Petycja w sprawie przywrócenia Ochrony Pomnikowej dla dębu szypułkowego z ul. Młynowej w Białymstoku

 

Zwracamy się z prośbą do Rady Miejskiej oraz Pana Prezydenta o przywrócenie ochrony pomnikowej dębu szypułkowego zlokalizowanego na dział. geod. 206101_1.0011, Miasto Białystok, obręb 0011, numery działek 814/8, 815/4.

20241010_1057491.jpg

Dąb przy ul. Młynowej jest największym i najstarszym drzewem w tej części dzielnicy. To świadek wielu wydarzeń historycznych, który przetrwał dziejowe burze i trudne lata powojenne. Obecność tak dużych drzew w tkance miasta przynosi społeczeństwu korzyści estetyczne i rekreacyjne, a gama świadczonych przez nie usług ekosystemowych jest nie do przecenienia. Rosnące pomiędzy blokowiskami a ulicą drzewo z gęstą rozłożystą koroną poprawia jakość powietrza, pochłania duże ilości CO2, unicestwia szkodliwe miejskie pyły, gazy i dymy. Wraz z sąsiadującymi drzewami przyczynia się do łagodzenia tzw. miejskich wysp ciepła, obniżając temperaturę otoczenia podczas upalnych dni w coraz bardziej zwartej zabudowie okolicznego terenu. Ogranicza też spływ powierzchniowy wód opadowych. Dojrzałe drzewa są cennym elementem miejskiego ekosystemu wpływając tym samym na podnoszenie poziomu bioróżnorodności. Stanowią bowiem środowisko życia, bazę żerowania i schronienie dla przebywającej sezonowo i osiadłej fauny.

W naszej opinii przytoczone powyżej argumenty predestynują dąb szypułkowy przy ul. Młynowej do szczególnej ochrony i dbałości poprzez ponowne nadanie drzewu statusu Pomnika Przyrody, który odebrany mu został decyzją Wojewody 19 stycznia 2024r..

20250219_2310211.jpg

W dobie zmian klimatycznych, powszechnej „betonozy” i kurczenia się terenów zielonych na obszarach zurbanizowanych należy dołożyć wszelkich starań, aby zachować w każdym mieście jak najwięcej dojrzałych drzew i obszarów biologicznie czynnych. Zaniechania takich działań nie mogą tłumaczyć trudności, które pojedyncze drzewo stawia przed miejskimi planistami przy realizacji projektu zagospodarowania terenu. Obecnie dostępne są różne innowacyjne metody włączania drzew w nowo zagospodarowywane obszary w taki sposób, by stanowiły one atrakcyjny i wartościowy ich element. Możliwe jest zadbanie o ich konary i system korzeniowy, a jednocześnie wykorzystanie obszaru wokół dla potrzeb ruchu pieszo-jezdnego. Tym bardziej, że w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca jest zapis:  "ustala się utrzymanie terenu BIOLOGICZNIE CZYNNEGO wokół pnia, a w przypadku braku takiej możliwości, stosowanie nawierzchni przepuszczalnych".

Chcielibyśmy wierzyć, że Miasto faktycznie dba nie tylko o deweloperów, ale także białostoczan, chroniąc najcenniejsze elementy miejskiej przyrody niezbędnej dla właściwego funkcjonowania i zdrowia mieszkańców. Wierzymy w dobrą wolę Rady Miasta i Pana Prezydenta oraz kompetencję miejskiej specjalistycznej kadry urzędniczej, która z pewnością jest w stanie znaleźć niejedno rozwiązanie przestrzenne, które pogodzi interesy wielu stron.

Niech powołany na nowo Pomnik Przyrody na ul. Młynowej stanie się symbolem Zielonego Białegostoku, który łączy rozwój urbanistyczny z dbałością i troską o najcenniejsze elementy miejskiej przyrody.Do petycji dołączamy Wniosek o powołanie Pomnika Przyrody.

Z wyrazami szacunku osoby które podpisały petycje 

Załącznik:

IMG_20220123_1935081.jpg

 

 

Podpisz petycję

Podpisując, akceptuję, że Maciej Zahorski będzie mieć dostęp do wszystkich informacji podanych przeze mnie w tym formularzu.


Musimy sprawdzić, czy jesteś człowiekiem.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych podanych w formularzu w następujących celach:




Płatne ogłoszenie

petycja zostanie rozreklamowana wśród 3000 os.

Dowiedz się więcej...