w liceum 30-40 osób. Dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie skarżą się, że w klasach zwykle da się wyodrębnić dwie grupy uczniów (lepsze czy wolniejsze co bardzo utrudnia pracę , jedni się nudzą , drudzy i tak nie rozumieją ). Podział klas występuje przecież na; wf, językach obcych, przedmiotach zawodowych , zajęciach z doświadczeniami. Zatem ? Skąd ta zwłoka?
2. Metodyka nauczania matematyki. Wielu uczniów, rodziców zgłasza, że matematycy stosują uproszczenia myślowe i nie dzielą się tokiem rozumowania. Uczniowie nie nadążają z materiałem. Pytam, czy ktoś ze środowisk matematycznych wnosił na przestrzeni lat do MEN pomysły, sugestie jakichkolwiek programów naprawczych do nauczania matematyki w szkołach średnich w celu zwiększenia zdawalności matury z tego przedmiotu? Czy ktoś z matematycznych opracował programy naprawcze, aby pomóc uczniom? To jest problem systemowy. Skoro matematyczni upierają się, aby matematyka była na maturze to jakie rozwiązania w nauczaniu na przestrzeni lat wprowadzili, aby uczniowie byli w stanie zdać ten przedmiot?
3. Trudność matematyki. Wielokrotnie słyszałam, że matematyka jest trudna. Wymaga ćwiczenia i powtarzania. Niemniej często dzieci z lekcji nie wiedzą co i jak mają ćwiczyć. Często na lekcjach nauczyciele tłumaczą na prostych przykładach, albo tłumaczenie trwa tylko chwilę 5 minut i już. Czasem dział, wątek, temat jest pominięty. Wówczas mamy błędne koło i matnię. Czasem niektóre dzieci i tak się pewnych wątków nie nauczą . Zdarzają się też fachowcy wśród matematycznych , którzy potrafią wytłumaczyć i masz 85% z matury z podstawy bez korków , wówczas wiedz ,że byłeś (aś) szczęściarzem i możemy Tobie pozazdrościć.
4. Korepetycje, rodzice ratują nieudolny system nauczania matematyki. Lecz czy to w porządku wobec młodych ludzi wymagać, skoro system od lat jest wadliwy? Niektórzy wkładają masę czasu, wysiłku, pieniędzy na matematykę, a i tak idzie im to fatalnie. Przedmioty, które kochasz zainteresowania leżą, a dzieciak ''tłucze '' matematykę bez skutku i efektu, aż psychologicznie jest wrakiem i wymaga wsparcia rodziców czy psychologa.
Za maturzystów Rocznik 1982-2009 było tak samo wadliwie z matematyką. Niemniej uczciwe było to, że matematyka była nieobowiązkowym przedmiotem maturalnym.
Uwaga z moich obserwacji wynika, że z matematyką w szkole średniej na poziomie podstawowym nie radzą sobie uczniowie, których wynik na egzaminie ósmoklasisty wynosił 70- 86 %. Nie mają zaległości, zatem albo system, albo fatalna metodyka tego przedmiotu robi problemy matematyczne uczniom w liceum ? Co zatem z uczniami, którzy mieli jeszcze niższe wyniki. A matematyka jest we wszystkich typach szkół. Dlaczego nikt systemowo tego nie naprawia?
A wiecie ,że średni wynik próbny z egzaminu ósmoklasisty z matematyki teraz to 38% , a połowa uczniów otrzymała mniej niż 30%. Do tej pory najsłabsze ogniwo w matematyce to była szkoła srednia , dzisiaj też podstawówka . Ale tu nie ma larum matematycznych !!!
Anna Drożdż psycholog, mama